• Search form

20.06.2009 | 11:21

Novi Muzej Akropolja

Dugoočekivani novi Muzej Akropolja, 188 godina nakon proglašenja nezavisnosti Grčke, 33 godine nakon odluke Konstantinosa Karamanlisa o njegovoj izgradnji i 27 godina od kampanje Meline Merkuri, zvanično otvara vrata 20. juna, a svečanoj ceremoniji prisustvovaće i najviši državni zvaničnici Grčke i drugih zemalja, dok će publika naredna tri dana imati limitiranu mogućnost ulaza, a potom do kraja godine po ceni od jednog evra.

Novi Muzej Akropolja

Dugoočekivani novi Muzej Akropolja, 188 godina nakon proglašenja nezavisnosti Grčke, 33 godine nakon odluke Konstantinosa Karamanlisa o njegovoj izgradnji i 27 godina od kampanje Meline Merkuri, zvanično otvara vrata 20. juna, a svečanoj ceremoniji prisustvovaće i najviši državni zvaničnici Grčke i drugih zemalja, dok će publika naredna tri dana imati limitiranu mogućnost ulaza, a potom do kraja godine po ceni od jednog evra.

Moderna zgrada, velikim delom od stakla, čija je izgradnja koštala 130 miliona evra, a trebalo je da bude otvorena još prošlog proleća u podnožju antičkog Akropolja, nova je kuća skulptura iz zlatne ere atinske demokratije. Ipak, i novi muzej ostao je bez takozvanog Elginovog mermera, dela čuvenog, 2.500 godina starog mermernog friza iz Partenona, koji se nalazi u Londonu već gotovo dva veka.

Umesto mermera odnetog iz Partenona početkom 19. veka, po naređenju engleskog lorda Elgina, u novom Muzeju Akropolja smeštene su kopije, ali se Grčka i dalje nada da će jednog dana izložiti celu kolekciju, iako je nedavno odbila i pomisao da joj Britanski muzej pozajmi nedostajuće skulpture, smatrajući da bi to značilo “legalizaciju pljačke”.

Muzej u Londonu ima 75 metara od originalnih 160 metara friza, koji je krasio deo unutrašnjosti Partnenona, a prema rečima ministra kulture Antonisa Samarasa, sadašnja i svaka buduća grčka vlada ima obavezu da ih vrati u Atinu.

Ideju o privremenoj pozajmici čuvenih mermernih skulptura iznela je nedavno portparolka Britanskog muzeja Hana Bolton, izjavom grčkim medijima o mogućoj pozajmici Elginovog mermera bilo kojoj vladi, pa i grčkoj. Takvi zahtevi bili bi razmatrani i odobravani pojedinačno, u zavisnosti od više okolnosti, uključujući spremnost za njihovo vraćanje u London. Grčka bi u tom slučaju morala i da prizna vlasničko pravo Britanskom muzeju, odnosno status pozajmice vredne baštine.

Novi Muzej Akropolj ima poseban prostor za kolekciju mermera iz Partenona, a prema rečima direktora, profesora Dimitrisa Pandermalisa, njegovo otvaranje predstavlja i mogućnost za ispravljanje “varvarskog akta” - kako je nazvao odnošenje mermera u London.

Čuveni arhitekta Bernard Čumi (Tschumi), koji je projektovao novu muzejsku zgradu, ocenio je da čak i sa plastičnim kopijama skulptura koje su u Britanskom muzeju, novi muzej predstavlja predivno mesto za narativ čuvenog friza.

U novom muzeju posetioci će moći da vide i deo baštine koji je držan do sada u skladištima zbog nedostatka izlagačkog prostora.

Nekoliko stotina remek dela i blokova hramova Akropolja, od kojih najteži ima 2,5 tona, preseljeno je u novi muzej iz starog muzejskog zdanja, otvorenog još 1874. godine i preuređenog 50-ih godina prošlog veka.

Zgrada novog muzeja, na više nivoa, sadrži oko 350 eksponata i skulptura koje su ranije bile smeštene u malom muzeju na vrhu Akropolja.

Prema rečima grčkog ministra kulture, novi Muzej Akropolj, posle “više avantura, opstrukcija i kritizma, spreman je - simbol moderne Grčke koja odaje počast precima predstavlja i nacionalnu obavezu prema sopstvenoj kulturnoj baštini”.

“Veliko otvaranje novog Muzeja Akropolj simbolični je događaj. Estetika logije, etika slobode i racionalizam lepote, nalaze se u ovom kamenu zauvek... Njihovo jedinstveno utelovljenje ideja, ideala, moralnih standarda i estetskih vrednosti, sada je potrebno više nego ikad”, poručio je ministar Samaras, pozivajući posetioce da uživaju u novom muzeju i budu inspirisani porukama njegovog blaga.

“On je grčki, jer je ekumenski. Naš je samo da bismo ga delili sa ostatkom sveta. I, molim vas, zapamtite - ono što ćete otkriti nije samo deo anše istorije. To je i deo naše duše, onoga što jesmo”, poručio je grčki ministar kulture.

Povodom otvaranja novog Muzeja Aktopolja, koje će biti prenošeno i uživo na internetu, u Grčkoj borave šefovi država i predsednici vlada više zemalja.

Na poziv grčkog premijera Kostasa Karamanlisa, otvaranju prisustvuje i predsednik Vlade Srbije Mirko Cvetković sa šefom diplomatije Vukom Jeremićem i ministrom kulture Nebojšom Bradićem.

Prema najavi Vlade Srbije, Cvetković će u Grčkoj imati i bilateralne sastanke s premijerom Karamanlisom, predsednikom Kipra Dimitrisom Hristofijasom i premijerom Turske Redžepom Tajipom Erdoganom, a razgovaraće i sa zvaničnicima drugih zemalja koji će prisustvovati otvaranju novog Muzeja Akropolj.

Novi Muzej Akropolja biće otvoren od 21. do 23. juna i za najširu javnost, ali samo za one posetioce koji su nabavili ulaznice preko muzejskog sajta (www.newacropolismuseum.gr), dok će prodaja karata u samom muzeju početi 24. juna.

Muzej će raditi svakoga dana, osim ponedeljkom, od osam do 20 sati.

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.