• Search form

17.05.2013 | 16:03

Novi radovi Mrđana Bajića

Novi radovi Mrđana Bajića

Istaknuti beogradski vajar Mrđan Bajić predstavlja se od 18. maja u Galeriji savremene umetnosti Smederevo izložbom “Na lepom plavom Dunavu” koja obuhvata deo radova nastalih u okviru projekta virtuelnog “Yugomuzeja”, kao i dva nova velika rada i desetak crteža sa skicama realizovanih i budućih projekata.

Izložba obuhvata instalaciju “Trash” koja predstavlja genezu nastanka određenih javnih i galerijskih skulptura Bajića, a čini je šezdesetak manjih maketa, skica, skulptura i “muzejskih predmeta” umetnikovog nepostojećeg, virtuelnog “Yugomuzeja” (1997-2004). Ti radovi, kako je istakla kustoskinja izložbe Nataša Radosavljević Kuzmanović, sadrže ironičko ili jednostavno duhovito, kreativno sagledavanje okružujuće realnosti, povremeno kroz ideološka učitavanja upregnutih nacionalnih ili ratnih simbola.

Uz instalaciju “Trash”, koja daje neku vrstu preseka Bajićevog umetničkog delovanja autora od 1987. do 2007. godine, izložba u smederevskoj galeriji obuhvata i dva nova velika rada - “Na lepom plavom Dunavu” (2013) i “Gorgona” (2012), uz deset crteža (2011-2013).

Budući da kontekst u kojem nastaje i na kojem počiva umetničko delo ima neizostavno važnu ulogu u njegovim značenjskim interpretacijama, Bajićev koncept interaktivne saradnje sa ambijentom i mestom u kojem realizuje rad - ne samo u prostornom, već pre svega u istorijskom, političkom i socijalnom smislu, govori o njegovom besprekornom pristupu prema svakom umetničkom projektu, navela je kustoskinja izložbe.

Prema njenim rečima, iznuđen politički angažman umetnika u smederevskoj galeriji ogleda se pre svega u asamblažu “Na lepom plavom Dunavu”, u kojem je 3D isprintana karta Srbije predstavljena kao sasvim umršeno jedro na korišćenom čamcu, dok se naziv bečkog valcera idejno povezuje sa bečkim klavirom, okovanim teškom metalnom konstrukcijom i izvajanom, izlivenom, usijanom glavom Gorgone u radu “Gorgona” (2012).

Bajićeve nove skulpture, kako napominje Nataša Radosavljević Kuzmanović, predstavljene su i tumače se pritom u gradu na Dunavu, gradu sa dugom tradicijom državnosti (Smederevo je u svojoj istoriji bilo dva puta prestonica države Srbije, u 15. i 19. veku), što čini samo polaznu osnovu u njihovim daljim subjektivnim interpretacijama.

Rođen 1957. godine u Beogradu, Bajić je 1976. godine završio osnovne, a 1983. godine i poslediplomske studije na vajarskom odseku Fakulteta likovnih umetnosti, u klasi profesora Jovana Krathovila. Na FLU je i profesor, a usavršavao se i u Parizu (Cite Internationale des Arts 1990 - 1992. i Pollock - Krasner Foundation Grant 1994 - 1995).

Bajić je predstavljao Srbiju 2007. godine na Bijenalu u Veneciji projektom “Reset” koji se sastoji od celina “Yugomuzej”, “Backup” i “Reset”. Bio je imenovan i 1993. za učešće na Bijenalu u Veneciji, ali je zbog sankcija protiv tadašnje SR Jugoslavije njegov nastup otkazan.

Samostalno izlaže od 1983. godine,  a između ostalog, učestvovao je 1990. na centralnoj izložbi na Bijenalu u Veneciji, zatim na “The Ready Made Boomerang” na Bijenalu u Sidneju 1990, Cetinjskom bijenalu 1991, izložbi “Aspekte / Positionen, 50 Jahre Kunst aus Mitteleuropa 1949-1999” u Muzeju moderne umetnosti Ludvig u Beču, Ludvig muzeju u Budimpešti, Fondaciji Miro u Barseloni, Hansard galeriji i Gradskoj galeriji u Sautemptonu i Nacionalnoj galeriji u Pragu 2000. godine, na izložbi “Dossier Serbien” na Akademiji umetnosti u Berlinu 2001... Učestvovao je 2002. godine i na Bijenalu u Sao Paolu.

Izložba u Galeriji savremene umetnosti Smederevo biće otvorena do 17. juna.

Bajićevi radovi predstavljeni su i Galeriji umetnika portala SEEcult.org

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r