Novi Stari muzej
Muzej istorije Jugoslavije (MIJ) pozvao je mlade stručnjake iz svih bivših jugoslovenskih republika na javnu debatu o svojoj novoj stalnoj postavci. Za učešće u projektu “Novi Stari muzej” mogu se prijaviti studenti, svršeni studenti ili postdiplomci u oblasti istorije umetnosti, istorije, sociologije, muzeologije, antropologije, medija, komunikacija ili neke od srodnih disciplina.
Muzej istorije Jugoslavije (MIJ) pozvao je mlade stručnjake iz svih bivših jugoslovenskih republika na javnu debatu o svojoj novoj stalnoj postavci.
Za učešće u projektu “Novi Stari muzej” mogu se prijaviti studenti, svršeni studenti ili postdiplomci u oblasti istorije umetnosti, istorije, sociologije, muzeologije, antropologije, medija, komunikacija ili neke od srodnih disciplina.
Potrebno je da su iz Srbije, Bosne i Hercegovine, Slovenije, Hrvatske, Makedonije i Crne Gore i da su zainteresovani da učestvujetu u projektu zajedničkog promišljanja novog koncepta postavke MIJ.
Potrebno je poslati biografiju i pismo motivacije (ne duže od jedne strane) na adresu novistari@mij.rs do 20. novembra 2009.
“Novi Stari muzej” je proces istraživanja, razmene ideja, odlučivanja koji za rezultat ima idejno rešenje nove stalne postavke MIJ.
Na to jednogodišnje “putovanje” MIJ kreće sa renomiranim ekspertima i mladim stručnjacima sa područja cele bivše Jugoslavije, a konferencija, istraživanja i radionice realizuje u Beogradu, u svom kompleksu u Botićevoj 6.
Sve troškove učesnika (put, smeštaj, dnevnice) pokriva MIJ.
Realizaciju projekta omogućili su Balkan Trust for Democracy, Ministarstvo kulture Srbije i Telekom Srbija.
Za dodatna pitanja treba se obratiti Mirjani Slavković na adresu novistari@mij.rs ili na broj telefona + 381 11 2660 031.
Muzej istorije Jugoslavije osnovan je 1996. godine spajanjem Memorijalnog centra “Josip Broz Tito” i Muzeja revolucije naroda i narodnosti Jugoslavije.
Muzejski fond obuhvata više od 200.000 eksponata koji ilustruju jugoslovensku istoriju tokom 20. veka, sa posebnim akcentom na život i delo Josipa Broza Tita.
U sastavu MIJ su: Muzej “25. maj“, “Stari muzej” i “Kuća cveća”.
Na osnovu idejnog rešenja arhitekte Mike Jankovića Muzej “25. maj’” je namenski građen za muzej i poklon je grada Beograda Titu za 70. rođendan - svečano je otvoren 25. maja 1962. godine.
Do 1982. u tom muzeju su se izlagali, čuvali, obrađivali i izučavali pokloni koje je Josip Broz dobio u zemlji i inostranstvu, a njegovo osnovno obeležje bila je stalna postavka zbirke štafeta.
Formiranjem Memorijalnog centra “Josip Broz Tito” (1982-1996) - ustanove čiji je zadatak bio da čuva i neguje uspomenu na Josipa Broza i prikuplja, obrađuje, i izlaže dokumenta i predmete koji su u vezi sa njegovim životom i delom - Muzej “25. maj“ dobija ulogu ulaznog i izlaznog objekta velikog memorijalnog kompleksa. Od 1992. se u tom galerijskom prostoru održavaju tematske izložbe sa materijalom iz fondova MIJ, kao i izložbe i umetničke manifestacije koje MIJ organizuje u saradnji sa partnerima iz zemlje i inostranstva.
Kuća cveća sagrađena je 1975. godine, na osnovu projekta arh. Stjepana Kralja, kao zimska bašta sa prostorijama za rad i odmor Josipa Broza u neposrednoj blizini njegove rezidencije. U centralnom delu je, prema sopstvenoj želji, Tito sahranjen 1980. godine.
Stari muzej, prema idejnom rešenju arhitekte Branka Bona, sazidan je 1964/65. godine.
Prvobitno je služio za čuvanje i izlaganje brojnih poklona koje je Josip Broz dobijao prilikom putovanja po zemlji i inostranstvu, kao i za rođendane.
Stalna postavka u “Starom muzeju” od 1987. godine predstavlja deo Etnografske zbirke MIJ.
Izdvajaju se autentična odeća bolivijskog vrača, kakva se i danas koristi u magijskim ritualima, “tanto” mač (jedan od najvrednijih eksponata u zbirci, iz 14. veka), prizrenska nošnja iz 1870. godine (najstarija tekstilni predmet u zbirci), kamene gusle...
Sastavni deo muzejskog kompleksa je park sa više desetina različitih biljnih vrsta u kojem se nalaze skulpture naših priznatih umetnika (Аntun Augustinčić, Frano Kršinić, Stevan Bodnarov, Mira Jurišić, Vladeta Petrić, Sava Sandić, Sreten Stojanović).
Poziv MIJ na ostalim jezicima na prostoru bivše Jugoslavije nalazi se u Konkursi Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
Sajt MIJ je www.mij.rs
(SEEcult.org)