O Desanki, perom i slikom
Nova stalna postavka Narodnog muzeja u Valjevu posvećena je Desanki Maksimović, a pod nazivom “O Desanki, perom i slikom”, instalirana je u školi u kojoj je ta velika pesnikinja, kao učiteljeva ćerka, učila i živela. Prilikom pripreme te muzejske postavke, čija je idejna autorka istoričarka Dragana Lazarević Ilić, dok je autor dizajna Slobodan Sekulić Bogdanović,
Narodni muzej Valjevo koristio je inovativne pristupe prezentacije koji su usmereni na posetioca.
Nova stalna postavka Narodnog muzeja u Valjevu posvećena je Desanki Maksimović, a pod nazivom “O Desanki, perom i slikom”, instalirana je u školi u kojoj je ta velika pesnikinja, kao učiteljeva ćerka, učila i živela.
Prilikom pripreme te muzejske postavke, čija je idejna autorka istoričarka Dragana Lazarević Ilić, dok je autor dizajna Slobodan Sekulić Bogdanović,
Narodni muzej Valjevo koristio je inovativne pristupe prezentacije koji su usmereni na posetioca.
Posredstvom muzejskih predmeta na prvom mestu su izložene ideje, na način koji je zanimljiv posetiocima i sa ciljem da im pruži potpun doživljaj, kao osnovni proizvod savremenih muzeja, rečeno je 5. oktobra na prezentaciji tog projekta koji je podržalo Ministarstvo kulture, informisanja i informacionog društva Srbije.
“Želeli smo da prezentovanjem ovog projekta u Beogradu predstavimo jedan muzej sa lokala, koji je dobar primer kako funkcioniše decentralizacija kulture i na koji način Ministarstvo može podržati ovakve projekte i kulturni život Srbije učiniti bogatijim, posebno kada su muzeji u pitanju. Muzej u Valjevu je od 2001. godine krenuo u snažan proces revitalizacije i napravio iskorak u modernizaciji muzeologije, a svoja iskustva uspeli su da prenesu i nekim drugim muzejima. Ministarstvo je tokom čitavog ovog procesa pratilo muzej i davalo podršku, imajući u vidu entuzijazam koji su zaposleni u muzeju pokazivali, ali i lokalna zajednica. Tako da je ovo i primer jednog dobrog partnerstva, koje daje dobre rezultate”, rekla je državna sekretarka Snežana Stojanović Plavšić na konferenciji za novinare održanoj u Ministarstvu.
Pored muzejskih predmeta i atraktivno dizajniranih informativnih panoa, uz ambijentalnu rekonstrukciju radnog prostora Desanke Maksimović (koja je radije pisala na krilu, na svom krevetu, nego na pisaćem stolu), iskorišćena je i savremena digitalna tehnologija (digitalni ekrani, zvuk...) u koju spada i 3D hologramska projekcija.
To je šesta stalna postavka koju valjevski muzej realizuje od 2003. godine.
Pored toga, radeći na pripremi tih postavki, stručnjaci i spoljni saradnici Narodnog muzeja Valjevo stekli su značajne reference na osnovu kojih su radili više različitih postavki širom Srbije, čime je nezvanično formirana i svojevrsna valjevska muzeografska škola.
Prva postavka o Desanki Maksimović u školi u kojoj je učila i kao učiteljska ćerka i stanovala, pod nazivom “Zavičaj pesniku”, bila je otvorena 1985. godine, još za života poznate pesnikinje.
Posle više godina priprema, uz finansijsku podršku Ministarstva kulture (1.000.000 dinara), i uz pomoć donacija u novcu, opremi i uslugama (200.000 dinara) i prihoda ostvarenih od naplate muzejskih ulaznica u Brankovini (iskorišćeno u te svrhe oko 350.000 dinara), tokom 2010. i 2011. godine Narodni muzej Valjevo je osmislio, pripremio i realizovao novu stalnu muzejsku postavku “O Desanki, perom i slikom”.
U ranijim godinama kulturno istorijski kompleks u Brankovini je obilazilo više od 30.000 posetilaca godišnje, ali se tokom godina krize njihov broj osetno smanjio.
Narodni muzej u Valjevu, koji je tek u junu ove godine ponovo zvanično preuzeo starateljstvo nad tim kompleksom, nada se da će obezbediti povećanje posete novom izložbom o Desanki Maksimović, kao i daljim inovacijama u okviru kompleksa i novim organizacionim merama. Nadu podgrejava i činjenica da je i poseta stalnim postakama u Valjevu, i pored krize, u permanentnom porastu (od 8.500 u 2004, do 22.000 tokom 2010, koliko je registrovano i za prvih devet meseci 2011. godine).
Sajt Narodnog muzeja Valjevo je www.museum.org.rs, a kompleksa Brankovina http://brankovina.rs
(SEEcult.org)