• Search form

10.05.2019 | 22:10

Obeleženo 175 godina Narodnog muzeja

Obeleženo 175 godina Narodnog muzeja

Narodni muzej u Beogradu svečano je obeležio 175. godišnjicu osnivanja i svoj Dan – 10. maj otvaranjem izložbe „Petar Ubavkić – dela iz zbirke Narodnog muzeja“, dodelom zahvalnica institucijama i pojedincima, među kojima su predsednik Srbije Aleksandar Vučić, premijerka Ana Brnabić, predsednik SANU Veselin Kostić i mnogi drugi, kao i podsećanjem na istorijat te centralne ustanove zaštite pokretnih kulturnih dobara.

Veliki broj ličnosti iz kulturnog i javnog života na svečanosti u atrijumu renoviranog Muzeja 10. maja pozdravila je direktorka Bojana Borić Brešković, koja je uručila zahvalnice, a okupljenima se obratila predsednica Vlade Ana Brnabić.

Zahvaljujući na priznanju, Ana Brnabić je čestitala 175 godina Narodnog muzeja celom kolektivu, ali i svim građanima Srbije, ističući da je to „jedna od naših najznačajnijih kulturnih institucija, koja čuva našu prošlost, našu tradiciju, našu sadašnjost, ali je tu da bi sačuvala i našu budućnsot“.

„Kultura je apsolutno neophodna, posebno danas u 21. veku ukoliko želite da imate jako, snažno, napredno društvo i isto tako jaku, snažnu i neprednu i održivu ekonomiju. Te dve stvari su nerazdvojne. Mi danas želimo da gradimo društvo zasnovano na znanju, na kreatvnosti, na inovacijama i zato su dva neophodna stuba kultura i obrazovanje“, rekla je Ana Brnabić. Kako je naglasila, ponosna je da je predsednica vlade koja je postavila i kulturu i umetnost i obrazovanje u samu srž onoga što radi.

„Zato sam toliko ponosna što smo već u prvoj godini mandata Vlade koju vodim uspeli da završimo i otvorimo ponovo zgradu Narodnog muzeja, ali i Muzeja savremene umetnosti. To je rezultat politike kontinuiteta i ne bi bilo moguće da uradimo u prvoj godini mandata bez toga da je prethodni predsednik Vlade, današnji predsednik Republike Aleksandar Vučič postavio ova dva projekta kao fokus“, izjavila je premijerka.

Kao naredne projekte najavila je otvaranje rekonstruisanog pozorišta u Vranju, alternativne scene Narodnog pozorišta Radionica za mlade stvaraoce, kulturnog i kreativnog centra u nekadašnjoj Ložionici, kao i prve takozvane kreativne ambasade Srbije u Londonu, gde će „kulturna diplomatija na pravi način pokazivati sve ono što Srbija ima da ponudi“, a takođe i veliki projekat prve izložbe Marine Abramović u Srbiji nakon 45 godina – 21. septembra u Muzeju savremene umetnosti.

Predsednica Vlade je dodala da iz Narodnog muzeja kreće na put u Veneciju, kako bi podržala učešće na Bijenalu srpskog umetnika Đorđa Ozbolta, ali i promovisala brend „Srbija stvara“.

Narodni muzej je najstarija muzejska ustanova u Srbiji. Od 1844. godine sakuplja, čuva i predstavlja kulturnu baštinu Srbije, centralnog Balkana, ali i Evrope. Danas se u 34 arheološke, numizmatičke, umetničke i istorijske zbirke čuva gotovo 450.000 muzejskih predmeta.

Direktorka Narodnog muzeja Bojana Borić Brešković istakla je da je istorija ove institucije obeležena mnogim teškoćama, usponima i padovima. „Simbolični značaj ovog muzeja može da predstavi i Miroslavljevo jevanđelje, njegov put, sudbina i kretanje. Narodni muzej delio je sudbinu Miroslavljevog jevanđelja i naroda“, rekla je ona.

Borić Brešković je najavila da će u okviru manifestacija Muzeji u deset i Noći muzeja tema biti „Budućnost tradicija“.

„Istoriju Narodnog muzeja u 21. veku obeležila je zanemarenost. Muzej je radio, ali 15 godina nije imao stalnu postavku. Zahvaljujući brizi i politici kontinuiteta pokrenuto je pitanje našeg nasleđa i zaštite baštine. Predsednik Srbije, ranije predsednik Vlade Aleksandar Vučić, stavio je upravo Narodni muzej u prioritet svojih nastojanja da deluje za budućnost Srbije. Bez tog poteza Narodnog muzeja ne bi bilo“, istakla je direktorka. „Zato dodeljujemo zahvalnicu predsedniku Vučiću bez čijeg nastojanja, energije, sinergije Narodni muzej ne bi mogao da opstane“, izjavila je Bojana Borić Brešković.

Uručujući zahvalnicu Ani Brnabić, rekla je da „njena konstantna briga, razgovori i praćenje situacije u Narodnom muzeju omogućuju da budemo tu gde jesmo, a jesmo otvorena kuća, mesto susreta i središte predstavljanja naše kulturne baštine“.

Renovirani Muzej je od otvaranja 28. juna 2018. godine posetilo više od 200.000 ljudi. Prošle godine je Muzej dobio preko 300 predmeta donacijama, a otkupom je nabavio sedam predmeta.

Izložba „Petar Ubavkić – dela iz zbirke Narodnog muzeja“ odabrana je za obeležavanje 175. godišnjice kao prva postavka kojom je u 19. veku započela izložbena delatnost Narodnog muzeja.

Zahvalnice za doprinos rekonstrukciji Narodnog muzeja i za saradnju u raznovrsnim delatnostima ove ustanove dobio je veliki broj institucija, preduzeća i pojedinaca iz kabineta i ministarstava – Ivica Kojić, Nikola Selaković, Ana Ilić, Bojana Simeunović, Bratislav Gašić, Danijela Vanušić, Asja Drča Muntean, Aleksandra Fulgosi, Nikola Nikodijević, Goran Vesić, Slobodan Nakarada i drugi.

Na Dan Narodnog muzeja dodeljuje se i nagrada za najbolji master rad, a ovogodišnji dobitnik je Dimitrije Marković sa odeljenja za arheologiju Filozofskg fakulteta u Beogradu.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r