• Search form

29.04.2022 | 18:04

Objavljeni rezultati konkursa MKI za savremeno stvaralaštvo za 2022.

Objavljeni rezultati konkursa MKI za savremeno stvaralaštvo za 2022.

Ministarstvo kulture i informisanja Srbije objavilo je 29. aprila rezultate konkursa u oblasti savremenog stvaralaštva za 2022. godinu, nakon jednomesečnog kašnjenja.

Objavljeni su i rezultati konkursa u oblasti digitalizacije, a ranije su objavljeni rezultati u oblasti kulturnog nasleđa, kao i u oblasti filmske umetnosti i ostalog audio-vizuelnog stvaralaštva.

Na konkursu za projekte u oblasti likovnih, primenjenih, vizuelnih umetnosti, dizajna i arhitekture, na koji je pristigla 401 prijava, podržano je 136 projekata sa ukupno 68,95 miliona dinara, a odbijeno je 265, na osnovu odluke komisije koju su činili Goran Čpajak (predsednik), Saša Janjić i Luka Kulić.

Na konkursu za projekte u oblasti muzike (stvaralaštvo, produkcija, interpretacija), na koji je pristiglo 460 prijava (jedna povučena), podržano je 98 projekata sa ukupno 83,05 miliona dinara, a odbijen je 361 projekat, od čega iz pravno-formalnih razloga njih 40. Komisiju su činili Ivana Neimarević (predsednik), Ivana Medić i Dragan Ambrozić.

Na konkursu za projekte u oblasti izdavačke delatnosti – periodične publikacije iz oblasti umetnosti i kulture, na koji je pristiglo 111 prijava, komisija koju su činili Goran Gavrić (predsednik), Milica Bajić i Nenad Šaponja, podržala je 58 projekata sa 11,95 miliona dinara, a 53 su odbijena.

Na konkursu za projekte u oblasti umetničke igre (klasičan balet, narodna igra, savremena igra - stvaralaštvo, produkcija i interpretacija), na koji je pristiglo podržano je 69 projekata sa ukupno 48,5 miliona dinara, a odbijeno ih je 118, na osnovu odluke komisije koju su činili: dr Zdravko Ranisavljević (predsednik), Snežana Ađanski i prof.dr. Vera Obradović Ljubinković.

Na konkursu u oblasti pozorišne umetnosti (stvaralaštvo, produkcija i interpretacija), na koji je pristiglo 330 prijava, podržano je 112 projekata sa ukupno 90 miliona dinara, a odbijeno je 218, na osnovu odluke komisije koju su činili Svetislav Goncić (predsednik), Miloš Vidović i Vladan Đurković.

Na konkursu za projekte u oblasti književnosti – manifestacije i nagrade, na koji je pristiglo 197 prijava, podržano je 90 projekata sa 15,05 miliona dinara, a 107 je dobijeno, na osnovu odluke komisije koju su činili Igor Perišić (predsednik), Jovan Popov i Ljiljana Klajić.

Na konkursu za projekte u oblasti izdavačke delatnosti – kapitalna dela, na koji su pristigle 184 prijave, podržano je 70 projekata sa 25,5 miliona dinara, a odbijeno je 114. Komisiju su činili: Miloš Latinović (predsednik), Milan Bjelogrlić i Milica Mustur.

Na konkursu za projekte u oblasti prevođenja reprezentativnih dela srpske književnosti u inostranstvu, na koji je pristiglo 120 prijava, podržano je 79 projekata sa ukupno 14,8 miliona dinara, a odbijen je 41 projekat, na osnovu odluke komisije koju su činili: Slađana Ilić (predsednik), Miroslav Radonjić i Saša Radojčić.

Na konkursu za projekte savremenog stvaralaštva u oblasti kulturnih delatnosti dece i za decu i mlade, na koji je pristiglo čak 509 prijava, podržano je 128 sa ukupno 19,25 miliona dinara, a odbijen je 381 projekat. Komisiju su činili Srđan Srdić (predsednik), Ljiljana Ranđelović i Bojana Karajović.

Na konkursu za projekte savremenog stvaralaštva u oblasti kulturnih delatnosti nacionalnih manjina, na koji je pristiglo 368 prijava, podržano je 147 sa ukupno 12,32 miliona dinara, a odbijen je 221 projekat, na osnovu odluke komisije u sastavu: Aleksandra Vujić (predsednik), Kemal Džemić i Marin Bugar.

Na konkursu za projekte savremenog stvaralaštva u oblasti kulturnih delatnosti osoba sa invaliditetom, na koji su pristigle 132 prijave, podržana su 42 projekta sa ukupno 7,41 miliona dinara, a odbijeno je 90, na osnovu odluke komisije koju su činili: Nina Bulatović (predsednik), Nela Antonović i Natalija Lazić.

Na konkurs za projekte u oblasti kulturnih delatnosti Srba u inostranstvu, podržanp je 96 projekata sa 15,2 miliona dinara, a odbijeno je 200 od ukupno 296 pristiglih. Komisiju su činili Zoran Maksimović (predsednik), Jasmina Ćirić i Sreto Tanasić.

Većina konkursa za savremeno stvaralaštvo završena je krajem januara - početkom februara, a objavljivanje rezultata bilo je predviđeno u roku od 60 dana, što znači krajem marta - početkom aprila.

Ministarka kulture i informisanja Maja Gojković izjavila je 28. aprila da se čekala "potvrda Ministarstva finansija koja je neophodna radi zaključenja ugovora sa stvaraocima koji su prošli na konkursnoj komisiji”.

Asocijacija Nezavisna kulturna scena Srbije, srpska sekcija Međunarodnog udruženja likovnih kritičara – AICA Srbija i Stanica Servis za savremeni ples, kao reprezentativno udruženje, već dva puta su u proteklih mesec dana apelovali na hitno objavljivanje rezultata konkursa. "Čak i da su rezultati objavljeni u obećanom roku, praksa je pokazala da do isplate odobrene sume nekada prođu meseci, čime se direktno onemogućava realizacija velikog broja programa, gubi kredibilitet kod međunarodnih partnera i drugih donatora i ugrožava opstanak niza organizacija koje deluju u polju savremene umetnosti”, naveli su NKSS, AICA Srbija i Stanica u zajedničkom saopštenju.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r