• Search form

16.04.2016 | 19:10

Očuvanje Miljakovačkog izvora

Očuvanje Miljakovačkog izvora

Građani okupljeni oko inicijative za očuvanje Miljakovačkog izvora ponovili su 16. aprila, na protestu ispred spomen-česme u beogradskom naselju Miljakovac II, da neće dozvoliti gašenje jednog od retkih izvorišta vode za piće u Beogradu koje bi moglo da se dogodi zbog planirane izgradnje stambenog bloka na njegovoj prirodnoj kaptaži.

Borba za opstanak Miljakovačkog izvora traje već nekoliko godina, a novi protest organizovan je kao još jedan pokušaj građana da skrenu pažnju javnosti na značaj tog problema, jer bi prirodno izvorište moglo da bude ugroženo izgradnjom 14.000 metara kvadratnih stambeno-poslovnog prostora koja je predviđena planom detaljne regulacije te lokacije, brzopotezno usvojenim pre dve godine.

Prirodno izvorište po mnogima najčistije prirode vode u Beogradu nalazi se tridesetak metara od spomen-česme narodnog heroja Velizara Stankovića Korčagina koju je 1975. godine izgradilo i poklonilo stanovnicima Miljakovca II građevinsko preduzeće “Hidrotehnika”. Tada je izgrađena i kaptaža koja omogućava sliv vode od prirodnog izvorišta do spomen-česme na koju već decenijama redovno dolazi ne samo lokalno stanovništvo, već i mnogi građani iz raznih drugih delova grada, noseći u balonima ili flašama dragocenu čistu vodu za piće.

Izgradnja stambeno-poslovnog kompleksa na lokaciji prirodne kaptaže Miljakovačkog izvora, koja bi mogla da dovede do njegovo gašenja, predviđena je Planom detaljne regulacije koji je Privremeni organ Beograda usvojio 21. marta 2014. godine, uprkos peticiji sa više od 2.500 potpisa građana, 11 pečata skupština stanara sa po 100 stanovnika, molbe dve osnovne škole, udruženja penzionera…

Budući da se izvorište nalazi na privatnom posedu, građani koji se bore za očuvanje Miljakovačkog izvora, traže od gradskih vlasti da sa vlasnikom i investitorom postignu rešenje koje bi omogućilo izgradnju stambeno-poslovnog bloka na drugoj lokaciji i tako spreče gašenje izvora koji je javno dobro.

Napominju da je na lokaciji Miljakovackog izvora još pre 45 godina tadašnji gradonačelnik Beograda Branko Pešić sprečio gradnju stambenih zgrada upravo da bi bilo sačuvano to retko prirodno izvorište vode za piće.

Građani su pregovarali sa gradskim vlastima i za vreme gradonačelnika Dragana Đilasa, i za vreme Privremenog organa, koji je i usvojio sporni Plan detaljne regulacije, a potpisao ga je Siniša Mali, sadašnji gradonačelnik Beograda. Građani smatraju da je sporni plan usvojen odlukom Privremenog organa da bi se zaobišla Skupština grada Beograda, jer ne vide drugi razlog za hitnost postupka.

Građani su nedavno, na Svetski dan voda, održali performans ispred Starog dvora na kojem su delili izvorsku vodu sa Miljakovačkog izvora kako bi skrenuli  pažnju na taj problem i njegov značaj, ali i na problem vode uopšte u budućnosti, na koji upozoravaju i UN.

Novi protest ispred spomen-česme organizovan je kao nestranački, građanski skup, a okupljeni su najavili jačanje kampanje i pozvali sve zainteresovane da im se pridruže, između ostalog i preko drustvenih mreža. Povodom protesta, na terenima u parku kod spomen-česme organizovan je i turnir u malom fudbalu.

Fb stranica te građanske inicijative je Sačuvajmo  Miljakovački izvor

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r