• Search form

14.03.2012 | 15:02

Očuvanje, zaštita i štednja

Ministar kulture, informisanja i informacionog društva Srbije Predrag Marković istakao je očuvanje i zaštitu ustanova kulture, uz princip štednje, kao osnove rada Ministarstva u proteklih godinu dana.

Predstavljajući rezultate rada u proteklih 12 meseci, od kada je na funkciji ministra, Marković je 14. marta na konferenciji za novinare naveo da je Ministarstvo kulture obezbedilo da se pomognu i očuvaju institucije i uspelo da resor ostane bez ijednog otpuštenog.

Očuvanje, zaštita i štednja

Ministar kulture, informisanja i informacionog društva Srbije Predrag Marković istakao je očuvanje i zaštitu ustanova kulture, uz princip štednje, kao osnove rada Ministarstva u proteklih godinu dana.

Predstavljajući rezultate rada u proteklih 12 meseci, od kada je na funkciji ministra, Marković je 14. marta na konferenciji za novinare naveo da je Ministarstvo kulture obezbedilo da se pomognu i očuvaju institucije i uspelo da resor ostane bez ijednog otpuštenog.

Ističući da “nijedna institucija nije smanjila broj zaposlenih”, Marković je rekao da je, u trenutku kada se sve smanjuje, uveden princip realne štednje koji je podrazumevao racionalizaciju i sagledavanje šta se od istog novca može uraditi.

“Strašno je važno, baš kada je kriza, da se ulaže u očuvanje kulture”, rekao je Marković, dodajući da kriza prođe, ali je važo da se ne izgube osnovne vrednosti.

Prema rečima ministra, i samo Ministarstvo kulture smanjilo je troškove i na sopstvenom primeru pokazalo kako se štedi.

Marković je rekao da se Ministarstvo rukovodilo principom potrebe završavanja onoga što je započeto i izgradnje onoga što ne zahteva suviše novca, a bez čega nastaje ogromna šteta, kao što su depoi, kotlarnice... “Strašno je važno da očuvamo ono što ustanove (kulture) čuvaju”, dodao je Marković.

Tako je, nakon završetka Narodne biblioteke Srbije i Jugoslovenske kinoteke, završena i rekonstrukcija Narodnog pozorišta (centralni sistem za hlađenje i ventilacija i scena “Raša Plaović”), kao i adaptacija i uređivanje prostora Istorijskog muzeja Srbije na Trgu Nikole Pašića.

Narodnom muzeju u Beogradu uplaćena su sredstva za prvu i drugu fazu radova na rekonstrukciji i postavljene su skele, a prema rečima ministra, i tu je postignuta ušteda - iznajmljivanje skela je između hiljadu i 2.000 evra dnevno, pa su one kupljene za 23.000 evra i biće ih moguće koristiti i za potrebe drugih ustanova kulture.

Marković je istakao da su započeli i radovi na adaptaciji i sanaciji Muzeja Vuka i Dositeja, te da je završen Lapidarijum rimskih kamenih stubova Narodnog muzeja u Užicu.

Od višegodišnjih projekata, nastavljena je obnova manastira Hilandar, gde je za radove na zapadnom krilu Velikog konaka, koji je uništen u požaru, izdvojeno u 2011. godini 75 miliona dinara, koliko i u 2012. Radovi su nastavljeni i na Konstantinovoj vili na Medijani kako bi bila obnovljena do obeležavanja 1700. godišnjice Milanskog edikta. Predstavljena je restaurirana istočna kapija Feliks Romulijane, nastavljeni su radovi na Smederevskoj tvrđavi za koju je u 2011. izdvojeno više od 22 miliona dinara, a u 2012. je opredeljeno više od 20 miliona. Na Caričinom gradu kod Lebana, na kojem se u 2011. radilo i na konzervaciji i na restauraciji bedema Akropolja, kao i na arheološkim istraživanjima, nastavljaju se radovi i u 2012. godini, a opredeljeno je 6 miliona dinara. Tokom 2011. godine u Studenici su realizovani radovi na konzervaciji i restauraciji kamene plastike manastirske crkve, a u Manasiji se radilo na konzerviraciji i restauriraciji kula i bedem manastirskog kompleksa.

Povodom višegodišnjih projekata, ministar je najavio konferenciju na kojoj će se, uz učešće stručnih timova, videti kakvo je stanje bilo i šta je u međuvremenu urađeno.

Ministarstvo je istaklo i da je za projekat “Digitalizacija bioskopa”, u 2011. godini izdvojeno 19.750.000 dinara. Pored bioskopa u Požegi, za koji je izdvojeno 2,8 miliona dinara, obuhvaćena su još četiri bioskopa - u Paraćinu, Svilajncu, Leskovcu i Tutinu.

U okviru redovnih aktivnosti Ministarstva, završen je Konkurs za prikupljanje predloga za sufinansiranje i finansiranje projekata u oblasti kulture, kao i naučno istraživačkih projekata u oblasti umetnosti i kulture za 2012, raspisan i završen Konkurs za sufinansiranje projekata iz oblasti kulturnog nasleđa u 2012, a očekuju se i rezultati konkursa iz oblasti javnog informisanja, konkursa iz oblasti izdavačke delatnosti (Konkurs za otkup publikacija objavljenih 2011. za potrebe javnih biblioteka na teritoriji Srbije i Konkurs za sufinansiranje izdavanja prvih izdanja kapitalnih dela koja se objavljuju na srpskom jeziku u oblasti kulture i vrednih dela iz oblasti domaće i prevodne književnosti u 2012. godini).

U okviru kontrole trošenja budžetskih sredstava, Marković je za 366 dana, na 136 putovanja, obišao 83 grada u kojima se upoznao sa načinom na koji se realizuju sredstva Ministarstva.

Od zakonodavnih aktivnosti, izrađeni su predlozi zakona o dvorskom kompleksu i o arhivskoj građi i arhivskoj službi. Skupština Srbije je u prethodnom periodu usvojila pet zakona koje je predložilo Ministarstvo kulture - Zakon o kinematografiji, Zakon o staroj i retkoj bibliotečkoj građi, Zakon o obaveznom primerku publikacija, Zakon o bibliotečko-informacionoj delatnosti i Zakon o potvrđivanju amandmana na Konvenciji o međunarodnoj organizaciji za mobilne komunikacije preko satelita (IMSO). U toku je i rad na izradi novog Zakona o poštanskim uslugama čiji je cilj usaglašavanje nacionalnog zakonodavstva sa evropskim direktivama.

Takođe, konstituisan je Nacionalni savet za kulturu, što je predstavljalo jedan od preduslova za uspešno sprovođenje krovnog Zakona o kulturi. Među rezultatima postignutim u protekloj godini, ministar je izdvojio i usvajanje Strategije razvoja sistema javnog informisanja do 2016. godine.

Kada su u pitanju međunarodne organizacije, Srbija je postala član Komiteta za zaštitu svetske kulturne baštine, izabrana je u Akreditivni komitet IČROM-a kao jedina članica iz Evrope i postala punopravni član Radne grupe za međunarodnu saradnju u oblasti obrazovanja, sećanja i istraživanja holokausta.

Poštujući obaveze proistekle iz Konvencije Uneska o očuvanju nematerijalnog kulturnog nasleđa, do sada je postavljen sistem/mreža za očuvanje nematerijalnog kulturnog nasleđa, koju čine Nacionalni komitet za nematerijalno kulturno nasleđe, Komisija za upis u registar nematerijalnog kulturnog nasleđa, kao i mreža koordinatora, a uskoro će početi rad Centar za proučavanje nematerijalnog kulturnog nasleđa pri Etnografskom muzeju u Beogradu.

Ministar Marković, koji je u ime Srbije preuzeo predsedavanje Savetom ministara Jugoistočne Evrope, najavio je za 22. april u Beogradu sastanak sa kolegama iz regiona, a u proteklom periodu se sastao i s ministrima kulture Angole i Nemačke u Beogradu i ministrima Francuske i Rusije u Parizu i Moskvi.

U Rusiji je održana i manifestacija srpske kulture od polovine septembra do kraja novembra 2011, a u Parizu “Nedelja Srbije” . Takođe, posetioci Evropskog parlamenta imali su priliku da pogledaju 20 radova Milene Pavlović Barili iz galerije te slikarke u Požarevcu.

Takođe, kako je istaknuto, kopije fresaka iz Narodnog muzeja i Galerije fresaka u Beogradu bile su izložene u Firenci, u Bazilici Sv. Apostola u Rimu i u papskoj rezidenciji u Viterbu, a krajem novembra otvorena je i stalna postavka srpskih fresaka u bazilici Santa Kroče.

Tokom protekle godine, u okviru obeležavanja jubileja, Ministarstvo je u celini pokrilo realizaciju opere “Mileva Ajnštajn” i drame “Seobe” povodom 150-godišnjice Srpskog narodnog pozorišta u Novom Sadu i čitav niz manifestacija, programa i aktivnosti povodom godine jubileja Ive Andrića.

Celokupan izveštaj Ministarstva nalazi se u PRILOGU

(SEEcult.org)

  • 21.04.2023 | 10:00

    Muzej Slavonije Osijek, Trg Svetog Trojstva 6, Osijek

    MUO U SLAVONIJI - SLAVONIJA U MUO - izložba iz četrnaest zbirki Muzeja za umjetnost i obrt Zagreb (20.4.2023.-20.4.2024.)

    autor koncepta izložbe: Miroslav Gašparović ravnatelj Muzeja za umjetnost i obrt

    kustosice izložbe: dr. sc. Marina Bagarić i Adriana Belay

    autori/ce izložbenih dionica i tekstova o zbirkama: dr. sc. Antonia Došen, Miroslav Gašparović, Dunja Nekić, dr. sc. Iva Prosoli, Koraljka Vlajo, Antonija Dejanović, Jasmina Fučkan, dr. sc. Vesna Lovrić Plantić, Andrea Klobučar, dr. sc. Arijana Koprčina, dr. sc. Marina Bagarić, Sandra Kandučar i dr. sc. Vanja Brdar Mustapić

    https://www.muo.hr

    28.10.2023 | 10:00

    Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana

    VEDNO NA VOLJO - Feministične pozicije v vizualni umetnosti iz Slovenije - razstava (27.10.2023.-14.4.2024.)

    Lina Akif

    Zemira Alajbegović

    Milijana Babić

    Mirjana Batinić

    Urban Belina

    Saša Bezjak

    Vanja Bućan

    Vesna Bukovec

    Jasmina Cibic

    Lea Culetto

    Ana Čigon

    Eclipse

    Elena Fajt

    Andreja Gomišček

    Olja Grubić

    Marina Gržinić

    Dejan Habicht

    Đejmi Hadrović

    Ida Hiršenfelder

    Hiša na hribu

    Maja Hodošček

    Tjaša Kancler

    Jasna Klančišar

    Andrea Knezović

    Tatiana Kocmur

    Neven Korda

    Mankica Kranjec

    Anka Krašna

    Rok Kravanja

    Meta Krese

    Tanja Lažetić

    Agate Lielpētere

    Aprilija Lužar

    Dušan Mandič

    Lela B. Njatin

    Daniel Petković

    Jovita Pristovšek

    Tadej Pogačar & P.A.R.A.S.I.T.E. muzej sodobne umetnosti

    Urška Preis

    Marija Mojca Pungerčar

    Maruša Sagadin

    Duba Sambolec

    Simona Semenič

    Mojca Senegačnik

    Zvonka T Simčič

    Nataša Skušek

    Maja Smrekar

    Alenka Spacal

    Saša Spačal

    Zora Stančič

    Aina Šmid

    Ajda Tomazin

    Jasmina Založnik

    Lana Zdravković (KITCH)

    Nada Žgank

    kustosinja: Martina Vovk

    kustos asistent: Kristjan Sedej

    http://www.mg-lj.si/si/razstave/3820/vedno-na-voljo

    10.11.2023 | 15:00

    Dom Jevrema Grujića, Svetogorska 17, Beograd

    NEBESKI MILIĆ - izložba povodom prvih 30 godina stvaralaštva Milića od Mačve i 90 godina od rođenja umetnika (9.11.2023.-30.4.2024.)

    http://www.domjevremagrujica.com

    02.12.2023 | 09:00

    Pomurski muzej Murska Sobota, Trubarjev drevored 4, Murska Sobota

    FRANC KOŠAR - razstava (1.12.2023.-14.4.2024.)

    https://www.pomurski-muzej.si

    03.12.2023 | 10:00

    Muzej Jugoslavije, Mihaila Mike Jankovića 6, Beograd

    JEŽEVA KUĆICA - IZMIŠLJANJE BOLJEG SVETA - tematska izložba, prema poemi Branka Ćopića (2.12.2023.-30.4.2024.)

    http://www.muzej-jugoslavije.org

    09.12.2023 | 09:00

    Muzej Vojvodine, Dunavska 35, Novi Sad

    STAKLO - interdisciplinarna izložba (8.12.2023.-1.4.2024.)

    autori: arheološkinja mr Tijana Stanković Pešterac, istoričarke umetnosti ma Aleksandra Stefanov i ma Dragana Garić, etnolozi dr Tatjana Bugarski, mr Katarina Radisavljević i Bogdan Šekarić, istoričarke Veselinka Marković i Milkica Popović, umetnica dr Mirjana Blagojev

    https://www.muzejvojvodine.org.rs

    09.12.2023 | 10:00

    Muzej sodobne umetnosti Metelkova, +MSUM, Maistrova 3, Ljubljana

    ALEKSANDRA VAJD: OD ZNOTRAJ DOL IN OD ZGORAJ - pregledna razstava (8.12.2923.-5.5.2024.)

    kustosa: Ana Mizerit, Michal Novotný

    http://www.mg-lj.si/si/razstave/3841/razstava-aleksandra-vajd-od-znotraj-dol-in-...

    15.12.2023 | 10:00

    Narodni muzej Srbije/Kabinet grafike, Trg Republike 1a, Beograd

    RADONIĆ SAM. IZBOR CRTEŽA NOVAKA RADONIĆA - izložba (14.12.2023.-13.10.2024.)

    http://www.narodnimuzej.rs

    16.12.2023 | 10:00

    Galerija Prirodnjačkog muzeja, Mali Kalamegdan 5, Beograd

    BILJKA KAO ZAČIN. U CARSTVU BOJA, MIRISA I UKUSA - izložba (15.12.2023.-30.6.2024.)

    autor: dr Uroš Buzurović

    https://nhmbeo.rs

    28.12.2023 | 12:00

    Istorijski muzej Srbije, Trg Nikole Pašića 11, Beograd

    ORAO, LAV I KRIN - HERALDIKA SREDNJOVEKOVNIH SRPSKIH ZEMALJA - gostujuća izložba Muzeja Republike Srpske iz Banjaluke (27.12.2023.-30.3.2024.)

    http://imus.org.rs

Video
15.03.2024 | 17:08

Izazovi projektnog finansiranja nezavisne kulture

Predstavnici nezavisnih scena Hrvatske, Srbije, Slovenije, Severne Makedonije, Bosne i Hercegovine, Kosova i Crne Gore govore u video intervjuima o problemima i izazovima projektnog finansiranja, specifičnostima u tom pogledu u svojim sredinama i