Od Kolarčevih ideja do Kreativne Evrope
Ministarstvo kulture i informisanja Srbije pozvalo je sve aktere sektora kulture da što više koriste mogućnosti finansiranja projekata koje nudi program Kreativna Evropa (KE), čiji je značaj za razvoj domaće kulture i međunarodne saradnje ministar Ivan Tasovac uporedio sa značajem koji je svojevremeno imao Narodni univerzitet Ilije Milosavljevića Kolarca (1800-1878).
U Kolarčevoj zadužbini je 25. aprila i počeo dvodnevni Forum Kreativne Evrope, koji je okupio predstavnike institucija i nezavisnog sektora kulture, a nakon prošlogodišnjeg izdanja, predstavlja novu priliku za sveobuhvatno informisanje o potprogramima “Kultura” i “Mediji”, uspešnim primerima apliciranja i dosadašnjim rezultatima učešća Srbije u tom programu Evropske komisije za kulturu do 2020. godine.
Ministar Tasovac ocenio je da program KE, kao otvorena platforma koja služi razvoju kulture, jezika, inovacije, demokratije i saradnje, predstavlja danas za sve građane Evrope i Srbije ono što je Kolarčev Narodni univerzitet nekada predstavljao za Srbiju.
“Odgovarati zahtevima vremena, ali i stvarati, osvajati slobodu, usavršavati se, učiti i napredovati, boriti se za jednakost, razvijati kulturu i obrazovanje u Srbiji, to je bila zamisao Ilije Milosavljevića Kolarca kada je osnivao Narodni univerzitet”, rekao je Tasovac, ocenjujući da se od Kolarčevog vremena malo toga promenilo na nivou ideja, jer je i dalje neophodno razvijati slobodu, otvorenost i jednakost.
Tasovac je istakao da su domaći izdavači treći po uspešnosti na konkursima KE u Evropi, a izrazio je nadu da će i predstavnici ostalih sektora postići sličan uspeh. U tom smislu istakao je značaj rada Deska Kreativna Evropa Srbija, osnovanog pri Ministarstvu kulture nakon pristupanja Srbije programu KE u junu 2014, kao i novoosnovanog MEDIA deska, koji je započeo rad pri Filmskom centru Srbije, nakon pristupanja Srbije potprogramu “Mediji” KE krajem 2015.
Desk KE Srbija je, kako je istakao Tasovac, često primer dobre prakse koji navode i predstavnici Evropske komisije, pre svega zbog otvorenog i ambicioznog pristupa osmišlјavanju aktivnosti, a slično misle i međunarodni istraživači, poput organizacije KEA i Amsterdamskog univerziteta. Uspeh Deska, naglasio je Tasovac, meri se i u odnosu na broj domaćih organizacija koje učestvuju u programu KE, a porast njihovog broja je evidentan.
Tasovac je istakao i da je obezbeđivanje novih izvora finansiranja i novih konkursa jedan od prioriteta Ministarstva kulture.
U tom smislu je naglasio značaj konkursa koji su pokrenuti u proteklih par godina (Gradovi u fokusu, sufinansiranje projekata podržanih od međunarodnioh fondova, uključujući KE, finansiranje umetničkih dela u oblasti vizuelnih umetnosti, finansiranje mobilnosti umetnika i projekata koji bi bili ralizovani u Kulturnom centru Srbije u Parizu) kao novi instrumenti kulturne politike koji, kako je istakao, predstavljaju “veliki uspeh Ministarstva kulture i informisanja i Vlade Srbije”.
“Bez finansijske podrške s jedne i progresivnih demokratskih ideja sa druge strane nema razvoja”, rekao je Tasovac i pozvao sve aktere sektora kulture na saradnju sa Ministarstvom kulture i aktivnije učešće na konkursima KE kako bi realizovali projekte koji donose progres, koji su namenjeni svima, razvijaju publiku, pomažu društvu, čuvaju kulturno nasleđe, obezbeđuju saradnju i jačaju evropski duh i evropske vrednosti.
Na taj način je, kako je istakao, moguće zajednički osnažiti kapacitete sistema kulture u Srbiji i jačati međunarodnu saradnju, što predstavlja condicio sine qua non savremenog društva.
Dosadašnji rezultati učešća Srbije na konkursima KE (38 projekata u koje su uključene domaće organizacije i institucije) statistički su predstavljeni na izložbi u holu Kolarčeve zadužbine, a ukratko su ih na otvaranju Foruma predstavili i rukovodioci Deska KE i MEDIA Deska Dimitrije Tadić i Nevena Negojević, pozivajući sve zainteresovane da se uključe u raznovrstan program prezentacija, panela, radionica i konsultacija.
Prvi put na Forumu KE organizovano je i predstavljanje rezultata rada ekspertskih grupa u osam oblasti kulture: audio-vizuelno stvaralaštvo, vizuelne umetnosti, izvođačke umetnosti, muzika, nauka i teorija kulture i umetnosti, književnost, kreativne industrije i kulturna baština. Zadatak ekspertskih grupa bio je da izrade strateške analize oblasti sa fokusom na preporukama za razvoj međunarodne saradnje. Grupe eksperata, samostalnih i zaposlenih u javnim, privatnim i civilnim organizacijama, zasedale su nedelju dana pre Foruma, na kojem će biti predstavljeni i javno debatovani rezultati njihovog rada.
Budući da je Srbija odnedavno učesnica i potprograma “Mediji”, Forum je prva veća prilika za potencijalne korisnike da se informišu o mogućnostima učešća na ukupno 14 raspoloživih konkursa koji su, kako je istakla Nevena Negojević, namenjeni i filmskim profesionalcima sa iskustvom i mladim umetnicima. Od decembra 2015. godine, dvadesetak aktera iz Srbije učestvovalo je već na četiri konkursa potprograma “Mediji” (za filmske festivale, filmske projekte, razvoj publike i video igrice), čiji rezultati još nisu objavljeni.
Program Foruma KE obuhvata, između ostalog, i posebne prezentacije projekata podržanih u okviru potprograma “Kultura” u 2015. godini (izdavačke kuće Heliks, Klio, Laguna, Zavet i Dereta, Muzikološki institut SANU, Univerzitet umetnosti u Beogradu, Arheološki institut u Beogradu i Zavod za zaštitu spomenika kulture Sremska Mitrovica, Kuda.org, Društvo arhitekata Beograda Magnetic field B i No Borders Orchestra).
Osim načina konkurisanja u okviru potprograma “Kultura” i “Mediji”, biće predstavljena i evropska nagrada za kulturnu baštinu Evropa Nostra i projekat Zavoda za zaštitu spomenika Niš “Selo Gostuša”, kao i programi Erasmus+, Horizont2020 i Kosme, te konkurs Fondacije “Jelena Šantić” i drugi potencijalni izvori finansiranja, kao i Vodič kroz potencijalne domaće i inostrane izvore finansiranja Tima za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva.
Na zatvaranju Foruma 26. aprila nastupiće Izvanredni Bob i WoO, umetnici koji su uključeni u evropsku SHAPE platformu za 2016. godinu, koja promoviše najzanimljivije audio-vizuelne projekte u Evropi i podržana je sredstvima programa Kreativna Evropa.
Desk Kreativna Evropa Srbija organizovao je i 2015. godine Forum Kreativna Evropa u Kolarčevoj zadužbini.
Program Foruma Kreativna Evropa 2016. nalazi se na sajtu Deska Kreativna Evropa Srbija, kao i u Kalendaru portala SEEcult.org i u PRILOGU, a ulaz je besplatan.
*Pročitajte i intervju sa Dimitrijem Tadićem za SEEcult.org u kojem govori o dosadašnjem učešću Srbije u programu KE, prednostima korišćenja tog fonda, ali i o izazovima sa kojima se suočavaju lokalni akteri kulturne scene.
(SEEcult.org)