• Search form

17.02.2017 | 20:19

Odabrani za 18. BJCEM

Odabrani za 18. BJCEM

Bijenale mladih umetnika Evrope i Mediterana (BJCEM), čije će 18. izdanje biti održano početkom maja u Albaniji, predstaviće radove više od 120 umetnika, od kojih je samo za oblast vizuelnih umetnosti, čiji je kustos Maja Ćirić iz Beograda, odabrano više od 50.

Na konkurs povodom 18. BJCEM-a Mediteranea stiglo je više od 800 prijava iz više od 20 zemalja, od čega je čak oko 700 bilo za oblast vizuelnih umetnosti.

Izbor učesnika je u nekim zemljama sačinio lokalni profesionalni žiri (Turska, Španija), u nekim slučajevima žiri je razmatrao i preporuke kustosa (Grčka, Francuska, Egipat, Maroko, Velika Britanija), a u drugim zemljama (Austrija, Albanija, Srbija…) izbor su izvršili Maja Ćirić, kustos za vizuelne umetnosti, Jonida Turani, kustos za primenjene umetnosti i Driant Zeneli, umetnički direktor 18. BJCEM-a koje će biti održano od 4. do 28. maja u Tirani i Draču na temu “Dom” (Home).

Izbor učesnika, među kojima je i nekoliko kolektiva, artikulisan je u odnosu na odgovor koji su umetnici pružili na zadatu temu, a za koji se pretpostavlja da vibrira savremenošću, izjavila je Maja Ćirić za SEEcult.org.

Prema njenim rečima, umetnici su odabrani na osnovu sposobnosti da odgovore na zadatu temu “Home” (History + Conflict + Dreams + Failure) kroz “prizmu savremenosti koja kritički koristi vizuelni registar”.

Najviše učesnika na 18. Mediteranea je iz Albanije, a iz zemalja u regionu učestvuju u različitim oblastima umetnici iz svih bivših jugoslovenskih republika, osim iz Makedonije.

Iz Srbije, koja ima predstavnike samo u segmentu vizuelnih umetnosti, učestvuju umetnici Lidija Delić i Slobodan Stošić.

Lidija Delić (1986) će se predstaviti instalacijom sa slikama “Sunset Journeys” u kojoj uspostavlja odnost poetike i politike, emotivnog i kognitivnog u post-jugoslovenskom kontekstu. Ta serija radova nastala je kombinovanjem teksta, slika i papira brodskih knjiga Juogoceanije.

Slobodan Stošić (1989), koji umetničku praksu zasniva na eklektičnim umetničkim izrazima i saradnji, a da bi afirmisao razlike, učestvuje na 18. Mediteranea projektom “Nothing will happen to you. You will be a happy citizen”.

Prema rečima Maje Ćirić, Stošić se u tom radu kritički osvrće na sam kontekst bijenala sa ciljem da preokrene obruč manipulativnih konstelacija odnosa moći u svetu umetnosti, ali i na neophodnost umetnosti da izađe iz okruženja savremene umetnosti.

Crnu Goru predstavljaće Siniša Radulović i Teodora Nikčević u oblasti vizuelnih umetnosti, kao i Kristina Gvozdenović za oblast literarnog stvaralaštva, koju je izabrao poseban žiri.

Siniša Radulović (1983) predstaviće se video radom “Indivisible and Inseparable” u kojem propituje pojam domovine post-tranzicijskom kontekstu. Pod pretpostavkom da su progres prema alijansama i zajednicama bili ništa drugo do populistički trendovi, Radulović je kreirao video sačinjen od elemenata recikliranih, generičkih, političkih govora, nacionalnih mitologija i trivija, a sa ciljem da dopuni sistemske greške.

Radulovićev video rezultuje kompleksnim strukturama snimaka koji se prepliću sa ciljem da se stvori hibrid koji ukazuje na paradoksalnu reprezentaciju samonametnute vizije doma. Radulović uspostavlja digitalnu interpretaciju emocija u odnosu na lično i kolektivno sećanje, navela je Maja Ćirić, koja je doktorirala teoriju umetnosti i medija na Univerzitetu umetnosti u Beogradu (Institucionalna kritika i kustoske prakse), a bila je kustos (2007) i komesar (2013) Paviljona Srbije na Bijenalu umetnosti u Veneciji, te kustoskinja niza projekata u Evropi, SAD i Kini.

Prema rečima Maje Ćirić, Teodora Nikčević (1986) instalacijom “Be prepared” propituje identitet između onoga što je nasleđeno i onoga što je poželjno menjati. Nikčevićeva istražuje porodično nasleđe, ne da bi ukazala na razliku, već na način da uz pomoć formalno-konceptualnih karakteristika svog rada uspe da stvori novu mrežu odnosa koja će vibrirati savremenošću.

Iz Hrvatske u vizuelnom segmentu 18. BJCEM-a učestvuje Luiza Margan, umetnica iz Rijeke koja živi i u Beču, a bavi se u umetničkoj praksi strukturama moći koje definišu javnu sferu, kao i statusom umetnosti u društvu. Njeni radovi rezultat su istraživanja o odnosu ličnih istorija, političkih ideologija i njihovih promena koje obeležavaju svakodnevne odnose, prostor i jezik.

Sloveniju će predstavljati vizuelna umetnica Maja Hodošček, dobitnica nagrade OHO 2010. godine, performans umetnica Olja Grubić/Red Web, a u oblasti  primenjenih umetnosti učestvuje Lucija Jankovec.

Albaniju, koja ima i najviše učesnika na 18. BJCEM-u, predstavljaće u oblasti vizuelnih umetnosti Vangjush Vellahu, Jonida Laci, Remiojn Pronja, Edson Luli, Lek Gjeloshi, Iva Lulashi i Sead Kazangjiu.

Prvi put na BJCEM-u zvanično učestvuje i Kosovo, koje će u oblasti vizuelnih umetnosti predstavljati Jetullah Sylejmani (1985). Njegova instalacija “Sofra” propituje tradicionalni koncept albanske porodice u odnosu na globalizaciju i tehnološki razvoj.

Konkurs za učešće na 18. BJCEM-u bio je otvoren za šest oblasti, ali nisu sve zemlje zastupljene u svakoj, pa tako Srbija učestvuje samo u oblasti vizuelnih umetnosti, a Bosna i Hercegovina, na primer, u segmentu književnog stvaralaštva i muzike.

Ministarka kulture Albanije Mirela Kumbaro izjavila je na nedavnoj konferenciji za novinare da je za umetničkog direktora i kustose najveći izazov bio da zadrže standard i kvalitet BJCEM-a kako bi mladim umetnicima omogućili da prihvate izazov izlaska na međunarodnu scenu. U tom pogledu je naglasila da je Bijenale posebno važno za albanske umetnike, jer im omogućava da se predstave van nacionalnog konteksta, što im otvara i nove mogućnosti u razvoju karijere. To je, kako je istakla, u skladu sa politikom Ministarstva kulture koje želi da afirmiše Tiranu ne samo kao grad koji je dobar domaćin međunarodne manifestacije, već i prestonica kulture.

Među učesnicima 18. BJCEM-a su, inače, čak 32 umetnika iz Albanije, a ministarka Mirela Kumbaro istakla je da u različitim oblastima učestvuje i osmoro umetnika sa Kosova.

Kao novitet BJCEM-a, Mirela Kumbaro je istakla da učesnike obično predlažu same zemlje, a ovoga puta je više od 50 odsto umetnika izabrao kustoski tim koji, osim Maje Ćirić, nezavisne kustoskinje iz Srbije koja je zadužena za vizuelnu umetnost, čine i Jonida Turani iz Albanije (primenjena umetnost), Maria Rosa Sošai iz Italije (književnost), direktor prizrenskog DokuFesta Eroll Bilibani (film), Ema Andrea (performans) i Tulla Centar (Alban Nimani i Rubin Beqo) iz Albanije (muzička umetnost).

BJCEM se svake druge godine održava u drugoj zemlji, a od 4. do 9. maja prvi put će biti održano u Albaniji.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r