• Search form

08.09.2022 | 20:36

Odlazak kraljice Elizabete II, ikone pop kulture

Odlazak kraljice Elizabete II, ikone pop kulture

Engleska kraljica Elizabeta II, najdugovečniji monarh u istorije Velike Britanije i zemalja Komonvelta, preminula je 8. septembra u 96. godini, saopštila je Bakingemska palata.

“Kraljica je umrla mirno u Balmoralu tokom popodneva”, navedeno je u saopštenju koje su preneli britanski mediji, baveći se sudbinom kraljice od jutarnjih sati, kada je prvi put i objavljeno da je njeno zdravstveno stanje pod medicinskom kontrolom. Mediji su tokom dana podrobno izveštavali i o pojedinostima procedure u slučaju smrti kraljice Elizabete II, ćerke kralja Džordža VI i kraljice Elizabete, koja je rodjena 21. aprila 1926. godine, a na prestolu je bila od 1952. godine.

Elizabeta II bila je monarh Velike Britanije i još 14 zemalja Komonvelta i vrhovni poglavar Engleske crkve. Naslediće je sin - princ Čarls od Velsa.

Kraljica Elizabeta proslavila je u junu ove godine platinasti jubilej, odnosno 70 godina vladavine. Kraljica je zvanično nasledila presto u februaru 1952. godine, nakon očeve smrti, a krunisanje je održano u junu 1953. godine, i to je bila prva takva ceremonija prenošena na televiziji.

Kraljica Elizabeta II 2015, foto: Wikimedia, Scottish Government, Flickr, CC BY 2.0

Kraljica Elizabeta venčala se 1947. godine sa princom Filipom od Grčke i Danske (1921-2021). Imali su četvoro dece – prinčeve Čarlsa, Endrjua i Edvarda i princezu Anu.

Portert sa princom Filipom povodom krunisanja 1953, Wikimedia

Srebrni jubilej obeležila je 1977. godine, a označen je, između ostalog, i pank himnom “God Save the Queen” Sex Pistolsa, koja je u to vreme bila zabranjena na Bi-Bi-Si-ju i drugim medijima.

Uprkos različitim reakcijama u javnosti i stavovima u odnosu na monarhiju, kraljica Elizabeta II ostala je u pozitivnom svetlu u popularnoj kulturi. Postala je zapravo svojevrsna kulturna ikona – od radova Endija Vorhola do “Simpsonovih” i “Igre prestola”. Iako je uloga monarha u Velikoj Britaniji postala najvećim delom simbolična i stvar tradicije, život Elizabete II portretisan je poslednjih godina i u filmu “Kraljica” sa oskarovkom Helen Miren i dramatizacijom njenog života u filmu “The Crown”.

 
Britanske ustanove kulture, među ostalim mnogobrojnim reakcijama na njenu smrt, odale su joj počast kao velikom ljubitelju i pokrovitelju umetnosti.
 
Tejt muzej saopštio je da je duboko ožalošćen smrću kraljice Elizabete II koja je bila prisutna u nekim od najznačajnijih momenata istorije Tejta, od prve posete 1979. godine do otvaranja Tejt Modern 2000.
 

*Naslovna fotografija: Wikimedia, Joel Rouse/Ministry of Defence Derivative: nagualdesign - defenceimagery.mod.uk, OGL 3

Umetnički savet Engleske, na čijem je čelu Nikolas Serota, takođe je objavio izraze duboke žalosti zbog smrti kraljice Elizabete II i najavio da privremeno obustavlja sve aktivnosti, koje će uskladiti sa zvaničnim periodom žalosti.

Savet je odao neizmernu počast kraljici Elizabeti II, ističući njenu podršku umetnosti i sektoru kulture tokom dugogodišnjeg perioda, uključujući pokroviteljstvo za aktivnosti bezbroj kulturnih organizacija.

Na sajtu kraljevske porodice royal.uk dominira vest o smrti Elizabete II, a ostali sadržaji privremeno su nedostupni zbog neophodnoh ažuriranja.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r