• Search form

19.09.2015 | 22:20

Odobrene parade ponosa

Odobrene parade ponosa

Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije odobrilo je održavanje Parade ponosa i Trans parade 20. septembra u Beogradu, apelujući na sve da se uzdrže bilo kakvog vida pretnji ili nasilja.

MUP je saopštio da će omogućiti poštovanje Ustava i zakona, kao i da neće dozvoliti narušavanje bezbednosti građana, podsećajući ujedno da ima obavezu da snima i fotografiše sve javne skupove, prenela je RTS.

Odobrenje za održavanje Parade ponosa, koja počinje u 12 sati kod zgrade Vlade Srbije u Nemanjinoj, kao i prve Trans parade, zakazane za 11 sati u Pionirskom parku, bilo je očekivano, budući da nije bilo većih incidenata i pretnji kao proteklih godina, kada su manifestacije LGBT zajednice i njenih protivnika zabranjivane.

Organizatori Nedelje ponosa i Prajde šetnje, koja će biti održana pod sloganom “Moja prava-moji zahtevi”, izrazili su ranije tokom dana zadovoljstvo saradnjom s državnim institucijama, kao i očekivanje da će sve proteći mirno i bez problema - kako je i planirano.

Kao i 2014. godine, kada je Parada ponosa prvi put održana bez problema, učesnicima će se pridružiti gradonačelnik Siniša Mali, pojedini ministri, domaći i evropski parlamentarci, predstavnici civilnog sektora i javne ličnosti.

     Trasa Parade ponosa

Premijer Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je dužnost države da obezbedi mirno održavanje parada ponosa, ali da neće prisustvovati tim skupovima, jer je to njegovo građansko pravo.

Pojedini ministri izrazili su javnu podršku Paradi ponosa, pa je Jadranka Joksimović, zadužena za evropske integracije, poručila da je uspešno održavanje Prajda 2014. godine bio dobar pomak u obezbeđivanju ljudskih prava LGBT osoba i važan korak u uspostavljanju tolerantnijeg društva.

Prajd šetnji prethodila je i ove godine Nedelja ponosa, koja je završena 19. septembra Međunarodnim prajd forumom u Medija centru, održanom uz policijsko obezbeđenje.

U ime organizatora, Goran Miletić izrazio je zadovoljstvo što je Nedelja ponosa završena bez incidenata, a iako je zadovoljan i saradnjom s državnim institucijama, naveo je da ostaje otvoreno pitanje da li nadležni zaista shvataju potrebu unapređenja ljudskih prava LGBT zajednice ili to rade zato što moraju. Miletić je posebno ukazao na odsustvo predstavnika vlasti na manifestacijama posvećenim Prajdu.

Konstatujući da verbalna podrška postoji, dodao je da izostaje pravi dijalog i razgovor o otvorenim pitanjima.

Paradu ponosa podržali su na Prajd forumu i zvaničnici Delegacije Evropske komisije, Misije OEBS-a i Saveta Evrope, ističući neophodnost daljeg unapređenja poštovanja ljudskih prava pripadnika LGBT zajednice.

Prajd šetnja kretaće se od zgrade Vlade Srbije u Nemanjinoj, a zatim Ulicom kneza Miloša, pa Kralja Milana i Trga Nikole Pašića do platoa ispred Skupštine grada Beograda, a zbog njenog održavanja, gradski saobraćaj biće zatvoren od 12 do 15 sati u delovima ulica Nemanjinoj, Kneza Miloša, Kralja Milana, Terazije i Trg Nikole Pašića, uz izmene trasa brojnih linija od prvih jutarnjih polazaka do 16 časova.

      Biljana Srbljanović, Parada ponosa 2014.

Početak šetnje proglasiće u 12 sati dramska autorka Biljana Srbljanović, prva “Kuma Parade ponosa”, koja je dobila tu titulu kao osoba koja već godinama aktivno podržava LGBT prava. Učestvovala je u brojnim akcijama i kampanjama LGBT organizacija, slikala se za prvi kalendar gej organizacije Kvirija, učestvovala na Paradi 2014. godine, kao i na takozvanom Ponoćnom prajdu 2013. godine, održanom u znak protesta zbog treće uzastopne zabrane Parade…

Prvi put ove godine održava se i Parada ponosa trans osoba, koja je zakazana za 11 sati u Pionirskom parku, pod sloganom “Niko nije slobodan dok svi nismo slobodni”.

Ulazi na skup su sa Trga Republike i Trga Slavija, a biće otvoreni od 10 do 11.30 sati.

Prema navodima organizatora, Predraga Azdejkovića i Borisa Milićevića, problemi trans zajednice pre svega se odnose na matične knjige i lične karte, odnosno nepostojanja pravnih propisa kojima bi se regulisalo menjanje njihovih ličnih dokumenata. Stoga je Trans ponos i odvojen od Parade ponosa.

Prema rečima Milićevića, problemi trans osoba značajno razlikuju od problema LGBT zajednice, koji se suočavaju sa izazovima zbog seksualne orjentacije, dok se nad trans osobama vrši nasilje zbog rodnog identiteta.

Organizatori Trans ponosa smatraju i da LGBT zajednica ignoriše probleme trans osoba, a zameraju joj i zbog odsustva podrške Trans prajdu.

Inače, prema istraživanju javnog mnjenja koje je u junu sprovela agencija Ipsos, 88% građana Srbije ne podržava nasilje nad LGBT osobama, što je za 4% više nego 2014. Istovremeno, međutim, većina građana nema pozitivno mišljenje o homoseksualcima – čak dve trećine misli da je u pitanju bolest, petina ih poistovećuje s kriminalcima koje treba kažnjavati, a gotovo tri četvrtine veruje da bi, da je homoseksualnost normalna, crkva to odobravala, preneo je Gayeho.com.

Percepcija stepena psihičkog i fizičkog nasilja nad LGBT osobama među punoletnim heteroseksualnim građanima Srbije različita od realne situacije. Većina strejt osoba veruje da to nasilje nije toliko često, dok iskustva LGBT osoba govore suprotno. Čak tri četvrtine LGBT osoba doživele su psihičko, a jedna četvrtina fizičko nasilje, dok je svaka druga gej osoba u nekom trenutku bila diskriminisana.

Prošle godine Parada je protekla bez incidenata na samoj trasi, koju su obezbeđivale jake snage policije. Manji incidenti zabeleženi su u širem centru, kao i na Novom Beogradu, gde je grupa huligana napala policiju ispred zgrade medijske kuće B92. Prajd je bio obeležen i incidentom u kojem su pripadnici Žandarmerije pretukli premijerovog brata Andreja Vučića i dvojicu pripadnika vojne jedinice Kobra u njegovoj pratnji, kada su pokušali da prođu kroz policijski kordon.

Parada ponosa održana je u Beogradu prvi put u oktobru 2010. godine - u parku Manjež i okolini, ali je širi centar grada demoliran posle višesatnih sukoba protivnika te manifestacije sa jakim snagama policije. Povređeno je oko sto osoba i naneta je ogromna materijalna šteta.

Potom je 2012. i 2011. godine Parada održana “u četiri zida”, jer su vlasti iz bezbednosnih razloga zabranile i taj skup i okupljanje protivnika. Parada je i 2013. zabranjena, ali su organizatori i stotinak na brzinu okupljenih građana prošetali nešto pre ponoći centrom grada, noseći transparent “Ovo je Prajd!” Protestna šetnja, praćena jakim policijskim snagama, protekla je bez incidenata. Par sati ranije centrom grada prošetale su i pristalice pokreta Dveri, čiji je protest takođe bio zabranjen.

Parada ponosa prvi put je trebalo da bude održana u Beogradu 2001. godine, ali je sprečena fizičkim nasiljem, a 2009. otkazana je u poslednjem trenutku, odnosno veče uoči planiranog održavanja.

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.