• Search form

31.08.2010 | 11:55

OHO, 40 godina nakon OHO

Jednodnevna retrospektiva slavne slovenačke neoavangardističke grupe OHO, 40 godina nakon prestanka njenog delovanja, biće održana 4. septembra u Muzeju savremene umetnosti u Zagrebu, a predstaviće 300 radova koji prikazuju svu raznolikost vizionarskog rada OHO.

OHO, 40 godina nakon OHO

Jednodnevna retrospektiva slavne slovenačke neoavangardističke grupe OHO, 40 godina nakon prestanka njenog delovanja, biće održana 4. septembra u Muzeju savremene umetnosti u Zagrebu, a predstaviće 300 radova koji prikazuju svu raznolikost vizionarskog rada OHO.

Na celodnevni program ponovnog okupljanja OHO u zagrebačkom MSU odazvali su se svi članovi te grupe, od kojih će se neki susresti prvi put nakon njenog ukidanja. Rekonstruiraće se antologijski radovi i ponoviti performansi, predstaviti nikad izlagani radovi i novi radovi članova grupe, te održati javna diskusija s lokalnim umetnicima i istoričarima umetnosti.

Program organizuju Kolekcija Marinko Sudac i Institut za istraživanje avangarde sa MSU Zagreb, a kustosi su Branko Franceschi i Tihomir Milovac.

Najavljeno je Pogačnikovo izlaganje o ciklusu dopisnica Ajri iz 1968. i fotodokumentaciji Obitelji iz Sempasa 1975-1980, reizvođenje performansa Davida Neza “Projekt” (1970) i Tomaza Salamuna “Morje” (1969), performans Milenka Matanovića, te dijalog “OHO vs istoričari umetnosti, umetnici”. Po završetku će zaključnu reč dati istoričar umetnosti Jerko Denegri iz Beograda i kustosi Franceschi i Milovac.

Grupa OHO delovala je od 1965. do 1970. godine i u tom razdoblju je od entuzijastičke grupe mladih istomišljenika, pesnika, vizuelnih umetnika i filmskih autora, nezadovoljnih savremenim životom, civilizacijom i kulturnim stvaralaštvom, a posebno onima u matičnom socijalističkom društvu, prerasla u jedan od najznačajnijih umetničkih pokreta svog vremena.

Brojni članovi OHO razvijali su njeno delovanje u svim vidovima savremene umetničke prakse, poput konceptualne umetnosti, performansa, hepeninga, konkretne i vizuelne poezije, mail arta, arte povera, eksperimentalnog filma.., objavljivali su knjige u Ediciji OHO i učestvovali u radu mnogobrojnih časopisa u području kulture, kao što su “Perspektive”, “Tribuna”, “Problemi”, te suštinski doprineli profilu i značaju Edicije Znamenja.

Promocijom interdisicplinarnog i multimedijalnog umetničkog stvaralaštva, članovi OHO konkretno su ukazali na važnost holističkog pristupa stvarnosti u svrhu njene korenite promene.

Umetničku praksu i procedure razvili su spontano, autonomno i istovremeno sa tendencijama na međunarodnoj umetničkoj sceni, te tako postali aktivni učesnici formiranja jezika savremene umetnosti.

Na vrhuncu umetničkog uspeha, manifestovanog izlaganjem 1970. godine u njujorškom Muzeju moderne umetnosti (MoMA), članovi OHO spoznali su da se bez svoje volje pretvaraju u kulturni establišment i svesno odlučili prekinuti delovanje u području umjetnosti.

Izvorno jezgro OHO bili su Marko Pogačnik, Iztok Geister Plamen i Marjan Ciglič, a grupa se usled otvorenog programa brzo okupljala i njeni su aktivni članovi bili i Milenko Matanovic, Andraž Šalamun, Tomaž Šalamun, David Nez, Matjaž Hanšek, Naško Križnar, Vojin Kovač Chubby, Aleš Kermavner, Franci Zagoričnik, Marika Pogačnik, Zvona Ciglič, Nuša i Srečo Dragan, a saradnici Ivo Volarič-Feo, Slavoj Žižek, Braco Rotar, Bojan Brecelj, Drago Dellabernardina, Dimitrije Rupel, Rudi Šeligo...

Sajt Muzeja avangarde je www.avantgarde-museum.com, Kolekcije Marinko Sudac www.collectionsudac.org, a MSU Zagreb www.msu.hr

Program retrospektive OHO nalazi se i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

*Foto: Marko Pogačnik, Kutije šibica (36 komada), 1968, različite dimenzije (Kolekcija Marinko Sudac)

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.