OHO, 40 godina nakon OHO
Jednodnevna retrospektiva slavne slovenačke neoavangardističke grupe OHO, 40 godina nakon prestanka njenog delovanja, biće održana 4. septembra u Muzeju savremene umetnosti u Zagrebu, a predstaviće 300 radova koji prikazuju svu raznolikost vizionarskog rada OHO.
Jednodnevna retrospektiva slavne slovenačke neoavangardističke grupe OHO, 40 godina nakon prestanka njenog delovanja, biće održana 4. septembra u Muzeju savremene umetnosti u Zagrebu, a predstaviće 300 radova koji prikazuju svu raznolikost vizionarskog rada OHO.
Na celodnevni program ponovnog okupljanja OHO u zagrebačkom MSU odazvali su se svi članovi te grupe, od kojih će se neki susresti prvi put nakon njenog ukidanja. Rekonstruiraće se antologijski radovi i ponoviti performansi, predstaviti nikad izlagani radovi i novi radovi članova grupe, te održati javna diskusija s lokalnim umetnicima i istoričarima umetnosti.
Program organizuju Kolekcija Marinko Sudac i Institut za istraživanje avangarde sa MSU Zagreb, a kustosi su Branko Franceschi i Tihomir Milovac.
Najavljeno je Pogačnikovo izlaganje o ciklusu dopisnica Ajri iz 1968. i fotodokumentaciji Obitelji iz Sempasa 1975-1980, reizvođenje performansa Davida Neza “Projekt” (1970) i Tomaza Salamuna “Morje” (1969), performans Milenka Matanovića, te dijalog “OHO vs istoričari umetnosti, umetnici”. Po završetku će zaključnu reč dati istoričar umetnosti Jerko Denegri iz Beograda i kustosi Franceschi i Milovac.
Grupa OHO delovala je od 1965. do 1970. godine i u tom razdoblju je od entuzijastičke grupe mladih istomišljenika, pesnika, vizuelnih umetnika i filmskih autora, nezadovoljnih savremenim životom, civilizacijom i kulturnim stvaralaštvom, a posebno onima u matičnom socijalističkom društvu, prerasla u jedan od najznačajnijih umetničkih pokreta svog vremena.
Brojni članovi OHO razvijali su njeno delovanje u svim vidovima savremene umetničke prakse, poput konceptualne umetnosti, performansa, hepeninga, konkretne i vizuelne poezije, mail arta, arte povera, eksperimentalnog filma.., objavljivali su knjige u Ediciji OHO i učestvovali u radu mnogobrojnih časopisa u području kulture, kao što su “Perspektive”, “Tribuna”, “Problemi”, te suštinski doprineli profilu i značaju Edicije Znamenja.
Promocijom interdisicplinarnog i multimedijalnog umetničkog stvaralaštva, članovi OHO konkretno su ukazali na važnost holističkog pristupa stvarnosti u svrhu njene korenite promene.
Umetničku praksu i procedure razvili su spontano, autonomno i istovremeno sa tendencijama na međunarodnoj umetničkoj sceni, te tako postali aktivni učesnici formiranja jezika savremene umetnosti.
Na vrhuncu umetničkog uspeha, manifestovanog izlaganjem 1970. godine u njujorškom Muzeju moderne umetnosti (MoMA), članovi OHO spoznali su da se bez svoje volje pretvaraju u kulturni establišment i svesno odlučili prekinuti delovanje u području umjetnosti.
Izvorno jezgro OHO bili su Marko Pogačnik, Iztok Geister Plamen i Marjan Ciglič, a grupa se usled otvorenog programa brzo okupljala i njeni su aktivni članovi bili i Milenko Matanovic, Andraž Šalamun, Tomaž Šalamun, David Nez, Matjaž Hanšek, Naško Križnar, Vojin Kovač Chubby, Aleš Kermavner, Franci Zagoričnik, Marika Pogačnik, Zvona Ciglič, Nuša i Srečo Dragan, a saradnici Ivo Volarič-Feo, Slavoj Žižek, Braco Rotar, Bojan Brecelj, Drago Dellabernardina, Dimitrije Rupel, Rudi Šeligo...
Sajt Muzeja avangarde je www.avantgarde-museum.com, Kolekcije Marinko Sudac www.collectionsudac.org, a MSU Zagreb www.msu.hr
Program retrospektive OHO nalazi se i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
*Foto: Marko Pogačnik, Kutije šibica (36 komada), 1968, različite dimenzije (Kolekcija Marinko Sudac)
(SEEcult.org)