• Search form

03.02.2013 | 23:42

Okončana Art klinika

Okončana Art klinika

Multimedijalni centar Led Art okončao je delovanje Art klinike, jedinstvenog projekta i galerije čije je 12-godišnje postojanje obeleženo nizom umetničkih akcija, reakcija, performasa, simulacija i zauzimanja stava prema aktuelnim događajima na lokalnoj društvenoj i političkoj sceni. Led art je odlučio da kontekstualno reformuliše Art kliniku u Šok zadrugu, smatrajući da jedino zadrugarstvo može da spasi svet od katastrofe.

Eutanazija Art klinike započeta je na njenu desetogodišnjicu, 2011. godine, a prouzrokovana je pre svega nedostatkom novca, angažmana i interesa u svim segmentima koji bi trebalo da omoguće funkcionisanje umetničke, a šire i kulturne produkcije.

Svojevoljno inicirani proces ukidanja Art klinike, kako navode u Led artu, ubrzala su i uokvirila dva događaja - nastup na 52. Oktobarskom salonu 2011. u Beogradu i nedavni poziv Nikoli Džafu da učestvuje na konkursu Ministarstva kulture i predloži idejno rešenje za izložbu u Paviljonu Srbije na 55. Bijenalu u Veneciji.

Kako se 52. Oktobarski salon poklopio s proslavom desetogodišnjice rada Art klinike, njena “Velika proslava” okončana je upravo na toj međunarodnoj izložbi, koja je postala simbolički i faktički okvir propitivanja prošlosti/istorije, sadašnjosti/zatečenog stanja i budućnosti aktivističko/kritičke/etičke/umetničke prakse koja je obležila delovanje i javno istupanje Art klinike.

Eutanazija Art klinike “uspešno je izvedena” 27. januara 2013, a posle 40-dnevne inkubacije, kako navode u Led artu, na redu je otvaranje testamenta.
Kao predstavnik i zagovornik esnafa umetnosti, MMC Led art kontekstualno reformuliše Art kliniku u Šok zadrugu.

Art klinika je u 2011. godini proslavila desetogodišnjicu rada. U tom ne kratkom periodu održani su, s manje ili više teškoća, gotovo svi progamski segmenti artkliničkog projekta: Šok galerija, Večernji akt, Kinoklinika, kao i višegodišnji projekti poput Perspektiva, Rekonstrukcije zločina, memorijalne akcije Biomost, Dopunski časovi crtanja i drugi.

Art klinika je dočekala svoj jubilej na prekretnici, suočena s nizom spoljašnjih i unutrašnjih problema. “Velika proslava” bio je povod da se postavi pitanje da li je moguće nastaviti na isti način ili je potrebno uspostaviti novu paradigmu delovanja. Stoga je započela upravo iz zatečenog stanja, bez doterivanja, čineći ga privilegovanim tematskim fokusom. To je bio početak eutanazije.

Poziv Ministarstva kulture, odnosno Stručnog saveta za učešće na pozivnom konkursu za 55. Bijenale u Veneciji događaj je koji je konačnu eutanaziju učinio mogućom. Konkursni projekat, kako navodi Džafo, jasno predočava koji su razlozi i potrebe da se izvede eutanazija Art klinike.

Protivno uobičajenoj praksi, štaviše uprkos njoj, Džafo poziv za osmišljavanje idejnog rešenja za nastup na Bijenalu tumači ne kao priliku za vlastitu promociju, nego kao povod za zajednički istup jednog segmenta srpske umetničke scene. Otklon od ličnog ka grupnom, uverenje da se subverzivni, etički i politički potencijal savremene umetnosti može manifestovati samo kao depersonalizovani kolektivni čin, sadržan je i u postulatima na kojima počiva 20-godišnje delovanje Led arta/Art klinike.

Ideja zajedništva, uzajamne potpore i upotpunjavanja osnov je i umetničkog zadrugarstva kao nove platforme delovanja. Zadruga postaje model osvajanja novih, u kontekstu umetnosti još neartikulisanih sadržaja i prostora i intervenisanje unutar njih.

Iako uvek svesno na obodu mejnstrima i izvan institucija, predlagači ovaj put namerno ulaze u instituciju Bijenala, izlaze sa margine, iz subkulture, te započinju istraživanje, osvajanje i “lečenje“ pravo iz Centra.

Prema idejnom predlogu Džafa, zadrugari Art klinike u tom svetlu otvaraju u Đardinima mesto za izolaciju - karantin, u cilju “rehabilitovanja” kulturne i umetničke scene u Srbiji. Paviljon Srbije, nekadašnji Paviljon Jugoslavije, postaje sabirni magacin zatečenog stanja, mesto privremenosti, ujedno i potencijalne sumnje, opasnosti koju društvo zarobljava/izoluje i posmatra unutar karantina.

Predlog je upućen Ministarstvu kulture 27. januara, na Dan svetog Save ili Savindan, školski ali i esnafski praznik. To je bio povod da se eutanazija Art klinike i zvanično verifikuje testamentom, te da se popiše “imovina”.

Kao predstavnik i zagovornik esnafa umetnosti, MMC Led art kontekstualno reformuliše Art kliniku u Šok zadrugu. Šok zadruga trenutno gradi tri šok galerije (Sokolski dom - “Partizan” u Petrovaradinu, Kulturno-umetničko društvo “Petefi Šandor” na Telepu i ŠOSO “Milan Petrović”), a finalizovana je i jedna pokretna galerija spremna da zauzme nova, još neimenovana “mesta umetnosti”.

Šok zadruga ima i detaljno razrađen izagački program za 2013. godinu, koji je okrenut novim konceptima umetničkog rada: prikazivanje životnih procesa i/ili intervenisanje u procesima svakodnevice, granična područja umetnosti, društva, politike i/ili kulture, provokacija kao polazišta u tematskom i izvođačko-prikazivačkom vidu.

Tako je MMC Led art od gerilske, subverzivne umetničke grupe, preko kritičkog kolektiva društvenih i umetničkih praksi (Art klinika), prateći ubrzani puls socijalnih i političkih promena, dospeo do formulacije konceptualnog okvira za buduće delovanje: zadruga i zadrugarstvo kao nova artikulacija zajedništva. Šok zadruga prekraja zadate institucionalne i disciplinarne okvire, formuliše nove, “divlje”, nekonvencionalne modele saradnje, centar zamenjuje periferijom, podrum javnim prostorom.

Trenutno u stanju inkubacije, Šok zadruga čeka dalji razvoj događaja.

Nakon 40 dana, kako je najavljeno, svečano će biti otvorene galerije i ustupljene društvenoj zajednici na raspolaganje skupa sa formulisanim programom. Možda tu leži odgovor na pitanje da li zadrugarstvo može spasiti svet od katastrofe, navode u Led artu.

Art klinika delovala je u podrumskim prostorijama u Grčkoškolskoj 5 u Novom Sadu, za koje ima ugovor do 2015. godine.

(SEEcult.org)

  • 21.04.2023 | 10:00

    Muzej Slavonije Osijek, Trg Svetog Trojstva 6, Osijek

    MUO U SLAVONIJI - SLAVONIJA U MUO - izložba iz četrnaest zbirki Muzeja za umjetnost i obrt Zagreb (20.4.2023.-20.4.2024.)

    autor koncepta izložbe: Miroslav Gašparović ravnatelj Muzeja za umjetnost i obrt

    kustosice izložbe: dr. sc. Marina Bagarić i Adriana Belay

    autori/ce izložbenih dionica i tekstova o zbirkama: dr. sc. Antonia Došen, Miroslav Gašparović, Dunja Nekić, dr. sc. Iva Prosoli, Koraljka Vlajo, Antonija Dejanović, Jasmina Fučkan, dr. sc. Vesna Lovrić Plantić, Andrea Klobučar, dr. sc. Arijana Koprčina, dr. sc. Marina Bagarić, Sandra Kandučar i dr. sc. Vanja Brdar Mustapić

    https://www.muo.hr

    28.10.2023 | 10:00

    Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana

    VEDNO NA VOLJO - Feministične pozicije v vizualni umetnosti iz Slovenije - razstava (27.10.2023.-14.4.2024.)

    Lina Akif

    Zemira Alajbegović

    Milijana Babić

    Mirjana Batinić

    Urban Belina

    Saša Bezjak

    Vanja Bućan

    Vesna Bukovec

    Jasmina Cibic

    Lea Culetto

    Ana Čigon

    Eclipse

    Elena Fajt

    Andreja Gomišček

    Olja Grubić

    Marina Gržinić

    Dejan Habicht

    Đejmi Hadrović

    Ida Hiršenfelder

    Hiša na hribu

    Maja Hodošček

    Tjaša Kancler

    Jasna Klančišar

    Andrea Knezović

    Tatiana Kocmur

    Neven Korda

    Mankica Kranjec

    Anka Krašna

    Rok Kravanja

    Meta Krese

    Tanja Lažetić

    Agate Lielpētere

    Aprilija Lužar

    Dušan Mandič

    Lela B. Njatin

    Daniel Petković

    Jovita Pristovšek

    Tadej Pogačar & P.A.R.A.S.I.T.E. muzej sodobne umetnosti

    Urška Preis

    Marija Mojca Pungerčar

    Maruša Sagadin

    Duba Sambolec

    Simona Semenič

    Mojca Senegačnik

    Zvonka T Simčič

    Nataša Skušek

    Maja Smrekar

    Alenka Spacal

    Saša Spačal

    Zora Stančič

    Aina Šmid

    Ajda Tomazin

    Jasmina Založnik

    Lana Zdravković (KITCH)

    Nada Žgank

    kustosinja: Martina Vovk

    kustos asistent: Kristjan Sedej

    http://www.mg-lj.si/si/razstave/3820/vedno-na-voljo

    10.11.2023 | 15:00

    Dom Jevrema Grujića, Svetogorska 17, Beograd

    NEBESKI MILIĆ - izložba povodom prvih 30 godina stvaralaštva Milića od Mačve i 90 godina od rođenja umetnika (9.11.2023.-30.4.2024.)

    http://www.domjevremagrujica.com

    02.12.2023 | 09:00

    Pomurski muzej Murska Sobota, Trubarjev drevored 4, Murska Sobota

    FRANC KOŠAR - razstava (1.12.2023.-14.4.2024.)

    https://www.pomurski-muzej.si

    03.12.2023 | 10:00

    Muzej Jugoslavije, Mihaila Mike Jankovića 6, Beograd

    JEŽEVA KUĆICA - IZMIŠLJANJE BOLJEG SVETA - tematska izložba, prema poemi Branka Ćopića (2.12.2023.-30.4.2024.)

    http://www.muzej-jugoslavije.org

    09.12.2023 | 09:00

    Muzej Vojvodine, Dunavska 35, Novi Sad

    STAKLO - interdisciplinarna izložba (8.12.2023.-1.4.2024.)

    autori: arheološkinja mr Tijana Stanković Pešterac, istoričarke umetnosti ma Aleksandra Stefanov i ma Dragana Garić, etnolozi dr Tatjana Bugarski, mr Katarina Radisavljević i Bogdan Šekarić, istoričarke Veselinka Marković i Milkica Popović, umetnica dr Mirjana Blagojev

    https://www.muzejvojvodine.org.rs

    09.12.2023 | 10:00

    Muzej sodobne umetnosti Metelkova, +MSUM, Maistrova 3, Ljubljana

    ALEKSANDRA VAJD: OD ZNOTRAJ DOL IN OD ZGORAJ - pregledna razstava (8.12.2923.-5.5.2024.)

    kustosa: Ana Mizerit, Michal Novotný

    http://www.mg-lj.si/si/razstave/3841/razstava-aleksandra-vajd-od-znotraj-dol-in-...

    15.12.2023 | 10:00

    Narodni muzej Srbije/Kabinet grafike, Trg Republike 1a, Beograd

    RADONIĆ SAM. IZBOR CRTEŽA NOVAKA RADONIĆA - izložba (14.12.2023.-13.10.2024.)

    http://www.narodnimuzej.rs

    16.12.2023 | 10:00

    Galerija Prirodnjačkog muzeja, Mali Kalamegdan 5, Beograd

    BILJKA KAO ZAČIN. U CARSTVU BOJA, MIRISA I UKUSA - izložba (15.12.2023.-30.6.2024.)

    autor: dr Uroš Buzurović

    https://nhmbeo.rs

    28.12.2023 | 12:00

    Istorijski muzej Srbije, Trg Nikole Pašića 11, Beograd

    ORAO, LAV I KRIN - HERALDIKA SREDNJOVEKOVNIH SRPSKIH ZEMALJA - gostujuća izložba Muzeja Republike Srpske iz Banjaluke (27.12.2023.-30.3.2024.)

    http://imus.org.rs

Video
15.03.2024 | 17:08

Izazovi projektnog finansiranja nezavisne kulture

Predstavnici nezavisnih scena Hrvatske, Srbije, Slovenije, Severne Makedonije, Bosne i Hercegovine, Kosova i Crne Gore govore u video intervjuima o problemima i izazovima projektnog finansiranja, specifičnostima u tom pogledu u svojim sredinama i