Oktobarski salon u Istanbulu
Oktobarski salon u Beogradu predstaviće se na 11. Istanbulskom bijenalu, koje počinje 10. septembra, izložbom “Beogradsko iskustvo” - svojevrsnim presekom od 2004. godine, kada je postao međunarodna izložba.
Oktobarski salon u Beogradu predstaviće se na 11. Istanbulskom bijenalu, koje počinje 10. septembra, izložbom “Beogradsko iskustvo” - svojevrsnim presekom od 2004. godine, kada je postao međunarodna izložba.
Izložba “Beogradsko iskustvo: Oktobarski salon” kamernog je tipa, a učestvuju umetnice Aleksandrija Ajduković i Maja Radanović, koje su izlagale na 45. Salonu, zatim Aleksandar Rafajlović i Marko Crnobrnja (46. OS), Zoran Naskovski i Art Fun Club (47. OS), ŠKART i Ivan Zupanc (48. OS) i Darinka Pop-Mitić, Ana Adamović i Dragoljub Raša Todosijević (49. OS), najavio je Kulturni centar Beograda, organizator Salona.
Izložba će biti otvorena u okviru pratećeg programa 11. Istanbulskog bijenala, jednog od najperspektivnijih mlađih bijenala savremene umetnosti u svetu, koji će na centralnoj izložbi “What Keeps Mankind Alive?” predstaviti radove oko 70 umetnika različitih generacija iz 38 zemalja, prema izboru kustoškog kolektiva WHW iz Zagreba.
Među njima je, inače, i Darinka Pop-Mitić, jedna od dobitnica nagrade prošlogodišnjeg, 49. Oktobarskog salona, koja učestvuje i na “Beogradskom iskustvu”.
Reprezentativnost izložbe “Beogradsko iskustvo: Oktobarski salon”, čije su kustoškinje Svetlana Petrović i Zorana Đaković iz KCB-a, zasnovana je na prisustvu radova umetnika koji su nagrađeni od 2004. do 2008. godine (Ajduković, Rafajlović, Naskovski, ŠKART i Pop-Mitić), kao i radovima autora izabranih na osnovu njihove korespodentnosti sa temom Salona na kojem su izlagali (Radanović, Crnobrnja, Art Fun Club, Zupanc, Adamović i Todosijević).
Medijske, problemske, tematske, teorijske različitosti primetne u izboru radova na izložbi “Beogradsko iskustvo: Oktobarski salon” reflektuju raznolikost pristupa samih umetničkih direktora, kustosa Salona. Taj kratak presek napravljen je sa željom da srpske umetnike učini mobilnijim i vidljivijim i da se predstavi specifičnost i jedinstvenost njihovih radova baziranih na lokalnom iskustvu.
Oktobarski salon, čije će jubilarno, 50. izdanje biti održano od 2. oktobra do 15. novembra u Beogradu, gostuje u Istanbulu na poziv Centra za savremenu umetnost BMSuma, u organizaciji KCB-a i pod pokroviteljstvom Grada Beograda.
Oktobarski salon imao je međunarodna predstavljanja i u Kaselu, Sent Etjenu i Berlinu, a izložba u Istanbulu biće otvorena u BMSumu do 17. oktobra.
Tema 11. Istanbulskog bijenala “What Keeps Mankind Alive?” engleski je prevod pesme “Denn wovon lebt der Mensch?” iz “Opere za tri groša” koju je 1928. godine napisao Bertolt Breht (Bertolt Brecht), tematizujući proces prvobitne akumulacije kapitala i beskompromisno osvetljavajući aspekte kapitalističke ideologije uopšte.
Bijenale bi trebalo da ukaže na istinitost Brehtove tvrdnje da je “kriminalac kapitalista i kapitalista kriminalac” i zaprepašćujuću podudarnost njegovog i današnjeg vremena u smislu brzog ravoja liberalne ekonomije i dezintegracije društvenog konsenzusa.
Koncept 11. Istanbulskog bijenala ne predlaže ipak povratak Brehtu kao klasiku koga bi trebalo ponovo otkriti i pokazati novim generacijama, već poziva na razmišljanje o prisustvu fenomena prošlosti u sadašnjosti i istraživanje mogućnosti umetničkog preispitivanja starih i otvaranja novih odnosa društvenog angažmana i estetskog gesta.
Prema navodima kustoškog kolektiva WHW (What, How & for Whom - Što, kako i za koga), pitanje “Šta čini čovečanstvo živim?” izgleda danas urgentnije i aktuelnije nego pre 80 godina.
Koncept 11. Bijenala u Istanbulu poslužiće tako kao motiv i okvir izložbe, dozvoljavajući umetnicima da odgovore na pitanje ekonomskih i društvenih zahteva današnjice.
Među odabranim umetnicima našlo se čak šestoro iz Hrvatske - Igor Grubić, Vlatka Horvat, Sanja Iveković, Siniša Labrović, David Maljković i Mladen Stilinović, a učestvuju, između ostalih, i Muzej američke umetnosti Beograd, te Marko Peljhan iz Slovenije i Danica Dakić, koja živi i radi u Sarajevu i Diseldorfu.
Biće predstavljen i pokojni Nam Džun Pajk (June Paik), a najavljeni su i Bureau d’études, decolonizing.ps, projekat Zeine Masri (Maasri) “Znaci konflikta: Politički posteri libanskog građanskog rata”, KwieKulik, Avi Mograbi, Societe realiste, Artur Zmijevski (Zmijewski)…
Predstaviće se i ruska umetnička grupa Chto delat? iz Sankt Peterburga, koja je, uz Darinku Pop Mitić i Katju Sander iz Danske, dobila jednu od tri ravnopravne nagrade 49. Oktobarskog salona u Beogradu.
Vernisaž Istanbulskog bijenala je 10. i 11. septembra, a od 12. će biti otvoreno i za najširu publiku.
Sajt Bijenala u Istanbulu je www.iksv.org/bienal, a Oktobarskog salona www.oktobarskisalon.org
(SEEcult.org)