Oktobarski salon u Ljubljani
Oktobarski salon, čije je 52. izdanje u toku u Beogradu, gostuje od 10. novembra u Ljubljani izložbom “Beyond the Truth” (Izvan istine), kojom predstavlja radove sedmoro umetnika iz regiona i sveta koje povezuje pitanje do koje mere je istina otvorena da se može konstruisati, dekonstruisati ili njom manipulisati u savremenoj vizuelnoj kulturi.
Oktobarski salon, čije je 52. izdanje u toku u Beogradu, gostuje od 10. novembra u Ljubljani izložbom “Beyond the Truth” (Izvan istine), kojom predstavlja radove sedmoro umetnika iz regiona i sveta koje povezuje pitanje do koje mere je istina otvorena da se može konstruisati, dekonstruisati ili njom manipulisati u savremenoj vizuelnoj kulturi.
Izložba 52. Oktobarsakog salona u Ljubljani, koja će biti otvorena do 31. decembra u Gradskoj galeriji (Mestna galerija), nastavak je afirmacije i internacionalnog pozicioniranja OS, uz značajnu razliku u odnosu na ranije situacije: ovog puta je reč o izložbi koja je integralni deo aktuelne beogradske postavke, uz dalju razradu tema koje su kustoskinje Galit Eilat i Alenka Gregorič postavile kao koncepcijski okvir za 52. Oktobarski salon.
Na ljubljanskom delu 52.OS učestvuju Amir Jaciv (Amir Yatziv) radom “Hollywood Strings” (2011), Rabije Mrue (Rabih Mroue) video radom “On Three Posters” (2004), Majkl Blum (Michael Blum) video-instalacijom “The Three Failures” (2006), grupa Etcetera instalacijom “From the Relative Truth to the Absolute Error” (2011), Mladen Miljanović filmom “Do you intend to lie to me” (2011), Katarina Zdjelar video radovima “Act I” i “Act II” (2010) i Ibro Hasanović filmom “Short Story” (2011).
Šta je korelacija između istine, pripovedanja i narativa istorije? Može li istina da preuzme vizuelnu formu? Da li se istina pojavljuje u drugačijem obliku od neistine? Ko govori istinu? Kako oblikujemo fikciju u skladu sa našim ličnim istinama - neka su od pitanja koja ljubljanska izložba “Beyond the Truth” inicira stavljanjem u fokus estetiku pripovedanja u savremenoj umetnosti.
Izabrani umetnici, kako su istakli organizatori, bave se usmenim pripovedanjem, konstrukcijom istine i njenom vizuelizacijom.
Oktobarski salon je od 2004. godine, kada je internacionalizovan, ušao u period intenzivne međunarodne promocije i umrežavanja sa najznačajnijim umetničkim manifestacijama u regionu i Evropi.
U proteklih nekoliko godina inostranoj stručnoj i široj javnosti bio je predstavljen u Kunsthale Fridericianumu u Kaselu (2006), izložbom “Mikronarativi” u Muzeju moderne umetnosti u Sent Etjenu (2008), te u okviru pratećeg programa 5. Berlinskog bijenala (2009), a prezentovan je i na 11. Istanbulskom bijenalu (2009).
Na 52. OS, koji je do 4. decembra otvoren u Muzeju 25. maj u Beogradu, učestvuju, uz umetnike koji izlažu u Ljubljani, i Art klinika, Josi Atja i Itamar Roze (Yossi Atia & Itamar Rose), Jael Bartana (Yael), Nemanja Cvijanović, Vuk Ćosić & Irena Vele (Woelle), Rod Dikinson (Dickinson), Mikloš Erhart & Little Warsaw (Mikós Erhardt), Jan Fabr (Fabre), IRWIN, Haled Džarar (Khaled Jarrar), Avi Mograbi, Darinka Pop-Mitić, Vahida Ramujkić, Kateřina Šedá, Nebojša Šerić Shoba, Milica Tomić, Urtica, Akram Zatari (Zaatari), i Artur Žmijevski (Zmijewski).
Među učesnicima 52. OS, čiji je slogan “Vreme je da se upoznamo”, našlo se i nekoliko organizacija u svojstvu izlagača - Centar za kulturnu dekontaminiaciju, Kiosk i Kontekst kolektiv.
Izložba OS obuhvata i intenzivan program posvećen edukaciji i radu sa mladima, u kojem učestvuju Muzej savremene umetnosti Beograd, Remont, NVO Blokovi, Balkanski centar za Bliski Istok, Ana Nedeljković, Stefan Arsenijević i Srđan Vučinić...
Sajt Oktobarskog salona je www.oktobarskisalon.org, a raznovrstan prateći program nalazi se i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)