• Search form

19.05.2016 | 19:49

Opservacije sa ivice

Opservacije sa ivice

Umetnici Rena Raedle i Vladan Jeremić, u saradnji sa kustoskinjom Majom Ćirić, predstaviće 21. maja u kompleksu Astronomske opservatorije u Beogradu projekat koji dovodi u pitanje postojeće poglede na svet, pre svega u kontekstu mogućnosti da se učine vidljivim “pozicije iza ivice i izvan merljivosti globalnog kapitala”.

Umetnička intervencija “Opservacije sa ivice” nastala je iz potrebe da se preispitaju postojeće infrastrukture i sagledaju pozicije iza ivice merljivosti, tj. expulsions (Saskia Sassen, 2014), navela je Maja Ćirić povodom tog projekta, čiji je cilj da ukaže na ivične odnose, ali i na transformaciju pogleda na svet koju je moguće ostvariti uz pomoć umetnosti.

Navodeći da je prosvetiteljstvo u srpskom kulturnom kontekstu još od 18. veka podrazumevalo hibridnost pogleda na svet usvojenog od spolja i lokalnog kulturnog obrasca, Maja Ćirić je kao primer jedinstvenog nekonvencionalnog modernističkog urbanog rešenja u Beogradu navela upravo kompleks Astronomske opservatorije u Beogradu (Ljiljana Blagojević, 2003) koji je rezultat mnogostrukog prosvetiteljskog projekta - astronomski instrumenti su doneti iz inostranstva na osnovu ratne odštete iz Prvog svetskog rata, arhitektonski kompleks je pojektovao češki arhitekta Jan Dubovi, Astronomsku opservatoriju na Zvezdari osnovali su i njom rukovodili srpski naučnici školovani u inostranstvu.

Funkcija Astronomske opservatorije danas je obrada informacija iz kosmosa kao doprinos globalnim naučnim istraživanjama. Astronomska opservatorija u Beogradu je mesto u kojem se materijalizovala globalna ekonomija znanja i to je čini izuzetnim mestom za razmatranje Beograda kao globalnog grada.

Prema navodima Maje Ćirić, iako Beograd po definiciji ne spada u kategoriju globalnih gradova u smislu da ga ne definiše jak protok globalnog kapitala (Saskia Sassen, 1991), participacija Astronomske opservatorije u globalnom protoku informacija čini da Beograd razmatramo kao deo globalne infrastrukture. Umetnička intervencija “Opservacije sa ivice” redefiniše tu globalnu infrastrukturu, jer je približava lokalnoj problematici i gorućim epistemološkim pitanjima.

Rad Rene Raedle i Vladana Jeremića u Astronomskoj opservatoriji, kako je dodala Maja Ćirić, aktivira hiperkompleksnosti tako što deluje između horizontalne linije, koja povezuje lokalni i globalni prostor, i vertikalne linije, koja se rasprostire i istorijski i interplanetarno. Pod pretpostavkom da je rekonfiguracija javne sfere uloga umetnosti kao kritike, ovde ostvaren spoj horizontalne i vertikalne linije redefiniše postojeću infrastrukturu kompleksa Astronomske opservatorije.

Natpis na glavnoj zgradi kompleksa Astronomske opservatorije Omnia in numero et mensura (Sve je u broju i meri) danas može biti označitelj za merljivost koja, prema rečima Maje Ćirić, ukazuje na digitalizaciju društvene produkcije pod uticajem globalnog kapitala. Umetnička intevencija je ovde mišljena kroz odstupanje od binarne logike kao logike digitalnog kapitala koji vrši “eksproprijaciju rada i sredstava za život”, jer istovremeno ukazuje i na “uticaj nepravde, ali i na neophodnost delovanja” (Judith Butler, 2013). Delovanje zastupa logiku emancipacije i kritičkog mišljenja kao mogućnosti da se učine vidljivim pozicije iza ivice i izvan merljivosti globanog kapitala. Zatečena infrastruktura je ovde prostor sažimanja, ali uz pomoć umetnosti postaje prostor koji se širi, navela je Maja Ćirić, nezavisna kustoskinja koja zasniva praksu u rasponu od institucionalne kritike do istraživanja kustoske geopolitike, sa posebnim naglaskom na transnacionalnu cirkulaciju ideja. Doktorirala je teoriju umetnosti i medija na Univerzitetu umetnosti u Beogradu (Institucionalna kritike i kustoska praksa).

Vladan Jeremić i Rena Raedle već godinama rade zajedno, a među njihovim skorašnjim izložbama su Agitprop! u Bruklin muzeju u Njujorku, Cold Wall u Studio of Young Artists' Gallery u Budimpešti i Crvena zima u Galeriji SIZ u Rijeci.

Projekat “Opservacije sa ivice”, kao prva umetnička intervencija u kompleksu Astronomske opservatorije, biće predstavljen 21. maja od 14 do 17 sati, a vođenja sa posetiocima, uz učešće umetnika i kustoskinje, najavljena su za 14 i 16 časova.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r