Oravec pobednik Festivala Kultura u protestu
Pesnik Nikola Oravec iz Novog Sada pobednik je Festivala poezije “Kultura u protestu”, održanog 1. i 2. novembra u Beogradu, u okviru istoimene kampanje Asocijacije Nezavisna kulturna scena Srbije (NKSS) kojom se skreće pažnja na važnost kulturne i umetničke produkcije civilnog društva i pozivaju nadležni na dijalog za rešavanje nagomilanih problema u tom sektoru.
Festival “Kultura u protestu”, održan je u Klubu Panic Room Žica u organizaciji Poezina, a tema je bila “katastrofalna situacija u kulturi i dosadašnja nebriga države za savremenu umetnost i savremenu scenu”.
U užem izboru za nagradu od 20.000 dinara bili su i Pit Nejker, Vladimir Milojković, Aljoša Dražović, Siniša Rudan, Aleksandar Marković, Damir Nedić, Ivan Miljaković, Ivan Marinković i Milutin Mićić.
Pobednik Nikola Oravec, rođen 1984. godine u Novom Sadu, gde je diplomirao filozofiju na Filozofskom fakultetu, poeziju je najčešće objavljivao na sajtu bundolo.org. Jedan je od urednika zbornika Bundolo offline 3, koji je objavio Studentski kulturni centar u Kragujevcu 2012.
Objavljivao je poeziju i kritiku i u mnogim časopisima.
Organizator je večeri poezije Poetarium u Novom Sadu i urednik bloga za satiru Paradocs.
Specijalna gošća prve večeri bila je pesnikinja Nina Živančević, a potom i pesnici Dušan Gojkov i Ana Ristović.
Kao muzička podrška Festivala poezije "Kultura u protestu" nastupio je pančevački kantautor i gitarista Velibor Nikolić.
Poetski festival “Kultura u protestu” deo je istoimene kampanje Asocijacije NKSS koja se realizuje u gradovima širom Srbije u vidu programa 12 organizacija koji preispituju poziciju i ulogu nezavisnih umetnika i radnika u kulturi i umetnosti, uz kritički osvrt na aktuelnu situaciju i marginalizaciju savremene umetničke produkcije.
Kampanjom “Kultura u protestu”, NKSS poziva nadležne na svim nivoima, a pre svega Ministarstvo kulture i informisanja, na započinjanje dijaloga o rešavanju nagomilanih problema koji će dovesti do konačnog priznanja značaja nezavisne kulturne scene i omogućiti iskorišćavanje njenog ogromnog potencijala za dalji razvoj celokupnog kulturnog života, ali i edukacije, stvaranja nove publike i unapređenja imidža države u svetu.
Svi programi u okviru kampanje “Kultura u protestu” dobili su podršku na internom konkursu NKSS, u okviru razvojnog projekta podržanog od Fonda za otvoreno društvo.
(SEEcult.org)