Organizatori 49. Festa zadovoljni i ponosni
Organizatori 49. Međunarodnog filmskog festivala Fest u Beogradu, održanog od 7. do 16. maja u specifičnim uslovima pandemije korona virusa, ponovili su ocenu da je to bio i presedan i podvig, koji je uživo pratilo u prvih nedelju dana 20.000 gledalaca.
“Ako je 49. Fest bio presedan na početku, onda je podvig na kraju, jer je ovo bila timska i dobra pokazna vežba da čak i u uslovima korone može da se organizuje filmski festival na konvencionalan način, sa projekcijama u bioskopu, sa gostima i onom najosnovnijom festivalskom atmosferom”, izjavio je gradski sekretar za kulturu i predsednik Odbora Festa Ivan Karl na završnoj konferenciji za novinare 16. maja Kombank dvorani.
Ističući da Fest “nije bio hibridni”, odnosno imao i onlajn segment, Karl je izjavio da je to bio “jedini festival u ovom delu Evrope koji zaista liči na filmski festival”.
Dodavši da je bilo važno sačuvati kontinuitet, Karl je podsetio na pauzu 1993. i 1994. godine (u vreme međunarodnih sankcija uvedenih tadašnjoj SR Jugoslaviji), uz ocenu da je Festu “nakon toga trebalo vremena da se vrati, da ponovo pronađe sebe, da vrati i publiku i ponovo ustanovi svoj smisao”.
Karl je naglasio i da je važno da se i nakon Festa nastavi povratak publike u bioskope i najavio dalju podršku domaćim filmskim prikazivačima.
“Koliko god da je Fest ove godine napravio gledalaca, ta brojka je velika i značajna”, izjavio je Karl.
Izrazivši nadu da će se na programu 50. Festa 2022. godine raditi u još relaksiranijim uslovima, Karl je rekao da će to biti zaista ispit generacije za sve koji čine festivalski tim da prirede jubilarno izdanje na najbolji mogući način.
Direktor Centra beogradskih festivala (Cebef) Damir Handanović zahvalio je u ime organizatora “gostima, žiriju, novinarima i pre svega publici, koja nas je svojim prisustvom na filmskim projekcijama i ove godine podržala”, kao i umetničkom direktoru Jugoslavu Panteliću koji je “više od 70 filmskih ostvarenja, što domaće, što evropske i svetske kinematografije, vratio u naše bioskope”.
Handanović je istakao važnost PostFestum programa, koji će biti održan od 17. do 23. maja u Domu omladine Beograda i bioskopu Cineplexx na Ušću, te zahvalio zaposlenima u Cebefu na saradnji, Gradu Beogradu i Republici Srbiji za “odgovoran odnos prema građanima, jer smo u mogućnosti da se zahvaljujući vakcinaciji vratimo normalnom životu, pa i kulturnim manifestacijama”.
I umetnički direktor Jugoslav Pantelić izrazio je zadovoljstvo 49. Festom, posebno zahvalivši publici i gostima.
“Uspeli smo da privedemo kraju Fest sa svim karakteristikama festivala koji se održava u mirnodopskim uslovima. Prošla godina je bila loša za milion stvari, ali kada je u pitanju film, ona je bila dobra kada govorimo o produkciji, o nastanku filmova. Mislim da je publika to mogla prepozna u programima ovogodišnjeg Festa”, rekao je Pantelić i zahvalio “svim ljudima koji su, uprkos situaciji koja vlada u njihovim zemljama, odlučili da dođu ovde i budu sa nama, što nije bila tako jednostavna odluka”.
Producentkinja Festa Darja Bajić zahvalila je festivalskom timu koji je, kako je istakla, predano i neumorno, kao i svake godine, dao svoj maksimum i izrazila zadovoljstvo što u festivalskom timu ima mnogo mladih kolega. Takođe je zahvalila publici što je i ove godine poklonila poverenje Festu.
Prema podacima do vikenda, filmove 49. Festa videlo je oko 20.000 ljudi.
Odluke o zvaničnim nagradama biće saopštene u okviru svečanog zatvaranja 16. maja, pri čemu je već poznato da je Merlinka nagradu za najbolji film kvir tematike dobio rumunski “Polje maka” Ežena Žebelanua.
Direktor Merlinka festivala i predsednik žirija te nagrade Predrag Azdejković rekao je da su u užem izboru bili i filmovi “Vodim te sa sobom” rediteljke Hajdi Irving i “Supernova” Harija Makvina.
“Polje maka” je “izuzetno precizno ispričana priča o homoseksualcu i njegovoj borbi za opstanak u represivnom društvu”, priča koja je “istovremeno i demistifikacija mačizma patrijarhata, ali i suptilan a britak komentar pozicije jedne zemlje istočnog bloka u Evropskoj uniji danas”, obrazložio je žiri u kojem su, uz Azdejkovića, bili i Dragan Jovićević i Milan Aranđelović.
Nagrađeni film prati borbu mladog rumunskog policajca Kristija koji pokušava da nađe ravnotežu između dva očigledno suprotna dela svog identiteta - identiteta čoveka koji radi u mačo hijerarhijskom okruženju i identiteta homoseksualne osobe koja privatno pokušava da zadrži samo za sebe. U vreme kada ga posećuje njegov partner Hadi iz Francuske, Kristi biva pozvan na intervenciju u bioskopu, gde je ultranacionalistička, homofobična grupa prekinula prikazivanje queer filma. Nakon što mu jedan od demonstranata zapreti da će ga izbaciti, Kristijevo ponašanje izmiče kontroli...
Festivalski sajt je fest.rs, a program PostFESTum nalazi se i u Kalendaru portala SEEcult.org, odnosno u prilogu (pdf).
(SEEcult.org)