• Search form

02.09.2019 | 18:23

Osnaživanje dokumentaristkinja u Evropi

Osnaživanje dokumentaristkinja u Evropi

Program CIRCLE Women Doc Accelerator, prvi te vrste u Evropi i jedan od prvih u svetu koji se javio iz potrebe da osnaži žene u dokumentarnom filmu, unapredi njihove profesionalne kapacitete, samosvest i samopouzdanje kroz rad na konkretnim projektima, okupio je u Novom Sadu rediteljke i producentkinje iz Bosne i Hercegovine, Belorusije, Crne Gore, Italije, Izraela, Mađarske, Malte, Poljske, Srbije, Ukrajine i Španije.

Program u tri modula namenjen je ženama iz sveta filma koje razvijaju projekat međunarodnog potencijala, sa fokusom na dokumentaristkinjama iz zemalja Južne i Istočne Evrope.

Drugi deo tog programa, koji je završen 2. septembra na Petrovaradinskoj tvrđavi, bio je posvećen strateškom planiranju, finansiranju i angažovanju publike u kontekstu stalnog razvoja digitalnih medija. Tokom nekoliko dana, eksperti iz sveta dokumentarnog filma radili su s rediteljkama i producentkinjama 11 projekata, a prema rečima direktorke CIRCLE programa Biljane Tutorov, želja je bila da se ženama u svetu filma omogući da razviju samopouzdanje, da znaju kakvim projektom raspolažu i koji su njegovi kvaliteti, te da dobiju pomoć da ga pripreme na najbolji mogući način.

Ističući značaj davanja prostora ženama u svetu dokumentarnog filma, Biljana Tutorov je konstatovala da je razvoj projekata kod mnogih učesnica već vidljiv. “Imam utisak da su zaista napredovale. Već vidim neki razvoj – menjaju se sinopsisi, a i one su sigurnije u sebe”, navela je ona.

Jelena Mišeljić i Biljana Tutorov

Treći modul, kako je najavljeno, biće održan u Lajpcigum u partnerstvu sa festivalom DOK Lajpcig, najstarijim festivalom dokumentarnog festivala u svetu.

Učesnice će imati priliku da se sretnu sa urednicima televizijskih kuća, direktorima festivala i producentima, a imaće i grupne i individualne sastanke.

“To je zvanično njihova inicijacija na profesionalnoj sceni. U tom smislu smo, paralelno sa konkretnim radionicama, radili i na proširenju programa, pa smo ovog leta ostvarili partnerstvo sa Cineuropa koji će pratiti projekte, uraditi intervju i predstaviti ponaosob svaku učesnicu, kao i sam program. Takođe smo dobili predlog marketa Kanskog festivala da tamo sledeće godine predstavimo najbolje projekte iz ovog i prošlog izdanja programa”, istakla je direktorka CIRCLE Women Doc Accelerator.

Među ekspertima na drugom modulu bio je Aleksandar Govedarica iz Kanade, suvlasnik distributerske kuće Syndicado, jedne od vodećih za distribuciju autorskih dokumentarnih filmova. On je naglasio da CIRCLE platforma daje šansu mladim rediteljkama koje možda još uvek ne poznaju dovoljno filmsku industriju da sagledaju gde su trenutno sa svojim filmom i na čemu još treba da rade. Takođe, imaju priliku da steknu važne kontakte.

“S obzirom da su ovogodišnje polaznice kursa uglavnom rediteljke, koje možda i nisu dovoljno zainteresovane za biznis aspekt industrije, one su imale priiku da zapravo vide kako mogu da maksimalno iskoriste potencijal svog filma u komercijalnom smislu - da to nije nešto što one prave samo za užu publiku. Mogle su da vide kako funkcioniše industrija, koji su dometi u distribuciji filmova na festivalima, televiziji, VOD platformama. Mnogo je detalja s kojima se one prvi put susreću, i mislim da je program koristan kao polazna tačka za njihove karijere”, naveo je Govedarica.

Jedna od polaznica programa, italijanska rediteljka Federika Martino, izjavila je da joj je učešće u CIRCLE programu bilo “neprocenjivo iskustvo na ličnom nivou”, jer je “upoznala koleginice iz različitih zemalja, što je uvek oplemenjujuće”.

“Potrebno je dosta vremena da procesuirate informacije koje dobijete ovde, ali to je projekat koji i dalje traje. Dosta toga ponesete kući. Čak i kada mislite da ste sami, niste, jer vam je sve ovo ostalo u glavi i beleškama. Ovaj program ujedno i gradi sigurnu mrežu kojoj možete da se vratite. Imate ljude na koje možete da se oslonite”, dodala je Federika Martino.

Federika Martino

Rediteljka Anđelka Vujović, učesnica iz Srbije, takođe je puna ohrabrujućih utisaka sa drugog modula CIRCLE programa.

Prema njenim rečima, taj program joj je posebno bitan, budući da radi na debitantskom filmu i industrija dokumentarnog filma joj je još uvek nova.

“Dobijam sjajan fidbek od mentora i kolega. Mnogo je bitno i to što delimo svoje radove, tako da mogu da imam uvid i u način na koji koleginice razmišljaju. U ovakvim vrstama susreta stvara se i jedna vrsta konfuzije – taman kad pomisliš da si rešio neke stvari, podigne se prašina, ali to je u stvari i cilj. Preda mnom je period da se to sve slegne i da se donesu nove odluke, pre odlaska u Lajpcig. Potrebna je pomoć i kolegijalnost, a  to je nešto skroz divno, što sam pronašla ovde”, istakla je Anđelka Vujović.

Među odabranim učesnicama ovogodišnjeg programa su i rediteljka Alina Gorlova iz Ukrajine, rediteljka i producentkinja iz Španije Andrea Gautier, Ana Savčenko iz Belorusije koja živi u Belgiji, Asia Dér iz Mađarske, Charlie Cauchi sa Malte, Joanna Janikowska iz Poljske, Lee Nechushtan iz Izraela, bosanska producentkinja Ena Omerović koja živi u Holandiji, kao i rediteljka i producentkinja Tina Kuzman iz Crne Gore.

Među ekspertima na drugom modulu bili su i Joana Solecka iz Poljske, marketinški strateg i stručnjak za dizajn publike, te kreativni producent jedne od vodećih marketinških agencija za dokumentarni film Alphapanda, zatim montažer i konsultant u montaži dokumentarnih filmova Fil Jandali iz Švedske, koji radi kao ekspert za Evropsku dokumentarostičku mrežu, producentkinja, selektorka i profesorka na Fakultetu dramskih umetnosti na Cetinju Jelena Mišeljić iz Crne Gore, rediteljka Ivana Mladenović iz Srbije, autorka nagrađivanih filmova “Priče iz Ferentarija” i “Ivana Grozna” koji je ove godine osvojio specijalnu nagradu žirija u Lokarnu, te Maša Marković iz Bosne i Hercegovine, kordinatorka Cinelinka i selektorka programa Dealing With the Past Sarajevo film festivala.

Poslednjeg dana modula pridružili su im se i reditelj i umetnički direktor Beldocsa Marko Grba Singh iz Srbije, producentkinja iz Novog Sada Sarita Matijević, suvlasnica švajcarske distributerske kuće Sweet Spot Docs Bojana Marić, kao i domaća rediteljka Marija Stojnić.

Anđelka Vujović

Treći modul koji će biti održan u Lajpcigu posvećen je umrežavanju sa međunarodnom profesionalnom zajednicom i prezentaciji projekata potencijalnim partnerima i finansijerima. Cilj programa je osnaživanje žena koje rade u filmskoj industriji kroz rad na konkretnim projektima, kao i usavršavanje profesionalnih veština, upoznavanje sa najsavremenijim tendencijama, profesionalnim alatkama i umrežavanje kroz učešće na Co-Pro marketu festivala DOK Lajpcig.

Program organizuju producentska kuća Wake Up Films iz Novog Sada u saradnji sa Underhill festom iz Podgorice, DOK Lajpcig festivalom, Evropskom ženskom audiovizualnom mrežom (EWA), Media deskom Srbije i Media deskom Crne Gore, uz podršku Filmskog centra Srbije, Filmskog centra Crne Gore, Sekretarijata za kulturu Novog Sada i Fondacije Petrović Njegoš.

*Foto: Aleksandar Ramadanović

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r