Osnovana Radna grupa za rešavanje problema Cvijete Zuzoric
Ministarstvo kulture Srbije donelo je 23. novembra rešenje o obrazovanju i imenovanju Radne grupe za rešavanje problema u vezi sa korišcenjem Umetnickog paviljona “Cvijeta Zuzoric”, sa zadatkom da razmotri, ispita, obrazloži i predloži nadležnim organima rešenje za rekonstrukciju tog objekta i adekvatan smeštaj Udruženja likovnih umetnika Srbije (ULUS), koje ga decenijama korstu, tokom rekonstrukcije, kao i da predloži ugovor kojim ce se regulisati korisnik, uslovi i vremenski period korišcenja tog prostora.
U cilju sveobuhvatnog i dugotrajnog rešavanja problema u vezi sa korišcenjem Umetničkog paviljona “Cvijeta Zuzoric”, Radna grupa sastavljena je od predstavnika Ministarstva kulture, Republicke direkcije za imovinu, Republickog zavoda za zaštitu spomenika kulture, Zavoda za zaštitu spomenika kulture grada Beograda i dva predstavnika ULUS-a.
Za predsednika Radne grupe imenovan je Zoran Vapa, posebni savetnik potpredsednice Vlade i ministarke kulture Maje Gojković, a članovi su: sekretar Ministarstva Vukica Kilibarda, predsednik Upravnog Odbora ULUS-a Vojislav Klačar, članica UO ULUS-a Vahida Ramujkić, te direktorka Zavoda za zaštitu spomenika kulture grada Beograda Olivera Vučković, sekretar Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture Branislav Orlić i samostalni savetnik iz Republičke direkcije za imovinu Jelisaveta Petošević.
ULUS je pozvao 10. novembra Vladu Srbije, Ministarstvo kulture i Republičku direkciju za imovinu na potpisivanje ugovora na osnovu kojeg bi, uz poštovanje određenih uslova, počelo hitno rešavanje izrazito lošeg stanja tog važnog spomenika kulture. U međuvremenu je pokrenuo onlajn peticije za podršku zahtevu te umetničke organizacije za sklapanje ugovora sa nadležnima u vezi sa upravljanjem i korišćenjem “Cvijete”, odnosno za rešavanje imovinsko-pravnog statusa tog zdanja.
Zbog izostanka obnavljanja ugovora, kojim bi se garantovalo pravo ULUS-a da upravlja Paviljonom “Cvijeta Zuzorić” na ime višedecenijskog prisustva u tom prostoru i činjenice da je izgrađen uz doprinose građana i građanki Srbije 1928. godine kako bi bio trajan dom umetnika, ULUS je pozvao sve zainteresovane da se pridruže i potpišu peticiju upućenu Vladi Srbije.
Peticiju je za par dana potpisalo više od 570 ljudi.
Ministarstvo kulture najavilo je 13. novembra, nakon javnih prozivki i protesta ULUS-a, da će zadatak radne grupe koju je najavilo, “imajući u vidu složenost situacije oko Umetničkog paviljona ‘Cvijeta Zuzorić’, kao i to da se zgrada paviljona nalazi u lošem stanju", biti da "predloži rešenja za rekonstrukciju objekta i adekvatan smeštaj ULUS-a tokom rekonstrukcije, kao i za ugovor koji će regulisati korisnika, uslove i vremenski period korišćenja prostora.
U Umetničkom paviljonu "Cvijeta Zuzorić" 16. novembra održano je i protestno otvaranje 86. Jesenje izložbe “Tajna znanja”, čime ULUS još jednom skreće pažnju na godinama nerešen status i teško stanje u kojem se nalazi to zdanje.
(SEEcult.org)