• Search form

13.05.2020 | 15:23

Oštra rasprava Ministarstva kulture i Jelene Trivan (FCS)

Oštra rasprava Ministarstva kulture i Jelene Trivan (FCS)

Ministarstvo kulture i informisanja Srbije i predsednica Upravnog odbora Filmskog centra Srbije (FCS) Jelena Trivan ušli su u oštru raspravu posredstvom medija povodom smanjenja budžeta FCS-a za 2020. godinu, u okviru umanjenja sredstava za kulturu uopšte i njihovog preusmeravanja na prioritetnije oblasti radi otklanjanja posledica pandemije korona virusa.

Povodom kritika koje je Jelena Trivan iznela prethodne večeri na jednoj od TV stanica sa nacionalnom frekvencijom, Ministarstvo kulture i informisanja (MKI) je 13. maja, u saopštenju naslovljenom “Neukost i bahatost Jelene Trivan”, optužilo predsednicu UO FCS-a za iznošenje neistina u vezi sa finansiranjem FCS-a, ali i za druge propuste u radu. Ona je uzvratila tvrdnjom da je Ministarstvo kulture i informisanja vršilo stalnu opstrukciju filmskog sektora, za čiji je razvoj zaslužna pre svega Vlada Srbije.

Navodeći da se Jelena Trivan “obuzeta čudnom jarošću, drvljem i kamenjem bacala na Ministarstvo kulture i informisanja zbog ‘smanjivanja budžeta FCS-a’ i pride javnosti nudila svoje nerazgovetno i konfuzno tumačenje kulturne politike Srbije”, MKI je ocenilio da je Jelena Trivan pokazala da “niti razume posao koji bi trebalo da obavlja u FCS-u, niti ume da shvati budžetske i finansijske okolnosti”.

“Teškoće ima i u razlučivanju ko donosi odluke o budžetu ove zemlje i čija je koja uloga u tome. Posebno ne razume, ili se pravi da ne razume, za šta se zalagalo Ministarstvo kulture i informisanja kada je reč o finansiranju FCS. Umesto toga, preambiciozna dr Trivan zaprepastila je kulturnu i širu javnost svojom jeftinom parolaškom demagogijom i gnevnim skandiranjem protiv Ministarstva kulture i informisanja”, navedeno je u saopštenju koje je potpisala Pres služba MKI.

MKI je navelo i da je do smanjenja ukupnog budžeta za kulturu došlo mimo njegove volje i saglasnosti, te da se to neminovno i u procentualnom iznosu odrazilo na sve ustanove kulture čiji je osnivač Republika Srbija, pa i na FCS. Podsetilo je da je tokom trajanja vanrednog stanja usled pandemije virusa Kovid-19, na osnovu instrukcija Ministarstva finansija, prvo došlo do preusmeravanja dela budžeta MKI za prioritetne oblasti finansiranja, a nakon toga i do rebalansa, što je dovelo do ukupnog smanjenja budžeta MKI za nešto više od 2,7 milijarde dinara, odnosno za više od 20 odsto u odnosu na početak godine. S obzirom da FCS ima najveći budžet od svih ustanova kulture, “logično je da je do najvećeg smanjenja budžeta u nominalnom iznosu došlo upravo kod te ustanove”, navelo je MKI.

Prema navodima Jelene Trivan, koje su preneli mediji nakon saopštenja MKI, FCS je solidarno sa svim institucijama kulture smanjio budžet za 20 odsto, odnosno za 214 miliona dinara - koliko je MKI tražilo, a Ministarstvo je “samoinicijativno dodatno kaznilo FCS umanjenjem budžeta za još 72,262 miliona dinara”.

“Nakon toga, odgovorno Ministarstvo se dosetilo da je zaboravilo da opredeli sredstva za honorarce Narodnog pozorišta pa su smislili da to, verovali ili ne, bude plaćeno iz budžeta FCS. Jednom rečju, ako se bahatost i jarost zove borba za interese filmske industrije za šta smo postavljeni, molimo Ministarstvo kulture da krene da se bori za interese ljudi u kulturi, makar za isto bili optuženi”, navela je Jelena Trivan, koja je i direktorka JP “Službeni glasnik”.

Ministarstvo kulture i Jelena Trivan razmenili su oštre reči i povodom budžeta FCS za 2019. godinu, koji je iznosio 1,2 milijardu dinara, ali više od 250 miliona nije prebačeno na račun FCS-a.

Povodom tih nerealizovanih sredstava u 2019. godini, MKI je navelo da je “na vreme i u roku preduzelo sve neophodne radnje iz svoje nadležnosti”, ali da Ministarstvo finansija - iz razloga nepoznatih Ministarstvu kulture, “nije izvršilo prenos sredstava namenjenih FCS-u”.

Jelena Trivan iznela je tvrdnju da je Ministarstvo kulture predložilo je bilo smanjenje budžeta FCS za 2019. godinu za više od 500 miliona dinara, te da je to sprečeno „samo zahvaljujući reakciji UO i Ministarstva finansija“.

“U decembru kada, čini mi se, u Ministarstvu kulture i informisanja još nije vladala epidemija virusa korona, budžet FCS-a smanjen je za 12 odsto, odnosno za 146,036 miliona dinara, a dospele obaveze u visini od 253,551 miliona dinara nisu prebačene na naš račun, što je izazvalo veliko nezadovoljstvo filmadžija kojima nisu isplaćene obaveze po ugovoru. Stav Ministarstva bio je da bi trebalo skinuti sredstva sa međunarodne saradnje, iako su se naši filmovi spremali za nastup na međunarodnim festivalima, pa je FCS naše predstavljanje na Berlinskom festivalu pokrio, iako je Ministarstvo ta sredstva ukinulo”, navela je Jelena Trivan.

Ministarstvo kulture, s druge strane, podseća da je upravo za vreme njegovog trenutnog saziva FCS ostvario najveći budžet u svojoj istoriji (1,2 milijarda dinara), kao i da je budžet te ustanove progresivno povećavan od 2016. godine, kada je iznosio 622 miliona dinara, preko 2017. (715 miliona) i 2018. (nešto preko milijardu dinara), dok je 2015. godine za programske aktivnosti FCS-a bilo izdvojeno svega 361 milion dinara.

U istom vremenskom periodu je utrostručen broj konkursa koje raspisuje FCS, a prema navodima Ministarstva kulture, upravo je ono za to najvećim delom i zaslužno, kao državni organ nadležan za FCS.

“Dugogodišnji istaknuti društveno-politički radnik i ekspert za mnoga pitanja, dr Trivan nije uspela, verujemo usled mnogobrojnih obaveza, da se informiše da je za proizvodnju filma u proseku potrebno minimum dve do tri godine odnosno da projekti koji dobiju sredstva na konkursu u tekućoj godini budu realizovani dve do tri godine nakon završetka konkursa. Takođe, Trivanovoj je promaklo da budžet FCS nema direktne veze sa ‘prilivom stranih produkcija’, koje je tako snažno afirmisala u svom nastupu, već da je za podsticaje stranim i domaćim investitorima zaduženo Ministarstvo privrede”, navelo je MKI i ocenilo da bi Jelena Trivan – “da ima osećaj odgovornosti prema onome što radi”, čula “brojne kritike koje dolaze na njen račun a odnose se u prvom redu na izbor članova konkursnih komisija FCS-a, mnogobrojne žalbe na netransparentan rad i odluke koje komisije donose, od kojih su godinama unazad najkontroverznije one da se na konkursu ne podrži projekat o Jasenovcu čuvenog jugoslovenskog reditelja Lordana Zafranovića. Ako bi se kojim slučajem Jelena Trivan potrudila da makar na momenat posluša glas struke, čula bi i veliko nezadovoljstvo koje spram njenog rada iskazuje Grupacija za kinematografiju Privredne komore Srbije, telo koje čine najeminentniji producenti, reditelji, glumci i ostali filmski radnici u zemlji. Razumela bi da za njom zvona zvone”.

Ministarstvo kulture zamerilo je Jeleni Trivan i to što je kao predsednica UO FCS “iz nejasnih razloga propustila da u toj ustanovi formira Umetnički savet, telo od velikog značaja za normalno funkcionisanje ustanove”.

“Uvaženi doktor Filološkog fakulteta i u prošlosti član raznih političkih stranaka, izgleda veruje da su politička aktivnost i bliskost vlasti alfa i omega svakog preživljavanja na javnoj sceni, a da je upućenost u posao koji se obavlja samo nepotrebni teret u političarenju i politikanstvu. Možda je i tako, ali tako ne bi smelo da bude. Verujemo da su stručnost, poštovanje činjenica, nezlobivost i odsustvo nerealnih ambicija i dalje važni preduslovi za obavljanje odgovorne javne funkcije. Doktor Trivan se očigledno pomalo pogubila u komplikovanim okolnostima za kojima je žudela da joj se dese pa otud i ovi otužni javni nastupi. Trivanovoj savetujemo da ubuduće više razmišlja pre nego što progovori”, navelo je Ministarstvo kulture i informisanja i poručilo da će “nastaviti da pruža raznovrsnu pomoć i podršku razvoju filmske industrije u Srbiji, kao što je to činilo i u prethodne četiri godine”.

Jelena Trivan je poručila, s druge strane, da je njena borba principijelna i da u njoj nema ničeg ličnog, te da nijednoj državnoj instituciji, pa ni Ministarstvu kulture i informisanja, ne dolikuje takav način komunikacije, zbog čega„neće da učestvuje nepristojnom performansu i besramnoj polemici“.

“Uz puno poštovanje argumenta da je Ministarstvu kulture i informisanja nejasan moj apel za zaštitu FCS-a i filmske industrije, a pošto Ministarstvo nikada nije stalo iza radnika u kulturi, probaću da odgovorim samo činjenicama, ne ulazeći u prostački jezik koji je verovatno deo nekog predizbornog programa”, navela je Jelena Trivan u pisanoj izjavi, kojom je zamolila Ministarstvo kulture i informisanja i da je “demantuje tako što će vratiti oduzeta sredstva na račun FCS“.

Jelena Trivan ujedno je pozvala ministra kulture i informisanja Vladana Vukosavljevića da - ako “veruje da Grupacija za kinematografiju PKS podržava da esnaf ide unazad i bude slepo crevo države”, proba da izađe pred filmadžije i kaže da bahati UO i Jelena Trivan hoće da zaštite filmsku industriju, zbog čega će uvredama i još manjim budžetom biti kažnjeni.

Predsednica UO FCS ocenila je i da su dosadašnja ulaganja u film “jedino i isključivo rezultat napora premijerke (Ane Brnabić) i Vlade Republike Srbije da vrate srpski film na mesto koje mu pripada, i to uz stalne opstrukcije nadležnog Ministarstva”.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r