• Search form

11.05.2014 | 14:48

Otkrivanje pogleda

Otkrivanje pogleda

Izložba “Otkrivanje pogleda” fotografa i vizuelnog umetnika Ivana Petrovića biće otvorena 12. maja u Zavodu u Kraljevića Marka u Beogradu, a osim ranijih i skorašnjih radova, obuhvata i nova ostvarenja koja proizilaze iz upotrebe video medija (Otkrivanje pogleda - prvi deo, 2014) i njegove transformacije u novoiskonstruisanu fotografsku sliku (Diary video stills, 2014) ili, s druge strane, u potpunosti prevazilaze okvire dosadašnje fotografske prakse, rezultirajući objektom u prostoru.

Tako je figurina samog autora izrađena postupkom aditivne 3D štampe u boji (Otkrivanje pogleda - drugi deo, 2014).

Izložba obuhvata i ranije radove “Noćni prostori” (2008/9), “Podzemna skloništa” (2002/11), “Zgrada” (2012), “Uzorne fotografije” (2007/2010) i “Noćne promenade” (2009/2012).

Izložba je i vid prezentacije koja po strukturi nije uobličena tematskim okvirom i kao takva afirmiše model revijalnosti koji se pre može sresti na sajamskom štandu ili u privatnom izolovanom prostoru umetničkog ateljea. Time aktuelizuje singularnost kao vid forme u kreiranju sadržaja izložbe.

Izložba “Otkrivanje pogleda”, prema navodima Maide Gruden, ukazuje na efekte promene globalne paradigme kroz promišljanje onoga što je umetniku najbliže i najdostupnije - sopstvenog umetničkog rada, fotografskog medija i profesije umetnika-fotografa.

        Ivan Petrović - iz serije fotografija Zgrada,2012.

Uočavajući da je vreme neophodno za skeniranje željenog objekta, u ovom slučaju ljudske figure, jednako ili približno vremenu ekspozicije koje je bilo potrebno prilikom nastanka prvih fotografskih portreta u istoriji fotografije, Petrović ocrtava krug kojim se, kao nekada, danas otvara nova spirala primene tehnoloških sredstava i uspostavljaju do sada nepoznati proizvodni odnosi. Promene u proizvodnji iz korena utiču na pomeranja u relacijama čoveka i okoline koje se tiču percepcije i samopercepcije, potreba, orjentacije, kontrole, adaptacije, dakle, svakodnevnog života, koji Petrović, kroz upliv dnevničkog izraza i intimnih momenata, uračunava kao neizbežnu scenu svog rada. To pomeranje u odnosima registrovano je i u amblematskoj pozi, koju umetnik-fotograf zauzima kao model za potrebe 3D štampe, držeći fotoaparat ispred sebe i gledajući displej preko koga se slika okruženja posreduje, navela je Maida Gruden. Slično tome, kako je dodala, i tehničar koji obavlja skeniranje u fotografskom studiju koristeći 3D skener kojim prikuplja informacije sa svih povrišina tela, a na osnovu kojih će se biti generisan digitalni model i odštampan 3D print, sa određene distance posmatra i kontroliše dobijenu sliku koja se manifestuje na kontrolnom monitoru.

         Ivan Petrović, Otkrivanje pogleda, deo prvi, video still, 2014.

Do pojave savremenih jednostavnih digitalnih foto aparata, transfer pogleda prilikom korišćenja fotografske kamere, sa izuzetkom camere obscure sa jednostavnim otvorom, uvek je podrazumevao optički transfer, posmatranje sveta kroz objektiv, dok se danas dominantni tip slike (digitalne) posreduje preko površine ekrana ugrađenog na kućištu aparata. Fokusirani pogled koji je nekada prolazio kroz objektiv, suspendovan je i zamenjen pogledom koji se zaustavlja i kruži po površini displeja, ispitujući na izgled sopstveni otkriveni pogled. U svakodnevnom urbanom okruženju, u kojem će sve više dominirati osetljive ekranske površine opremljene senzorima, konstituiše se i nova uloga tela; ono je navedeno da uspostavlja jedan novi funkcionalni ples, da poglead oka preuzme na sebe celokupnom figurom, kako bi istovremeno uzelo učešće u određenim izborima.

       Ivan Petrović - iz serije fotografija Noćne promenade, 2012.

Petrović je, kako je navela Maida Gruden, prepoznao promene statusa subjekta i subjektivnosti u nastupajućoj paradigmi, karakteristike nove fragmentarnosti, tretiranje telesnosti i institucije izbora, kao i važnosti kritičkog preispitivanja procesa objektifikacije i komodifikacije kojima ulazimo u još kompleksniju upletenost fotografskog medija u sve slojeve naših života.

Ivan Petrović, rođen 1973. u Kruševcu, diplomirao je 2002. na Akademiji umetnosti “Braća Karić” u Beogradu (odsek fotografije).

Dobitnik je nagrade “Dimitrije Bašičević Mangelos” 2008. godine i stipendije KulturKontakt u Beču za 2004.

Izlagao je na brojnim izložbama u zemlji i inostranstvu, a među skorašnjim su “NUVOLE – journey into independent art” na Siciliji, “U dijalogu sa fotografijom” (s Goranom Micevskim) u Galeriji Photon u Ljubljani, “Altered Connections, Recent Art From Serbia” u Galeriji “Cecile R. Hunt” u Sent Luisu u SAD.

Osnivač je i urednik Centra za fotografiju (sa Mihailom Vasiljevićem), udruženja koje se bavi istraživanjem, proučavanjem i promovisanjem fotografije.

Inicijator je i urednik Foto foruma (u okviru likovnog programa Doma kulture Studentski grad u Beogradu, 2010/2011) - ciklusa razgovora sa fotografima i umetnicima o domaćoj savremenoj fotografskoj produkciji. Osim fotografije, koja mu predstavlja osnovnu oblast delovanja i rada (umetnička, istraživačka, pedagoška), bavi se i kratkom formom daokumentarnog filma i videom.

Izložba “Otkrivanje pogleda” biće otvorena u multikoncept baru “Zavod” (Kraljevića Marka 1) do 31. maja.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r