• Search form

21.04.2020 | 15:06

Otvaranje muzeja, galerija, biblioteka... u Srbiji

Otvaranje muzeja, galerija, biblioteka... u Srbiji

Ministarstvo kulture i informisanja preporučilo je svim bibliotekama, arhivima, muzejima i galerijama u Srbiji da od 22. aprila nastave rad, uz striktno poštovanje svih preventivnih mera za sprečavanje širenja novog korona virusa tokom trajanja vanrednog stanja.

Ustanove su “dužne da zaposlenima obezbede primenu svih preventivnih mera od uticaja na bezbednost i zdravlje zaposlenih, a posebno onih koji se odnose na sprečavanje širenja zarazne bolesti COVID-19 izazvane virusom SARS-CoV-2 (držanje socijalne distance, dezinfekcija i upotreba zaštitnih sredstava, tj. maski i rukavica), kao i mera koje se odnose na maksimalan broj lica koja mogu da borave u zatvorenom prostoru, polazeći od delatnosti ustanove i funkcionalnog uređenja prostora, posebno sa aspekta organizacije rada u uslovima epidemije”, navedeno je u Preporuci koju je Ministarstvo kulture i informisanja objavilo 21. aprila, nakon okončanja dosad najduže zabrane kretanja u Srbiji, proglašene u okviru mera predviđenih vanrednim stanjem.

Takođe, ustanove su dužne da donesu poseban plan primene mera, koji je sastavni deo akta o proceni rizika, koji se donosi saglasno zakonu i propisima u oblasti bezbednosti i zdravlja na radu, saopštilo je Ministarstvo, čija se preporuka ne odnosi na ostale ustanove kulture, koje su zatvorene zbog pandemije korona virusa - pozorišta, bioskope, koncertne dvorane i druge.

Ustanove kulture u Srbiji zatvorene su od sredine marta, odnosno nakon uvođenja zabrane okupljanja više od sto osoba u zatvorenom prostoru, a potom i proglašenja vanrednog stanja, koje podrazumeva i tzv. policijski čas, odnosno zabranu kretanja.

Povodom uskršnjeg praznika po Julijanskom kalendaru, u Srbiji je 21. aprila ujutro istekla do sada najduža, 84-časovna zabrana kretanja.

Prema novim merama Vlade Srbije, policijski čas sada traje od 18 časova (umesto od 17) do pet sati ujutro, a za starije od 65 godina i dalje važi mera potpune zabrane kretanja, s tim što sada mogu utorkom, petkom i nedeljmo da iskoriste po pola sata u periodu od 18 časova do jedan sat posle ponoći da se prošetaju u krugu od najviše 600 metara od mesta stanovanja.

Muzeji, galerije, arhivi i biblioteke još se nisu oglasili povodom preporučenog otvaranja i ponovnog povratka u analogni režim rada, nakon više od mesec dana bivstvovanja samo u virtuelnom prostoru.

U Srbiji su od 21. aprila ublažene još neke mere uvedene tokom vanrednog stanja, a i dalje je, između ostalog, obustavljen javni gradski i međugradski prevoz.

Ublažavanje mera je, prema rečima predstavnika vlasti, omogućeno time što epidemija korona virusa slabi, što pokazuje procenat zaraženih u odnosu na broj testiranih. I struka se sa tim slaže, napominjući da će epidemija trajati najmanje još oko mesec dana, kako je rekao epidemiolog Predrag Kon na redovnoj konferenciji za novinare.

Prema podacima od 21. aprila, u protekla 24 sata u Srbiji testirana su 3.543 uzorka osoba koje su zadovoljavale kriterijume slučaja, od čega je 260 pozitivnih. Preminulo je još pet osoba, a na respiratoru je 101 pacijent.

Od početka epidemije, ukupno je do sada testirano 45.355 osoba, od kojih je zaraženo 6.890, a hospitalizovano 3.660 pacijenata. Od posledica korona virusa preminulo je ukupno 130 osoba, a procenat smrtnosti je 1,89. Izlečenih je 977.

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.