Otvoren 60. Oktobarski salon - Šta ostaje?
Jubilarni, 60. Oktobarski salon u Beogradu svečano je otvoren 20. oktobra u Muzeju afričke umetnosti (MAU), jednom od prostora u kojima je priređena ta bijenalna izlođba savremene umetnosti, čiji su kustosi osmislili tri koncepta, propitujući kroz radove četrdesetak domaćih i stranih umetnika šta ostaje posle takvih manifestacija i koji su ključni problemi umetnika i kulturnih radnika danas, ali i druga pitanja aktuelna u društvu.
Direktorka MAU Marija Aleksić rekla je pred mnogobrojnim posetiocima da je otvaranje 60. OS prilika da se proslavi "moć umetnosti da preobražava stvarnost, povezuje ljude i inspiriše nova promišljanja, čak i u najizazovnijim vremenima".
"Kao što se umetnost neprestano menja, raste i razvija, tako i Oktobarski salon svakim svojim izdanjem nastoji da donese nove koncepte i otvoren dijalog s publikom. Oktobarski salon je više od umetničke manifestacije – on je ogledalo jednog grada i jednog društva, njegovih preokreta, snova i borbi. Zbog toga večeras slavimo ne samo jubilej ove izuzetne tradicije, već i mogućnost da umetnost ostane pokretač promene i nade u budućnost“, istakla je ona.
Prostor za umetnost i umetnike, u fizičkom i simboličkom smislu, centralna je tema 60. OS, koja će biti istražena kroz izložbe, performanse, radionice i akcije u javnom prostoru. "Istražujemo šta znači stvarati umetnost u vremenu brzih društvenih promena, kada su umetnici često suočeni sa nesigurnim uslovima i marginalizacijom. Tema susreta koja prožima ovogodišnju koncepciju podseća nas na značaj dijaloga – između umetnosti i publike, između različitih kultura, između prošlosti i budućnosti. U tom kontekstu, MAU se javlja kao ključna tačka ovogodišnjeg Salona, koja neguje različite kulturne perspektive i doprinosi širenju dijaloga između umetnika iz Afrike i naše umetničke scene“ istakla je Marija Aleksić.
U ime organizatora, v.d. direktorka Kulturnog centra Beograda Ninela Gojković rekla je da je Oktobarski salon osnovan 1960. godine kao izložba najznačajnijih novih ostvarenja domaćih autora iz oblasti likovnih umetnosti i dizajna, te da se menjao tokom godina, kako koncepciju, tako i oblike organizovanja, ali je ostao najznačajnija međunarodna izložba savremenih vizuelnih umetnosti. "
Kolekcija Oktobarskog salona osnovana je 2012. godine i u njoj se danas nalazi preko 190 radova domaćih i stranih umetnika. Na ovaj način Salon živi i mimo zvaničnog trajanja od šest nedelja“, istakla je ona.
U ime osnivača Oktobarskog salona, Grada Beograda, članica Gradskog veća Violeta Filip istakla je da je OS zamišljen kao smotra značajnih ostvarenja umetnika i otvara se na dan oslobođenja Beograda.
"Manifestacija danas ima međunarodni karakter i postao je referentna tačka za srpsku i regionalnu scenu. Šest decenija umetničkih susreta pokazuje snagu umetnosti da prebrodi izazove vremena. Salon danas predstavlja najznačajnija nova ostvarenja i umetnički dijalog domaćih i inostranih autora iz oblasti savremenih umetnosti“, dodala je.
Nakon zvaničnog otvaranja, prisutni su MAU su mogli da pogledaju deo programa 60. OS, odnosno koncepta „Nada je disciplina“ koji su osmislile Lina Džuverović, viši predavač i rukovoditeljka studijskog master programa Kustoski rad i kolekcije na Čelsi koledžu za umetnosti Univerziteta umetnosti u Londonu, u saradnji sa Emilijom Epštajn i Anom Knežević, kustoskinjama MAU, i Rafaelom Dražić, autorkom vizuelnog identiteta.
Kustoska koncepcija “Trag” direktora Muzeja moderne umetnosti u Bolonji (MAMbo) Lorenca Balbija (Lorenzo) razvijena je u saradnji sa istoričarkom umetnosti i kustoskinjom Dobrilom Denegri, a koncept “Estetika(e) susreta” osmislio je Matju Lelijevr (Matthieu Lelièvre), kustos u Muzeju savremene umetnosti u Lionu, u saradnji sa direktorkom Muzeja savremene umetnosti u Beogradu Marijanom Kolarić.
U okviru koncepta “Trag”, učestvuju umetnici: Aldo Đanoti, Alesandra Savioti, Alfredo Har, Danijela Ortiz, Ministarstvo prostora, Lidija Delić, Marija Šević, Nemanja Nikolić i Nina Ivanović, Lusi + Horhe Orta, Marija Ajhorn, ULUS i Frančesko Fonasi. U konceptu “Estetika(e) susreta” učestvuju: Ane Imhof, Anika Kars, Biljana Đurđević, Damir Radović, Edi Dibjan, Ivan Šuletić, Jepe Hejn, Jesper Just, Kjanga Ham, Malgožata Mirga-Tas, Malek Gnaoui, Marina Marković, Nikola Dimitrović i Randolfo Lamonijer, a za koncept „Nada je disciplina“ odabrani su: Adrijan Melis Sosa, Darinka Pop-Mitić, doplgenger, I drugi (And Others): Urodnjene politike i prakse umetničkih kolektiva, Jelena Savić, Karavan, Katrin Bem i Jelena Micić, Kiluanži Kija Henda, Mvana, Milica Dukić, Milica Ružičić i Čitalačka grupa za feminističko trajanje (FDRG).
Tokom više od mesec dana trajanja 60. OS - do 1. decembra, na devet lokacija i u javnim prostorima, najavljeni su brojni programi u različitim formatima: čitanja, razgovori, diskusije, radionice, performansi i predavanja.
Ulaz na sve izložbe i programe je besplatan, a lokacije su: tri galerije KCB-a (Likovna galerija, Artget i Podroom), Paviljon na Cvetnom trgu, Galerija FLU, bivši klub Akademija, galerije ULUS i SULUJ, Salon MGB, MAU, izlozi Francuskog instituta i javni prostori u gradu.
*Naslovna foto: Tanja Drobnjak
(SEEcult.org)