Otvoren 71. BFDKF, Zafranoviću nagrada za životno delo
Beogradski festival dokumentarnog i kratkometražnog filma – Martovski festival svečano je otvoren 26. marta u punoj Velikoj sali Doma omladine Beograda, uz uručenje nagrade za životno delo proslavljenom hrvatskom i jugoslovenskom reditelju Lordanu Zafranoviću, koji je posvetio to priznanje svim kolegama i saradnicima koji su prkosili i borili se filmom za slobodu i protiv zla.
“Nagradu bih posvetio svim mojim filmskim prijateljima i saradnicima, koji su ulagali energiju i entuzijazam da se napravi nešto drugo, da se prkosi, da se udari na one koji nas muče, koji nas dovode do gađenja, do nekog zla”, rekao je Zafranović na svečanom otvaranju 71. Martovskog festivala, koji će do 30. marta prikati samo u takmičarskim programima oko sto ostvarenja.
Skrećući pažnju na različite izazove sa kojima se autori suočavaju, Zafranović je ukazao na važnost festivala kao mesta gde autori imaju mogućnost da prikažu šta su mukotrpno radili.
“Sad sam došao iz montaže, a ovde se prezentuje sva ta muka kroz koju autori prolaze. Mi živimo jedan paralelni život, svi autori se muče oko finansiranja, da film dovedu do kraja, svi se bore da sačuvaju slobodu unutar toga što hoće da kažu. I na kraju dođu ovde i to pokažu. To je fantastično. Festivali su zaista praznici za nas koji pravimo filmove više nego za gledaoce. Tu se ta intima iz montaže odjednom otvara široko svima, da vidite šta smo mi iznutra, šta je život i šta je ljudsko biće. Filmovi ostaju tu za buduće generacije”, poručio je Zafranović, zahvalivši organizatorima, kao i publici.
Zato je, kako je naglasio, jako važna odgovornost autora da govore istinu.
Ističući da je filmski medij njegov prijatelj i pratilac čitavog života, Zafranović je naveo da živi improvizovano tamo gde snima, menja mesta, putuje…
“Film je čudo. Jednom davno na festivalu u Tokiju stariji kolega Rudolf Sremec mi je rekao: ‘Pogledajte gde nas je film doveo, u daleki Japan, to je čudesno’. Kada mislim o tome, ta rečenica mi kaže – pogledaj gde te film vodi, ne samo svuda po svetu, nego te vodi duboko u vlastiti svet”, rekao je Zafranović, koji je na Martovskom festivalu prikazao 1966. godine svoj prvi, a 2019. godine i svoj stoti film.
Zafranović je iskoristio priliku da se, kako je naveo, zahvali svim živim i mrtvim filmskim radnicima koji su sa njim radili, jer “film je kolektivna umetnost”.
“Prvo bih se zahvalio ovoj poslednjoj ekipi koja je zaista izginula da se napravi gotovo nemoguće, a napravili smo to”, naveo je Zafranović, koji završava film “Deca Kozare”.
Sekretarka za kulturu Beograda Nataša Mihailović Vacić istakla je da je Martovski festival manifestacija od izuzetnog značaja za Beograd, jedan od simbola Beograda i jedan od najuzbudljivijih događaja iz filmske umetnosti...
“Film ima moć da nas pokrene, inspiriše i, što je najvažnije, da nas ujedini kao zajednicu. Ovogodišnja selekcija pruža nam priliku da zavirimo u intimne priče i da saznamo o naporima i strastima koje su oblikovale živote glavnih aktera tih priča. Neka nam ova manifestacija bude podsetnik na važnost raznolikosti i bogatstva ljudskih iskustava”, poručila je ona, proglašavajući 71. BFDKF otvorenim.
Umetnički direktor Dejan Dabić podsetio je da je to najdugovečniji festival u Srbiji i regionu i istakao 98 filmova u takmičarskom programu, od kojih je čak 80 premijera.
Napominjući da publiku očekuju i premijere u revijalnom programu, Dabić je ukazao na nekoliko važnih tema.
Jedna od njih je priča o ženskoj emancipaciji kroz film otvaranja – “Sanjalice” o prvom ženskom rokenrol bendu u Socijalističkoj Jugoslaviji.
“Imamo i druge važne teme kao nekada na Martovskom kada je on bio daleko značajniji nego što je to danas, nažalost, ali mislimo da se ipak poslednjih godina ovaj festival vraća na stari kolosek”, rekao je Dabić, koji je potom uručio Zafranoviću nagrada za životno delo, uz veliki aplauz publike.
Festivalski sajt je martovski.rs, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org.
(SEEcult.org)