Otvoren Zemaljski muzej
Zemaljski muzej Bosne i Hercegovine u Sarajevu ponovo je otvoren 15. septembra nakon trogodišnje pauze, zahvaljujući građanskoj akciji “Ja sam Muzej” koja je izazvala veliku medijsku pažnju i okupila mnogobrojne aktiviste, građane i ličnosti iz kulturnog, političkog i javnog života radi pritiska na nadležne da obezbede nastavak rada te muzejske institucije.
Akcija “Ja sam Muzej” završava se 3D video maping projekcijom na fasadi Zemaljskog muzeja koja će simbolično otkriti neizmerno kulturno-istorijsko i prirodno blago koje ta institucija čuva, a koje je građanima Bosne i Hercegovine bilo uskraćeno protekle tri godine. Takođe, tim događajem pravi se simbolična retrospektiva akcije “Ja sam Muzej” i izražava zahvalnost svima koji su digli glas za spas Zemaljskog muzeja i dežurstvima pružili podršku toj instituciji.
U organizaciji udruženja građana Akcija, inicijativa “Ja sam Muzej” zaživela je početkom avgusta u vidu svakodnevnih dežurstava u Zemaljskom muzeju BiH, u znak solidarnosti sa radnicima te institucije. Ta inicijativa okupila je javne ličnosti, kulturne i sportske radnike, predstavnike akademske zajednice, učenike i studente, kao i političare i diplomate, koji su konkretnim činom solidarnosti zajedno poslali poruku o potrebi hitnog rešavanja situacije u kojoj se nalazi Zemaljski muzej i pozvali nadležne da prestanu da ignorišu katastrofalnu situaciju u kojoj se nalaze radnici tog muzeja.
Zemaljski muzej BiH jedna je od sedam institucija kulture od državnog značaja (Biblioteka za slepa i slabovidna lica BiH, Istorijski muzej BiH, Kinoteka BiH, Muzej književnosti i pozorišne umetnosti BiH, Nacionalna i univerzitetska biblioteka BiH, Umetnička galerija BiH) koja je nakon Dejtonskog mirovnog sporazuma 1995. godine ostala u takozvanom “pravnom vakuumu”, jer su državne institucije odbijale da preuzmu osnivačka prava i obavezu finansiranja tog muzeja. Zemaljski muzej je godinama preživljavao od donacija namenjenih održavanju zbirki, ali je drastičnim smanjenjem tih iznosa, koji su svedeni na petinu budžeta potrebnog za normalno funkcionisanje, zatvoren 2012. godine odlukom muzejske uprave i kolektiva.
Iako je bio zatvoren za javnost, radnici Zemaljskog muzeja nastavili su da rade protekle tri godine i to bez bilo kakvih primanja, dežurajući i čuvajući vredne zbirke u toj instituciji.
Akcija “Ja sam Muzej” usmerena je bila stoga na afirmisanje značaja i promenu imidža Zemaljskog muzeja u najširoj javnosti, a cilj je bio i da ukaže na neodrživu egzistencijalnu situaciju u kojoj se nalaze njegovi radnici, te da izvrši pritisak na nadležne da konačno reše tu situaciju.
Predstavnici različitih nivoa vlasti i sami su već na početku akcije posetili Zemaljski muzej, a ubrzo su usledile i najave da će biti ponovo otvoren sredinom septembra, te da će ubuduće biti finansiran od svih nivoa vlasti (Ministarstvo civilnih poslova BiH, Ministarstvo obrazovanja i nauke FBiH, Ministarstvo kulture i sporta FBiH, Ministarstvo kulture i sporta Kantona Sarajevo, Grad Sarajevo i opštine Stari Grad, Novi Grad, Centar i Novo Sarajevo).
Dežurstva su trajala od prepodnevnih do večernjih sati, a učesnici su tom prilikom imali mogućnost da vide kako izgleda jedan dan radnika Zemaljskog muzeja, obiđu muzejske zbirke, kao i izložbu “Čuvari muzeja” Zijaha Gafića koja je otvorena povodom početka te građanske inicijative. Takođe, mogli su da snime video poruku-apel za rešavanje statusa te institucije, potpišu se na simbolični panel i upišu u knjigu utisaka.
Među prvim učesnicima akcije bili su Vedrana Seksan, Srđan Vuletić, Zdravko Grebo, Adisa Bašić, Ibrahim Spahić, fra Nikica Vujica, Alija Pirić, Besima Svraka, Selma Spahić, Moamer Kasumović, Ferida Duraković, Vedrana Seksan… Između ostalih, učestvovali su i Rada Borić, Eve Ensler, Edin Jahić, Dženan Jusufović, Dino Mustafić, Adnan Jašarspahić, Lamija Begagić, Saša Gavrić, Jasmina Pašalić, Damir Imamović, Katherine Watson, Husein Kavazović, Adnan Šećerović, Boro Kontić, Anne Havnor, Mehmed Halilović, Jurriaan Kraak, Enver Hadžiomerspahić, Eli Tauber, Darko Rundek, Božo Vrećo, Tim Clancy, Esad Bajtal, Klára von Kriegsheim Kadlecová, Rubina Čengić, Amra Ekmečić, Ognjen Blagojević, Lana Ramljak, Jovan Divjak, Štefica Galić, Zlatko Dizdarević, Aleksandar Seksan...
I ranije je bilo inicijativa za spas Zemaljskog muzeja, pa se tako 4. marta 2013. godine više od 200 muzeja, galerija, biblioteka, kulturnih centara i akademskih instutucija širom sveta pridružilo akciji solidarnosti sa Zemaljskim muzejem.
Udruženje Akcija pokrenulo je građansku inicijativu “Ja sam Muzej” u saradnji sa Mediacentrom Sarajevo, u okviru projekta održivosti civilnog društva u BiH. Akcija je podržana od USAID-a i Fonda Otvoreno društvo BiH.
(SEEcult.org)