• Search form

05.05.2011 | 21:11

Otvorena 6. BINA

Beogradska internacionalna nedelja arhitekture (BINA), koja šestim izdanjem ukazuje na važnost društveno odgovorne arhitektonske produkcije, posvećene i održivosti društva i savremenim potrebama čoveka, svečano je otvorena 5. maja u Kulturnom centru Beograda (KCB) izložbama “Struktura boja” Borisa Podreke i “Nedovršene modernizacije” Volfganga Talera iz Austrije, uz dodelu nagrade za arhitektonski događaj godine i dva priznanja.

Otvorena 6. BINA

Beogradska internacionalna nedelja arhitekture (BINA), koja šestim izdanjem ukazuje na važnost društveno odgovorne arhitektonske produkcije, posvećene i održivosti društva i savremenim potrebama čoveka, svečano je otvorena 5. maja u Kulturnom centru Beograda (KCB) izložbama “Struktura boja” Borisa Podreke i “Nedovršene modernizacije” Volfganga Talera iz Austrije, uz dodelu nagrade za arhitektonski događaj godine i dva priznanja.

Nagradu Društva arhitekata Beograda (DAB) za arhitektonski događaj godine dobio je potpredsednik Vlade Srbije Božidar Đelić, koji je i otvorio šestu BINA, a nagrađen je za međunarodni konkurs za Centar za promociju nauke u Bloku 39 na Novom Beogradu.

Dodeljena su i dva priznanja - bivšem ministru kulture Nebojši Bradiću za konkurse za Bijenale arhitekture u Veneciji 2010. i za rekonstrukciju Narodnog muzeja u Beogradu, kao i autorima retrospektivne izložbe članova Arhitektonske sekcije ULUPUDS-a “Portreti arhitekata” (Vladimir Lovrić, Zoran Bulajić, Milan Dimitrijević, Danica Marinkov i Dijana Milašinović Marić), koja je prošle jeseni u robnoj kući “Nama” predstavila najznačajnija dela 135 arhitekata, nastala od 1953. do 2010. godine.

Đelić je istakao da mu je velika čast da otvori BINA, posebno jer je i njegov otac bio arhitekta.

Prema njegovim rečima, arhitektura je najlepša, jer spaja umetnost i tehnologiju, a i najteža, jer je teška za izvođenje.

Povodom nagrade za arhitektonski događaj godine, Đelić je rekao da je velika obaveza da se projekat Centra za promociju nauke realizuje i izrazio očekivanje da će za tri godine taj projekat krasiti Beograd.

Centar za promociju nauke u Bloku 39 treba da postane “pravi kampus nauke i umetnosti”, rekao je Đelić, navodeći, između ostalog, da je predviđeno da samo oprema u njemu bude vredna 28 miliona evra.

Prvu nagradu na tom konkursu dobio je Volfgang Čapeler (Wolfgang Tschapeller) iz Austrije, koji je među gostima šeste BINA, a njegov projekat predstavljen je u galeriji O3one, na izložbi godišnjih nagrada za arhitekturu i arhitektonskih i urbanističkih konkursa u Srbiji u proteklih godinu dana.

BINA obuhvata do 15. maja oko 40 programa - izložbi, predavanja, radionica, tribina, projekcija filmova, šetnji sa domaćim i inostranim eminentnim predavačima i izlagačima...

Zamišljena kao platforma za razmenu kritičkih stavova, ideja i bolje razumevanje starih, ali i aktuelnih svetskih praksi i trendova u zemljama bivše Jugoslavije, regionu i Evropi, šesta BINA je svojevrstan medijator između istorijskog iskustva, sadašnjeg trenutka i održive budućnosti, na šta ukazuje i njen slogan “Održivo/neodrživo” koji ističe važnost društveno odgovorne arhitektonske produkcije koja je odavno prestala da bude samo uska briga struke.

Izložba Borisa Podreke “Struktura, boja” (La structure, le couleur), otvorena do 25. maja u Likovnoj galeriji KCB-a, bavi se fenomenom boje u arhitekturi kao jednom od tema tog uglednog evropskog i svetskog arhitekte koji svoj idejni koncept “Sna o gradu” u graditeljskom i urbanističkom opusu obrazlaže kroz teme horizontale, megalita i hlorofila. Na izložbi su u tri segmenta postavke (kamen - boja - staklo) grupisani akvareli i originalni arhitektonski crteži Podreke u kojima se bavi studijama boje u razradi arhitektonskih projekata, zatim printovi sa arhitektonskim planovima i fotografijama realizovanih eksterijera i enterijera kuća i objekata u kojima se tretira taj problem, te makete realizovanih arhitektonskih dela i vizuelni materijal o radu tog arhitekte.

U Galeriji Artget KCB-a, koji je organizator BINA-e sa DAB-om, otvorena je izložba fotografija “Kadrovi nedovršenih modernizacija” austrijskog arhitekte Volfganga Talera.

Talerova izložba je deo međunarodnog istraživačkog projekta “Nedovršene modernizacije - između utopije i pragmatizma: Arhitektura i urbanizam u bivšoj Jugoslaviji i zemljama naslednicama”, u okviru kojeg će biti održana međunarodna konferencija “Reinterpretacije socijalizma: posle dvadeset godina” - treća u nizu konferencija u okviru tog projekta.

Nakon konferencija u Zagrebu i nedavno u Skoplju, učesnici projekta u Beogradu fokusiraće se na period socijalizma kako bi ponudili okvir za nove interpretacije odnosa arhitekture i urbanizma prema modelu socijalističke modernizacije.

Projekat “Nedovršene modernizacije” predstaviće njegovi autori Vladimir Kulić (Florida Atlantic University) i Maroje Mrduljaš (Arhitektonski fakultet Zagreb), a interpretaciju socijalizma nakon dve decenije ponudiće i kritičari i teoretičari moderne arhitekture i kulture: Ljiljana Blagojević, Boris Grojs i Andreas Rubi (Nemačka), kao i Hilde Hejnen iz Belgije.

Deo programa šeste BINA je i izložba filmskih plakata (Josipa Pilsanovića i Darka Marušića) za Muzej Jugoslovenske kinoteke 60-ih godina “Kako je to moguće...”, otvorena u foajeu Dvorane KCB-a, kao i izložba “Balkanologija. Nova arhitektura i urbani fenomeni u Jugoistočnoj Evropi”, čiji je kustos Kaj Fekler iz Nemačke, a otvorena je do 18. maja u Kući legata.

Filmski program “Misterije modernizma” u DKC-u obuhvata 11 ostvarenja jugoslovenske kinematografije snimljenih od 1950. do 1973. godine.

Filmovi Živojina Pavlovića, Radivoja Lole Đukića, Dušana Makavejeva, Puriše Đorđevića, Obrada Gluščevića, Veljka Bulajića, Vatroslava Mimice, Miroslava Antića, Krste Papića... ukazuju na teme i subjekte procesa modernizacije društva i otpore tim istim procesima, a biće prikazana i četiri filma o prostornom planiranju sa francuskog festivala Image de ville.

Publika BINA-e videće prvi put i monografsku izložbu posvećenu velikanu srpskog graditeljstva Bogdanu Bogdanoviću, bivšem gradonačelniku Beograda, koja će biti otvorena u Konaku kneginje Ljubice od 13. maja do 19. juna.

U Muzeju grada Beograda u Resavskoj predstavljena je savremena arhitektura u Bosni i Hercegovini, kao i arhitektura vojvođanskih gradova u 20. veku u kontekstu društvenih i ideoloških promena u Evropi.

U Galeriji ’73 priređena je izložba “Moja arhitektura” Gorana Vojvodića, dobitnika Velike nagrade Saveza arhitekata Srbije za životno delo, dok je u Galeriji Eurocentar otvorena izložba “Centrala - Muzej: Oblik održivosti”, posvećena sadašnjoj zgradi Muzeja nauke i tehnike.

BINA se bavi i održivim stanovanjem Roma - kroz izložbe Vladimira Macure i Branislave Žarković u Centru za kulturnu dekontaminaciju.

BINA nudi i šetnje građana kroz arhitekturu Beograda, a najmlađima će, posredstvom igrolikih radionica pružiti priliku da daju svoje viđenje pojmova održivog/neodrživog.

Sajt manifestacije je www.bina.rs, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org, odnosno OVDE

Vesna Milosavljević (SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav