• Search form

21.09.2022 | 23:35

Pandemija i ratovi prolaze, ekološki problemi ostaju

Pandemija i ratovi prolaze, ekološki problemi ostaju

Festival evropskog dugometražnog dokumentarnog filma “7 veličanstvenih” završen je 21. septembra u MTS dvorani projekcijom austrijskog filma “Matter Out of Place” Nikolausa Gejrhaltera o zatrpavanju planete đubretom, a prema rečima reditelja, koji je na kratko doputovao u Beograd, svi smo deo tog problema.

Navodeći da je lepo ponovo biti u Beogradu posle nekoliko godina, Gejrhalter je rekao publici 18. festivala “7 veličanstvenih” da je svet bio mnogo drugačiji kada je započeo snimanje filma “Mater Out of Place”, jer nije bilo pandemije, niti rata (u Ukrajini). “Ali, bilo je ekoloških problema koje treba rešavati i koji su i dalje tu. A u filmu ćete videti da smo mi i da ste vi, da smo svi deo tog problema”, rekao je Gejrhalter, koji je posle projekcije razgovarao sa publikom filma “MOOP”, nazvanog terminom koji se odnosi na način da se označi sve što originalno ne pripada tlu, bez obzira koliko je malo.

Gejrhalterov film prikazuje prelepe obale planinskih jezera zatrpane plastičnim flašama i drugim otpacima, mukotrpno skupljanje đubreta u gradskim delovima Nepala, naizgled plodne oranice u Nemačkoj ispod kojih se kriju deponije zatrpane 70-ih, kao i industrijsku preradu otpada u Švajcarskoj i Austriji, dobrovoljce za uklanjanje otpada sa plaža u Albaniji, grčke ronioce koji čiste dno mora od svakojakog đubreta, kao i sređivanje pustinje u Nevadi po principu “ne ostaviti tragove” posle velikog muzičkog festivala sa pirotehničkim spektaklom.

Koosnivač i kodirektor “7 veličanstvenih” Zoran Popović, kome se na zatvaranju pridružio i selektor Tue Stin Miler iz Danske, izrazio je nadu da je publika uživala proteklih dana, a kao i na otvaranju, pomenuo je i teškoće.

“Ma koliko da nam je bilo teško da stignemo do ovog mesta, čini mi se da je na ovom mestu svet odjedanput počinjao da izgleda drugačije i da je realnost s kojom se suočavamo svakog dana ostajala negde u daljini.
Ovaj festival se dogodio uprkos brojnim problemima, koje ste mnogi od vas mogli da iskusite i sami gledajući u lice onoga što se dešava svakoga dana u ovom takozvanom našem svetu. Ali ovde dolaze filmovi koji nas uče kako da gledamo u lice realnosti, da ono što vidimo pred sobom, ma koliko da nam je teško, odbojno, strano ili nepodnošljivo, jeste ipak i film koji bi neki sjajni dokumentarista mogao da uhvati i pretvori u ono što nas očarava kad sedimo u ovom sjajnom bioskopu”, rekao je Popović, najavljujući Tue Stina Milera, “divnog Beograđanina koji živi u Kopenhagenu” i koji je “duša evropskog dokumentarizma”.

Poznat po duhovitim i neformalnim obraćanjima publici “7 veličanstvenih”, Tue Stin Miler je istakao da selekciju pravi kroz intenzivne razgovore sa Zoranom i Svetlanom Popović preko Zuma i imejla.

“Zamislite čoveka koji sedi u Kopenhagenu i čoveka i ženu koji sede u Beogradu, a dok traje Zum sastanak, iza njih dvoje uvek protrčava jedan pas. Ove godine sam gledao filmove iz druge perspektive i primetio da ima pasa u skoro svakom filmu koji smo odabrali. Možda bismo umesto dokumentarni mogli da ih zovemo dogumentarni”, šaljivo je primetio Miler, izazivajući Popovića da to prevede. On mu je uzvratio terminom kucometražni, uz smeh i aplauz u sali.

Popović je za novi film Gejrhatera, poznatog publici po dokumentarcima “Homosapiens” i “Zemlja”, izjavio da je “MOPP” jedan od najznačajnijih filmova na početku 21. veka.

To je, kako je istakao, film o kojem treba pričati svima, koji pokazuje svet kakav jeste i poziva sve da radi njegovog opstanka urade sve što je u njihovoj moći.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r