• Search form

12.06.2024 | 23:52

Patke se ne smrzavaju na ledu

Patke se ne smrzavaju na ledu

Austrijski umetnik Markus Humer predstavlja se u galeriji X Vitamin u Beogradu izložbom “Patke se ne smrzavaju na ledu” (Ducks Do not Freeze on Ice), osnodno serijom slika i crteža nastalih tokom 2020. i 2021. godine u kojima obrađuje motiv kriptograma – biljki koje se razmožavaju putem spora, kao što su lišajevi, mahovine, paprati, morske alge, gljive, virusi, bakterije… odnosno najraniji oblici života na planeti koji jedini do danas nisu napustili evolucioni proces, prkoseći bilo kakvoj klimatskoj promeni.

Naziv izložbe podvlači činjenicu da postoje vrste sa savršenijim urođenim mehanizmima opstanka od onih koje poseduje ljudska vrsta.

To razmišljanje može se dovesti u vezu sa osporavanjem dominantne uloge koju čovek ima u oblikovanju planete. Novo holističko shvatanje sveta koje podrazumeva međuzavisnost svih eko sistema od suštinskog je značaja za očuvanje planete, jedinog životnog prostora koji imamo na raspolaganju i koje smo dužni da delimo sa drugima.

Crteži i sike su inspirisani umetnikovim boravkom na rezidenciji Umetnost Priroda/PrirodaUmetnost u Vrtu Glenkin, sedištu Krespo fondacije na dalekom zapadu okruga Kork u Irskoj. Jedinstveni eko-sistem tog područja čine brojni kriptogrami koji predstavljaju šifrovane poruke koje zahtevaju dešifrovanje. Proces evolucije mikroorganizama može se posmatrati kao prirodni oblik dešifrovanja genetskih informacija. Mikroorganizmi, poput bakterija i virusa, evoluiraju kroz mutacije i selekciju, što je analogno procesu rešavanja kriptograma gde se traže rešenja kroz pokušaje i greške. Evolucija je poput algoritma koji optimizuje genetske informacije za preživljavanje, dok kriptoanaliza koristi algoritme za otkrivanje skrivenih poruka.

“Napredne tehnologije poput veštačke inteligencije omogućavaju analizu i razbijanje složenih šifri. Algoritmi analiziraju velike količine podataka kako bi prepoznali obrasce u šifrovanim porukama i selektuju najverovatnija rešenja na osnovu prethodnih iskustava i obrazaca. U evoluciji, prirodna selekcija favorizuje mikroorganizme sa korisnim mutacijama. Kriptogrami su neka vrsta osnovnog okruženja na našoj planeti iz kojeg uvek može nastati novi, drugačiji život. Duhoviti naslovi radova doprinose kvalitativnom doživljaju slika, dok naziv izložbe podvlači činjenicu da postoje vrste sa savršenijim urođenim mehinizmima opstanka od onih koje poseduje ljudska vrsta. Ovo razmišljanje se može dovesti u vezu sa osporavanjem dominantne uloge koju čoveka ima u oblikovanju planete. Antropocentrično sagledavanje sveta se razvojem tehnologija paradoksalno menja se ka holističkom prepoznajući međuzavisnost svih ekosistema. Algoritmi i veštačka inteligencija optimizuju proizvodne procese i potrošnju resursa. Ova transformacija je od suštinskog značaja za postizanje održive budućnosti i očuvanje planete, jedinog životnog prostora koji imamo na raspolaganju i koje smo dužni da delimo sa drugima”, navela je Ksenija Marinković, kustoskinja I vlasnica galerije X Vitamin.

Humer u višegodišnjoj umetničkoj praksi istražuje osobenosti percepcije umetničke stvarnosti kroz dinamičnu razmenu iskustava u proširenim i tradicionalnim medijima. Radi kako u medijima slike i crteža, tako i u interaktivnim ambijentalnim instalacijama i kompjuterskoj animaciji, usredsređujući se na sam proces više nego na reprezentaciju realnosti koja u oba slučaja proizilazi iz veštačke stvarnosti – umetničke vizije ili kompjuterski generisane slike.

Rođen u Lincu 1968. godine, gde je studirao slikarstvo, Humer je potom pohađao Kunstakademie Dusseldorf i imenovan je za saradnika na Akademiji medijske umetnosti u Kelnu. Pored toga, studirao je istoriju umetnosti, filozofiju i latinsku filologiju. Nakon predavača na Gete univerzitetu u Frankfrutu, postao je profesor na Akademiji lepih umetnosti u Pragu. Izlagao je u brojnim međunarodno priznatim insitucijama i galerijama, a živi i radi u Berlinu.

Humerova dela nalaze se u brojnim javnim kolekcijama, a samo u Beču to su: Albertina, MUMOK, Museum Stadt Linz, Belvedere, T-Mobile Austria Collection, u Nemačkoj Daimler Art Collection, Deutsche Bank Collection, i mnoge druge.

Izložbu je 11. juna, u prisustvu Humera, otvorio direktor Austrijskog kulturnog foruma Amadeus Faltajner. Humer će 13. juna u 18 časova učestvovati u razgovoru sa Zorom Dajić, šefom Katedre za botaniku na Univerzitetu u Beogradu i Ksenijom Marinković.

Izložba je realizovana uz podršku Austrijskog kulturnog foruma u Beogradu i otvorena je do 31. jula.

*Foto: Preventer

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r