• Search form

06.11.2014 | 13:37

PEN centri o književnosti i istoriografiji u regionu

PEN centri o književnosti i istoriografiji u regionu

Regionalna konferencija PEN centara, u organizaciji Srpskog PEN-a, posvećena temi “Književnost i istoriografija”, počela je svečano 6. novembra u Beogradu, uz učešće pisaca sa prostora cele bivše Jugoslavije, a do 9. novembra obuhvata okrugle stolove i književne večeri.

Predsednica Srpskog PEN centra Vida Ognjenović istakla je na otvaranju značaj saradnje u regionu i naglasila da postoji stalna uključenost Srpskog PEN centra u aktivnosti u regionu i na evropskom nivou.

Učesnici konferencije, kako je navela, posebno će posvetiti pažnju razlikama i sličnostima knjizevnosti i istoriografije koje se prepliću i nadopunjuju.

“Cilj istorije je približavanje istini, a književnost traga za književnom istinom”, rekla je Vida Ognjenović povodom teme konferencije koja je počela u sedištu Srpskog PEN centra.

Program Regionalne konferencije obuhvata tri okrugla stola na kojima će poznati pisci i istoričari iz regiona govoriti o odnosu književnosti i istoriografije, o istorijskim izvorima savremene književnosti i o obnovi istorijskog romana, o istorijskoj metafikciji, o istoriji kao priči i o priči kao mogućoj istoriji. Posebna tema biće naglašavanje interesa za istoriju u savremenoj književnosti, kao i modeli preobražavanja istorijske građe u savremenoj književnosti.

Učesnici Regionalne konferencije Srpskog PEN centra su: Marjan Strojan i Edvard Kovač (Slovenija), Tonko Maroević i Iva Grgić Maroević (Hrvatska), Katica Ćulavkova, Dejan Trajkoski, Dimitar Baševski i Ermis Lafazanovski (Makedonija), Zvonimir Radeljković (Bosna i Hercegovina), Milovan Radojević (Crna Gora), Nikola Moravčević (SAD/Srbija), istoričari Ljubodrag Dimić i Predrag J. Marković, kao i niz pisaca iz Srbije.

Učesnicima konferencije obratila se i pomoćnica ministra kulture i informisanja Srbije Ana Vučetić, koja je istakla da je Ministarstvo kulture podržalo sedam projekata Srpskog PEN centra, posebno prevode na velike svetske jezike, ali i na arapski, poljski, bugarski i druge.

Ministarstvo kulture je, kako je istaknuto, podržalo i brigu za očuvanje književnosti nacionalnih manjinskih zajednica u Srbiji.

Pored razgovora i okruglih stolova, učesnici će imati i dve književne večeri: beogradsko čitanje učesnika biće održano 6. novembra u Kući kulture, a 7. novembra književno veče biće održano u Narodnoj biblioteci “Ilija M. Petrović” u Požarevcu.

Učesnici književne večeri su: Marjan Strojan iz Slovenije, Katica Kulavkova, Dejan Trajkoski, Dimitar Baševski i Ermis Lafazanovski iz Makedonije, Tonko Maroević iz Hrvatske, Nikola Moravčević iz Srbije/SAD i Velimir Kostov i Gojko Božović iz Srbije.

Beogradsko književno veče prvobitno je planirano u Kulturnom centru Beograda, ali je pomereno u Kuću kulture u znak protesta zbog odluke gradskih vlasti o promeni statusa Oktobarskog salona i solidarnosti sa zaposlenima u KCB-u.

Srpski PEN centar izrazio je 31. oktobra energičan protest zbog odluke Skupštine grada Beograda da Oktobarski salon postane bijenalna manifestacija i zatražio njeno hitno poništenje, kao i izvinjenje gradskih vlasti kulturnoj javnosti zbog tog postupka koji je izazvao duboko uznemirenje.

D. Stefanović / SEEcult.org

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r