Performansi zahvalnosti
Umetnik Saša Stojanović i umetničko-aktivistička inicijativa “Svetska komunalna baština” izveli su 26. i 27. decembra u Tašmajdanskom parku “performanse zahvalnosti” kojima su reagovali na fenomen moći petrolejskih korporacija, odnosno koncept “promotivne zadužbine” donatora. Stojanović performansom “Hvala za naftu” demistifikuje moć petrolejskih korporacija i interesnih ekonomskih krugova.
Umetnik Saša Stojanović i umetničko-aktivistička inicijativa “Svetska komunalna baština” izveli su 26. i 27. decembra u Tašmajdanskom parku “performanse zahvalnosti” kojima su reagovali na fenomen moći petrolejskih korporacija, odnosno koncept “promotivne zadužbine” donatora.
Stojanović performansom “Hvala za naftu” demistifikuje moć petrolejskih korporacija i interesnih ekonomskih krugova.
Performans se sastojao od svečanog otkrivanja privremenog spomenika u Tašmajdanskom parku, kojim je Stojanović skrenuo pažnju da nafta i dalje igra veoma važnu ulogu u današnjem svetu, iako je, kao dominantni energetski resurs prošlog veka, pri kraju planetarnih rezervi i uprkos tome sto se većina država okreće novim energetskim konceptima.
Umetnička akcija inicijative “Svetska komunalna baština” odgovor je na transformaciju Tašmajdanskog parka, a bavi se “interkulturnim dijalogom” dva različita ili možda veoma slična kulturna konteksta, Srbije i Azerbejdžana, preispitujući koncept "promotivne zadužbine" donatora.
Obnova Tašmajdanskog parka trebalo bi da bude završena do 15. aprila 2011. godine, a prema navodima “Politike”, suma koja je potrebna za projekte i radove koje izvodi srpska strana iznosi dva miliona evra sa PDV-om. S obzirom da Vlada Azerbejdžana daje donaciju, predstavnici te zemlje izrazili su molbu da u parku bude podignut spomenik prvom predsedniku nezavisne države Azerbejdžana Hajdaru Alijevu.
“Svetska komunalna baština” je inicijativa umetnika i umetnica koja daje podršku javnim prostorima nastalih u okviru modernističkog urbanizma i drugih urbanih celina, kao nevlasničkoj komunalnoj baštini.
Stojanovićev rad zasnovan je na afirmaciji politike ljubavi i komunikacije, kao i kritičkog i autorefleksnog odnosa prema životu, društvenoj stvarnosti i institucijama. Istražuje koncept permanentnog performansa kao politike života, u kojem razlićite umetničke aktivnosti (slikarstvo, dizajn) čine segment koji se ne može posmatrati odvojeno od celokupnog rada.
Deo njegovih aktivnosti je i serija predavanja “Sepi Dru sluša ploče i razgovara sa ljudima”, na kojima se sluša psihodelična muzika manje poznatih grupa iz druge polovine 60-ih, kada je muzika imala kontrahegemonističku funkciju, kroz komentar društva i promociju društvenog otpora.
Stojanović je nedavno izveo i u centru Beograda performans “Druga majka”, kao reakciju na nestašicu mleka, odnosnoi monopolističku korporativnu politiku i estetiku zasnovanu na interesima krupnog kapitala.
Između ostalog, Stojanović je autor plakata i omota za album "Sva sreća general voli decu" grupe Obojeni program, a likovno je opremio i knjigu “Tri čvora na trepavici” Ljubivoja Ršumovića.
(SEEcult.org)