• Search form

16.12.2015 | 17:43

Perspektive 14

Perspektive 14

Izložba “Perspektive 14”, sa radovima šestoro studenata odabranih na ovogodišnjim završnim izložbama likovnog odseka Akademije umetnosti u Novom Sadu i Fakulteta likovnih umetnosti u Beogradu, biće otvorena 22. decembra u Šok zadruzi, a u februaru će je videti i beogradska publika u Magacinu u Kraljevića Marka.

Slavica Obradović, Jelena Mijić, Aleksandar Krnić, Dušan Marino, Samra Šabanović i Sanja Stojilković predstaviće se u Šok zadruzi crtežima, a u Magacinu u Kraljevića Marka 4 će od 16. do 29. februara sledeće, prestupne godine, biti izloženi njihovi radovi u medijima u kojima stvaraju.

Tom prilikom žiri će proglasiti pobednika “Perspektiva 14” i dodeliti novčanu nagradu.

Šok zadruga odlučila je da pobedniku “Perspektiva” ustupi novčani deo nagrade koju je dobila ove godine uz medalju 19. Prolećnog anala u ČačkuProleće. Umetnost i društvo”.

Najperspektivnije mlade umetnike sa godišnjih studentskih izložbi u Beogradu i Novom Sadu izabrali su ovoga puta prethodni perspektivni (Vuk Vučković, Vendel Vaštag, Gojko Dutina, Milan Nešić, Nora Mesaroš, Jasna Damnjanović i Slobodan Stošić). Izabrani autori izdvojili su se doslednošću u izvedbama i snalažljivošću u realizaciji ideja, ali u isto vreme poseduju potencijal za dalji rad i razvijanje individualnih karijera.

  Slavica Obradović

Među novinama uvedenim za “Perspektive 14” je i to što se izbor, za razliku od ranijih godina, nije bazirao na selekciji po departmanima fakulteta, već isključivo na izloženim radovima i uvidu u dosadašnji rad odabranih pojedinaca zastupljenih na izložbama završnih godina novosadske Akademije umetnosti i beogradskog FLU. Manji izbor autora, samim tim i kritičnost u odabiru, skreće pažnju na problematiku rada na akademijama umetnosti, profesore, njihov uticaj na studente i postavlja pitanja koji vid podrške pružiti autorima koji tek završavaju akademije i stupaju na scenu, te kako formulisati “Perspektive” da bi se pratio socijalni status kroz smenu generacija.

  Jelena Mijić

Tokom 13-godišnjeg postojanja, projekat “Perspektive” promovisao je više od sto mladih umetnika i postao jedna od najrelevantnijih inicijativa za podsticaj i podršku vidljivosti i boljem profesionalnom i društvenom pozicioniranju mladih likovnih autora.

Osnovna misija tog projekta je da se istraži uloga i pozicija mlađih autora savremene vizuelne umetnosti i sagleda njihov razvojni potencijal, kao i da se kategoriše socijalna karta u nedefinisanom sistemu odnosa institucija, prekarnog rada i savremene umetnosti.

Projekat “Perspektive” pokrenula je 2001. godine škola crtanja “Perspektiva” ateljea Nikole Džafa, da bi kasnije organizaciju preuzela Art klinika (MMC Led art). Izbor je podrazumevao izbor umetnika sa novosadske Akademije umetnosti glasanjem "Žirija laika” (publika kao žiri). Od 2009. u projekat se uključuje FLU u Beogradu, a "Žiri laika” zamenjen je stručnim žirijem koji su činili kustosi, kulturni poslenici i umetnici. U 2013. godini, nakon eutanazije projekta Art klinika, a u skladu sa novim konceptom Šok zadruge - kao okvira za saradnju institucija, udruženja i pojedinaca, projekat “Perspektive” je kao izložba ušao i u zvaničan program Muzeja savremene umetnosti Vojvodine (MSUV) u Novom Sadu i Muzeja Srema u Sremskoj Mitrovici.

MMC “Led art” i MSUV raskinuli su 2014. godine ugovor o saradnji, a “Perspektive” su svedene na putujuću izložbu u koferima zbog materijalne oskudice u kojoj se našla Šok zadruga.

Koferi su bili odluka i odgovor kolektivnog rada i praktični istup naspram uticaja i promena kulturnih politika, te stava da se “Perspektive”, kao vid podrške mlađim umetnicima, moraju nastaviti uz izmenjeni izlagački oblik i koncepciju radi repozicioniranja i preispitivanja sistema vrednovanja, kako institucija, tako i samih izlagačkih praksi i učesnika.

Uprkos stalnim i nužnim promenama u koncepciji “Perspektiva”, postoji kontinuitet u različitom pristupu mogućnostima izlagačkih praksi, podrške i protesta.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r