• Search form

30.05.2023 | 22:16

Perspektive i izazovi kinoprikazivača

Perspektive i izazovi kinoprikazivača

Distribucija i promocija srpskih filmova, kao i razvoj i edukacija publike, bili su tema panel diskusije koju je 30. maja u Jugoslovenskoj kinoteci organizovala Mreža kinoprikazivača Srbije u saradnji s Filmskim centrom Srbije (FCS), okupivši predstavnike institucija, ustanova i udruženja u oblasti kinematografije i filmske industrije, producenata, distributera i prikazivača.

Žanrovska i tematska raznolikost domaće produkcije, koja je 2022. godine prikazala 28 novih igranih filmova, te decentralizacija prikazivačke mreže, koja u Srbiji obuhvata 88 bioskopa i kulturnih centara sa ukupno 196 ekrana, glavne su karakteristike aktuelne srpske filmske scene, rečeno je na panelu „Filmska industrija/kinematografija u 21. veku: Razvoj, perspektive, izazovi i novi trendovi“, čiji je moderator bio Dragan Jovićević.

Predsednik Upravnog odbora Mreže kinoprikazivača Boban Stefanović ocenio je da su za kratko vreme od osnivanja uspeli da uspostave dobre osnove funkcionisanja. Mreža ima 46 članova, a u rad je uključen i 21 urednik filmskog programa, rekao je Stefanović.

Zahvalivši Ministarstvu kulture za pomoć, rekao je da je partnerstvo sa FCS-om strateško, a da je Mreža uključena i u regionalne inicijative.

„Kovid kriza je iza nas i mi kao mali prikazivači primetili smo da su se navike gledalaca promenile, da imamo možda malo manji broj gledalaca u bioskopima. Pokrenuli smo inicijativu za razvoj publike, prvenstveno za domaći film. Ideja je da cela filmska industrija da svoj doprinos, da vidimo šta zajedno možemo da učinimo da bioskopi rade dobro“, izjavio je Stefanović.

Prema njegovim rečima, Mreža kinoprikazivača ima 8,9 odsto šera (udela) ukupne gledanosti (u 2022. godini poseta je bila 3.710.603 gledaoca).

Savetnica za filmsku umetnost i audio-vizuelno stvaralaštvo u Sektoru za savremeno stvaralaštvo Ministarstva kulture Tijana Despotović istakla je da, pored FCS-a, i Ministarstvo kulture raspisuje brojne konkurse u oblasti filma i audio-vizuelne delatnosti – za festivale, manifestacije, kolonije, edukacije.

Ove godine biće podržano 116 projekata sa skoro sto miliona dinara (99.150.000).

„Podržavamo edukaciju kroz radionice, kako za profesionalce, tako i za decu kao razvoj buduće publike, a takođe pojedinačna učešća naših profesionalaca na radionicama u inostranstvu. Razvoj publike podstičemo i kroz podršku festivalima, gde se publika upoznaje s novim filmovima“, rekla je Tijana Despotović, ističući da se festivali održavaju svuda po Srbiji, a neki organizuju i svoje turneje, što je značajno za decentralizaciju. Tome je doprinela i modernizacija bioskopske mreže, rekla je ona.

Za razliku od nekadašnjih loših uslova u domovima kulture, sada opremu za digitalne projekcije imaju 62 bioskopa i kulturnih centara, sa ukupno 170 ekrana.

Navodeći pozitivne primere – Filmski festival u Valjevu koji je doprineo da se u tom gradu otvori bioskop, Kids fest kao odličnu osnovu za razvoj publike, radionicu „Škola filmske magije“ u Domu kulture Gračanica, Tijana Despotović je pozvala ljude iz kulturnih centara, ali i privatnih kompanija da se jave Ministarstvu kulture sa idejama. Založila se i za saradnju javnog i civilnog sektora.

Direktor FCS-a Gordan Matić istakao je važnost ovakvih skupova i otvorenog dijaloga, napominjući da FCS ima novi Upravni odbor (Miroslav Lekić, predsednik, Sonja Damjanović, Nenad Okanović, Nenad Janković i Anđelija Andrić) i novu strategiju posle godinu i po dana vakuma.

„U junu radimo godišnji plan i budžet za 2024. godinu. Otvoreni smo za nove ideje“, izjavio je Matić, a na osnovu onoga što se sada snima, najavio je „godinu dobrih srpskih filmova“.

Prema njegovim rečima,obeležje domaće produkcije je, uz kvalitet, i raznovrsnost žanrova i tema. Direktor jednog velikog festivala rekao mu je da - kada im stigne neki film i Srbije - ne znaju šta da očekuju, za razliku od rumunskog filma, na primer, gde uglavom znaju šta će videti.

Ističućiu da je novi film Vladimira Perišića „Lost Country“ bio jedini iz regiona u takmičarskom programu proteklog 76. Kanskog festivala, te da su u 2022. godini bila dva domaća filma sa blizu 200.000 gledalaca (Leto kada sam naučila da letim i Zlatni dečko), Matić je rekao da se FCS trudi da na konkursima održi "balans između umetničkog i komercijalnog filma“. Priznao je i da ne zna kada će biti raspisan jesenji konkurs, jer su „neka pravila usporila FCS“, te pomenuo traženja saglasnosti od Ministarstva kulture i Ministarstva finansija.

Zamenica predsednika novog UO FCS, glumica Sonja Damjanović, izjavila je da novi sasstav tog tela dobro sarađuje i da su već postali tim, a za mesec i po dana rada imali su već pet sastanaka.

„Saveti su dobrodošli. Otvoreni smo za saradnju, da zajedno učinimo ono što je moguće kako bi se otklonili problemi za naš film, koji je izuzetan“, rekla je Sonja Damjanović u ime UO FCS-a.

Inače, domaći filmovi su u 2022. godini imali udeo od 20,84 odsto, što je uspeh za jednu malu kinematografiju. Taj rezultat je najviši u regionu i svrstava Srbiju među prvih 10 do 12 zemalja u Evropi na listi na kojoj tradicionalno vodi Francuska, gde više od 40 posetilaca svih bioskopa gleda domaći, francuski film.

FCS uvodi novi vid podrške distributerima, po 600.000 dinara za promociju srpskog filma.

Direktor MegaCom Filma - MCF i MTS dvorane Igor Stanković pohvalio je tu novinu, ali se založio da se u konkursu za stimulaciju ukine podela na igrani i dokumentarni film.

Stanković je izneo i podatak da je ukupna poseta bioskopima vrlo mala – 0,55 po glavi stanovnika godišnje.

Ideja FCS-a je da se uvedu vaučeri za mlade od 14 do 22 godine, od po 10.000 dinara za gledanje domaćih filmova, što bi im omogućilo da vide oko 15 naslova godišnje, a značilo bi i podršku filmskoj industriji.     

Na panelu su učestvovali i producent Milan Stojanović, urednik Festivala glumačkih ostvarenja u Nišu Dejan Dabić, predstavnik Leskovačkof festivala filmske režije Dragan Jović, direktor Kulturnog centra “Mija Aleksić” u Gornjem Milanovcu Dragan Arsić, predstavnik Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu Saša Sailović, a u diskusiju su se uključili i predstavnici više kulturnih centara i bioskopa iz Vrnjačke Banje, Subotice, Zrenjanina...

Prikazani su i trejleri 12 domaćih filmova koji ulaze u distubuciju u narednom periodu: „Bauk“ Gorana Radovanovića, „Vožnja bicikla sa Zolijem Turčinom“ Sabolča Tolnaija, „Žal“ Koste Đorđevića, „Pored tebe“ Stevana Filipovića, „Pukotina u ledu“ Maje Miloš....

*Naslovna fotografija: Boban Stefanović, Sonja Damjanović, Gordan Matić, Tijana Despotović

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r