• Search form

16.10.2017 | 17:23

Pertej/Beyond/Preko 20 godina

Pertej/Beyond/Preko 20 godina

Centar za kulturnu dekontaminaciju, u saradnji sa organizacijom Kosovo Glocal iz Prištine, započinje javne programe projekta “Pertej/Beyond/Preko 20 godina”, posvećenog osvetljavanju saradnje i komunikacije u savremenoj umetnosti i kulturi umetnika, pisaca, institucija i kolektiva, počev od izložbe savremene umetnosti sa Kosova “Pertej” održane u CZKD-u 1997. godine do danas.

Javni program tog projekta počinje 18. oktobra izložbom “Studije slučaja Pertej” i razgovorom o 20 godina regionalne umetničke scene. Reč je o posebnom istraživačkom i produkcionom programu koji su osmislili Borka Pavićević, Škeljzen Malići, Luna Đorđević i Majlinda Hodža.

U poređenju zvanične istoriografije i pamćenja pojedinaca, izložba Studija slučaja “Pertej” biće demonstracija metoda istraživanja manje obrađene, potisnute, zanemarene istorije umetničke saradnje i komunikacije, kao i zajedničke produkcije znanja Srbije i Kosova.

Borka Pavićević i Škeljzen Malići okupiće u javnom razgovoru učesnike i svedoke te saradnje u poslednjih 20 godina i omogućiti publici da doprinese svojim znanjem i pamćenjem zajedničkom arhivu u nastajanju, kao i da konfrontira svoja gledišta i iskustva, najavio je CZKD.

Uz Borku Pavićević i Malićija, u predavanju-performansu učestvovaće i Luna Đorđević i Majlinda Hodža, a kao sagovornici su najavljeni: Dunja Blažević, Jelena Vesić, Branislav Dimitrijević, Branimir Stojanović, Vida Knežević, Marko Miletić, Svebor Midžić, Maksut Vezgishi (Pertej 97), Alban Muja i Jakup Ferri. Saradnik na istraživanju bio je Velimir Ćurguz Kazimir.

Projekat “Pertej/Beyond/Preko 20 godina” pokrenut je idejom da se ohrabri i pozove na zajednički javni programski istup nove generacije regiona bivše Jugoslavije, kao i na zajedničku produkciju znanja u regionu u savremenoj umetnosti, kritici i teoriji, koja je najdinamičnije polje novih ideja i prevazilaženja zadatih okvira politika podele. U vremenu alarmantnog procesa migracija, koji podrazumeva odlazak mladih iz regiona bivše Jugoslavije u razvijene zemlje za novim perspektivama, autori projekta smatraju da je presudno važno omogućiti generaciji koja ima sve manje šansi za sopstveni javni govor i umetničku artikulaciju da iskaže svoje viđenje savremenog i mogućeg budućeg života u regionu, i sazna o istorijskim resursima za postavljanje novih horizonata. Motivisan impresivnim kontinuitetom saradnje i razmene u regionu u polju savremene umetnosti, koja nema dovoljno vidljivosti i podrške za uključivanje mladih generacija u produkciju, projekat “Pertej/Beyond/Preko 20 years” okupiće ne samo mlade učesnike, već i umetnike, istoričare, teoretičare, sociologe u specifičan transfer znanja - eksperimentalni obrazovni program kojim će intergeneracijska saradnja voditi i do produkcije novih umetničkih dela i tekstova. Time projekat dalje razvija ideju participativnog obrazovanja, umetničke produkcije i kritičkog mišljenja koja je razvijana decenijama u nezavisnoj kulturi i medijima i već uveliko utiče na emancipaciju obrazovnih i kulturnh sistema u Evropi.

Za početnu tačku istraživanja “Studija slučaja Pertej” manje poznatih kontinuiteta saradnje, razmene i kritike uzeta je izložba savremene kosovske umetnosti “Pertej”, održana u CZKD-u 1997. godine, ali će se polje istraživanja ukupnog projekta proširiti na vremensku i geografsku celinu koju današnje generacije prepoznaju kao svoj pretekst i kontekst svog delovanja. Podrška savremenoj umetničkoj produkciji i kritici, kao i omogućavanje šireg konteksta toj produkciji (kulture i humanističkih nauka, akademske i zajednice civilnog društva) od najvećeg je značaja za post-jugoslovenska društva, kako bi se omogućila refleksija neposrednih društvenih pitanja, ali i pomogao put ka novom horizontu generacijama koje nemaju na raspolaganju postojanu produkcionu infrastrukturu i širi medijski prostor za svoje ideje, naveo je CZKD.

Program projekta “Pertej/Beyond/Preko 20 godina” obuhvata prepodnevne radionice za učesnike seminara – radionicu na temu “Socijalizam u Jugoslaviji i pitanje društvene reprodukcije” vodiće 18. oktobra Vladimir Simović i Tanja Vukša (CPE), dok će dan kasnije biti održana radionica na temu “Političke i ekonomske kontradikcije jugoslovenskog sistema”, čiji je mentor Domogoj Mihaljević.

Za 19. oktobar najavljeno je i javno predavanje “Dugim koracima u kapitalizam: Fenomenologija (pre)vladanja srednje klase ili malo/građanizacije Jugoslavije” koje će održati Dragomir Olujić Oluja, a uz moderaciju Kontekst kolektiva, u razgovoru će potom učestvovati i Domogoj Mihaljević i Krunoslav Stojaković.

Olujić će ukazati na 60-te godine 20. veka kao ključne za razumevanje i socijalističke Jugoslavije i njenog raspada. Reč je o periodu od prve posleratne recesije kapitalizma do prve energetske krize i druge krize realnog (sovjetskog) socijalizma, te privođenja kraju antikolonijalnih revolucija i nastupanja prve posleratne (bejbi bum, šezdesetosmaške) generacije na javnu scenu sa gomilom emancipatorskih ideja (i praksi). To je i vreme “male” (finansijska) i “velike” (društvena i privredna) reforme u Jugoslaviji praćene radničkim (ne samo) štrajkovima. Ono što dalje sledi, kako ukazuje Olujić, jeste samo “razvijanje” naznačenih tendencija. Kroz predavanje će biti pružen polit-ekonomski okvir za razumevanje problema i “mesto govora”, a zatim i govor o akterima (u Jugoslaviji) – radnicima i levim studentima, Maspoku, Kosovu (’68. i 1981.) i drugim akterima, pre svega o (“novoj”) srednjoj klasi.

Uz partnere u projektu - CZKD i Kosovo Glocal, te kustose - Vidu Knežević i Marka Miletića (Kontekst kolektiv i Mašina), u projektu učestvuje široka mreža saradnika, predavača, mentora i 20 učesnika iz regiona, koji će organizovati produkciju umetnosti i znanja i podeliti sa publikom i proces i rezultate svog rada u 2017. i 2018. godini. Seminari će, kako je najavljeno, omogućiti pozvanim učesnicima da sa predavačima i mentorima osmisle specifičan zajednički obrazovni rad, a sa publikom će u javnim programima biti otvarane teme i forumi iz programa seminara u procesu učenja u javnosti.

Seminari za polaznike i javni programi biće organizovani u oktobru i decembru 2017. godine.

Projekat su podržali: Delegacija Evropske Unije – EU/IPA (Podrška civilnom društvu), ambasada Švajcarske u Beogradu, te Kosovska fondacija za otvoreno društvo (KFOS).

Programi CZKD-a realizuju se uz podršku Fondacije za otvoreno društvo.

(SEEcult.org)

  • 21.04.2023 | 10:00

    Muzej Slavonije Osijek, Trg Svetog Trojstva 6, Osijek

    MUO U SLAVONIJI - SLAVONIJA U MUO - izložba iz četrnaest zbirki Muzeja za umjetnost i obrt Zagreb (20.4.2023.-20.4.2024.)

    autor koncepta izložbe: Miroslav Gašparović ravnatelj Muzeja za umjetnost i obrt

    kustosice izložbe: dr. sc. Marina Bagarić i Adriana Belay

    autori/ce izložbenih dionica i tekstova o zbirkama: dr. sc. Antonia Došen, Miroslav Gašparović, Dunja Nekić, dr. sc. Iva Prosoli, Koraljka Vlajo, Antonija Dejanović, Jasmina Fučkan, dr. sc. Vesna Lovrić Plantić, Andrea Klobučar, dr. sc. Arijana Koprčina, dr. sc. Marina Bagarić, Sandra Kandučar i dr. sc. Vanja Brdar Mustapić

    https://www.muo.hr

    28.10.2023 | 10:00

    Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana

    VEDNO NA VOLJO - Feministične pozicije v vizualni umetnosti iz Slovenije - razstava (27.10.2023.-14.4.2024.)

    Lina Akif

    Zemira Alajbegović

    Milijana Babić

    Mirjana Batinić

    Urban Belina

    Saša Bezjak

    Vanja Bućan

    Vesna Bukovec

    Jasmina Cibic

    Lea Culetto

    Ana Čigon

    Eclipse

    Elena Fajt

    Andreja Gomišček

    Olja Grubić

    Marina Gržinić

    Dejan Habicht

    Đejmi Hadrović

    Ida Hiršenfelder

    Hiša na hribu

    Maja Hodošček

    Tjaša Kancler

    Jasna Klančišar

    Andrea Knezović

    Tatiana Kocmur

    Neven Korda

    Mankica Kranjec

    Anka Krašna

    Rok Kravanja

    Meta Krese

    Tanja Lažetić

    Agate Lielpētere

    Aprilija Lužar

    Dušan Mandič

    Lela B. Njatin

    Daniel Petković

    Jovita Pristovšek

    Tadej Pogačar & P.A.R.A.S.I.T.E. muzej sodobne umetnosti

    Urška Preis

    Marija Mojca Pungerčar

    Maruša Sagadin

    Duba Sambolec

    Simona Semenič

    Mojca Senegačnik

    Zvonka T Simčič

    Nataša Skušek

    Maja Smrekar

    Alenka Spacal

    Saša Spačal

    Zora Stančič

    Aina Šmid

    Ajda Tomazin

    Jasmina Založnik

    Lana Zdravković (KITCH)

    Nada Žgank

    kustosinja: Martina Vovk

    kustos asistent: Kristjan Sedej

    http://www.mg-lj.si/si/razstave/3820/vedno-na-voljo

    10.11.2023 | 15:00

    Dom Jevrema Grujića, Svetogorska 17, Beograd

    NEBESKI MILIĆ - izložba povodom prvih 30 godina stvaralaštva Milića od Mačve i 90 godina od rođenja umetnika (9.11.2023.-30.4.2024.)

    http://www.domjevremagrujica.com

    02.12.2023 | 09:00

    Pomurski muzej Murska Sobota, Trubarjev drevored 4, Murska Sobota

    FRANC KOŠAR - razstava (1.12.2023.-14.4.2024.)

    https://www.pomurski-muzej.si

    03.12.2023 | 10:00

    Muzej Jugoslavije, Mihaila Mike Jankovića 6, Beograd

    JEŽEVA KUĆICA - IZMIŠLJANJE BOLJEG SVETA - tematska izložba, prema poemi Branka Ćopića (2.12.2023.-30.4.2024.)

    http://www.muzej-jugoslavije.org

    09.12.2023 | 09:00

    Muzej Vojvodine, Dunavska 35, Novi Sad

    STAKLO - interdisciplinarna izložba (8.12.2023.-1.4.2024.)

    autori: arheološkinja mr Tijana Stanković Pešterac, istoričarke umetnosti ma Aleksandra Stefanov i ma Dragana Garić, etnolozi dr Tatjana Bugarski, mr Katarina Radisavljević i Bogdan Šekarić, istoričarke Veselinka Marković i Milkica Popović, umetnica dr Mirjana Blagojev

    https://www.muzejvojvodine.org.rs

    09.12.2023 | 10:00

    Muzej sodobne umetnosti Metelkova, +MSUM, Maistrova 3, Ljubljana

    ALEKSANDRA VAJD: OD ZNOTRAJ DOL IN OD ZGORAJ - pregledna razstava (8.12.2923.-5.5.2024.)

    kustosa: Ana Mizerit, Michal Novotný

    http://www.mg-lj.si/si/razstave/3841/razstava-aleksandra-vajd-od-znotraj-dol-in-...

    15.12.2023 | 10:00

    Narodni muzej Srbije/Kabinet grafike, Trg Republike 1a, Beograd

    RADONIĆ SAM. IZBOR CRTEŽA NOVAKA RADONIĆA - izložba (14.12.2023.-13.10.2024.)

    http://www.narodnimuzej.rs

    16.12.2023 | 10:00

    Galerija Prirodnjačkog muzeja, Mali Kalamegdan 5, Beograd

    BILJKA KAO ZAČIN. U CARSTVU BOJA, MIRISA I UKUSA - izložba (15.12.2023.-30.6.2024.)

    autor: dr Uroš Buzurović

    https://nhmbeo.rs

    28.12.2023 | 12:00

    Istorijski muzej Srbije, Trg Nikole Pašića 11, Beograd

    ORAO, LAV I KRIN - HERALDIKA SREDNJOVEKOVNIH SRPSKIH ZEMALJA - gostujuća izložba Muzeja Republike Srpske iz Banjaluke (27.12.2023.-30.3.2024.)

    http://imus.org.rs

Video
15.03.2024 | 17:08

Izazovi projektnog finansiranja nezavisne kulture

Predstavnici nezavisnih scena Hrvatske, Srbije, Slovenije, Severne Makedonije, Bosne i Hercegovine, Kosova i Crne Gore govore u video intervjuima o problemima i izazovima projektnog finansiranja, specifičnostima u tom pogledu u svojim sredinama i