Peticija za rešavanje statusa Cvijete
Udruženje likovnih umetnika Srbije (ULUS) pozvalo je sve zainteresovane da potpisivanjem onlajn peticije izraze podršku zahtevu te umetničke organizacije za sklapanje ugovora sa nadležnima u vezi sa upravljanjem i korišćenjem Umetničkog paviljona “Cvijeta Zuzorić”, odnosno za rešavanje imovinsko-pravnog statusa tog zdanja.
Zbog izostanka obnavljanja ugovora, kojim bi se garantovalo pravo ULUS-a da upravlja Paviljonom “Cvijeta Zuzorić” na ime višedecenijskog prisustva u tom prostoru i činjenice da je izgrađen uz doprinose građana i građanki Srbije 1928. godine kako bi bio trajan dom umetnika, ULUS je pozvao sve zainteresovane da se pridruže i potpišu peticiju upućenu Vladi Srbije.
Potpisnici peticije time bi izrazili podršku ULUS-u u borbi za ostvarivanje prava na ugovor koji reguliše: upravljanje i korišćenje Umetničkog paviljona “Cvijeta Zuzorić” na neodređeni period, bez naknade i bez ograničenja u ostvarivanju dobiti kroz komercijalne delatnosti za potrebe održavanja tog objekta.
Zahtev ULUS-a podržali su do sada i Univerzitet umetnosti u Beogradu, UNESCO Katedra za kulturnu politiku i menadžment pri Univerzitetu umetnosti u Beogradu, Međunarodna asocijacija umetnika AIAP-IAA, Srpsko književno društvo i brojni pojedinci.
Kao inicijator izgradnje i višedenijski korisnik UP “Cvijeta Zuzorić”, ULUS je pozvao 10. novembra Vladu Srbije, Ministarstvo kulture i Republičku direkciju za imovinu na potpisivanje ugovora na osnovu kojeg bi, uz poštovanje određenih uslova, počelo hitno rešavanje izrazito lošeg stanja tog važnog spomenika kulture.
Ministarstvo kulture navelo je 13. novembra da će zadatak radne grupe koju je najavilo, “imajući u vidu složenost situacije oko Umetničkog paviljona ‘Cvijeta Zuzorić’, kao i to da se zgrada paviljona nalazi u lošem stanju", biti da "predloži rešenja za rekonstrukciju objekta i adekvatan smeštaj ULUS-a tokom rekonstrukcije, kao i za ugovor koji će regulisati korisnika, uslove i vremenski period korišćenja prostora.
Reagujući na to saopštenje, ULUS je ocenio da je, s obzirom na prethodno iskustvo rada radnih grupa pri Ministarstvu kulture, koje nisu urodile željenim rezultatima, nova najava "više namenjena utišavanju ULUS-ovih zahteva u javnosti i dobijanju vremena pred izbore nego stvarnom rešavanju problema". Ipak, ULUS je imenovao dvoje predstavnika za najavljenu radnu grupu, a 17. novembra ušao je i u protest do ispunjenja zahteva.
U Umetničkom paviljonu "Cvijeta Zuzorić" 16. novembra održano je i protestno otvaranje 86. Jesenje izložbe “Tajna znanja”, čime ULUS još jednom skreće pažnju na godinama nerešen status i teško stanje u kojem se nalazi to zdanje.
(SEEcult.org)