• Search form

10.10.2011 | 04:22

Plenum Krleža

Centar za kulturnu dekontaminaciju iz Beograda, u saradnji sa Multimedia centrom iz Prištine, Centrom “Grad” iz Tuzle i Bacačima sjenki iz Zagreba, organizuje od 14. do 16. oktobra “Plenum Krleža” - projektni prostor koji okuplja stvaraoce pozorišnih produkcija u nastajanju i u kojem se odigravaju performansi niskog inteziteta: čitajuće radionice, predavanja i javna čitanja tekstova.

Plenum Krleža

Centar za kulturnu dekontaminaciju iz Beograda, u saradnji sa Multimedia centrom iz Prištine, Centrom “Grad” iz Tuzle i Bacačima sjenki iz Zagreba, organizuje od 14. do 16. oktobra “Plenum Krleža” - projektni prostor koji okuplja stvaraoce pozorišnih produkcija u nastajanju i u kojem se odigravaju performansi niskog inteziteta: čitajuće radionice, predavanja i javna čitanja tekstova.

“Plenum Krleža” je radni prostor za dve takve predstave - “Newborn” (I Porsalindur/Novorođeno) dramaturga iz Prištine Jetona Neziraja i “Izlet” u Rusiju Miroslava Krleže, u režiji Jovana Ćirilova, koje se, svaka na svoj način, bave odnosom pozorišta i političkog konteksta u kojem nastaju: umetnost u doba osnivanja i rađanja nove države i umetnost u društvu bivšeg socijalizma koje je raskinulo s tradicijom levice.

U okviru “Plenuma Krlezza”, Nezirajeva drama “Newborn” biće predstavljena 14. oktobra u CZKD-u igranjem uvodne sekvence “Let iznad pozorišta Kosovo/Proglašenje Republike Kosovo”, nakon čega sledi razgovor sa autorom i čitanje njegovog saopštenja i reakcija javnosti povodom smene Upravnog odbora Narodnog pozorišta u Prištini.

Neziraj će sa Borisom Bakalom iz Bacača sjenki biti potom moderator razgovora na temu “Kosovo/Albanci u Enciklopediji Jugoslavije” u kojem će učestvovati Nehat Islami i članovi “kosovske redakcije”.

“Plenum Krleža” je i diskusioni prostor performansa Edine Husanović Holly Jolie, predstave koja preispituje odnos umetnika i globalnih medija, a biće izvedena 16. oktobra, uz razgovor koji će moderirati Boris Bakal i Vladimir Tupanjac.

Takođe, “Plenum Krleža” je i kritički zbornik koji, kroz ponovno čitanje i komentare, aktivira tekstove iz dve Krležine epohe: Krležu sukoba na levici i desnici (1926-1952) i Krležu državnika umetnosti (1952-1981), dakle, dve epohe u antagonizmu: onu prošlu hiperpolitizovane umetnosti, i današnju, u kojoj se politika kloni umetnosti.

Centar “Grad” Tuzla predstavlja 15. oktobra “Grad u slici” - foto priču uz diskusiju koju će moderirati Borka Pavićević, a učestvuju Adis Sadiković i Emin Eminagić.

Između ostalog, biće reči i o političkom kontekstu Krlezzinog “Izleta u Rusiju”, a Branimir Stojanović će razgovarati 16. oktobra sa Ćirilovim o sastanku Komisije za kulturu na kongresu SKJ 1986. godine.

Boris Bakal iz Bacača sjenki predstaviće paralelne hronologije Krležine svakodnevice, od života do smrti, njegovog opusa i svetske istorije u tom razdoblju (Krleža - Parafernalije).

Autori projekta vide Krležino delo i njegovu ponovnu kontekstualizaciju kao skup polemika i suprotstavljanja, političkih kontinuiteta i diskontinueta, umetničkih preloma i zaokreta. Upravo ta mesta preloma, kako je navedeno u najavi, daju mogućnost produkcije nove solidarnosti, odnosno oslobađaju prostor u kome umetnost pronalazi slobodu za dijalog sa dogmatičnim i autoritarnim.

Konfrontaciju različitih političkih konteksta i istorijskih perioda autori projekta zasnivaju na vraćanju Krleže u javni prostor kao privilegovanog sagovornika o problemu autocenzure novih umetničkih produkcija u epohi kada državni aparat ne preti cenzurom i grubim mešanjem u umetničko stvaralaštvo.

“Plenum Krlezza” organizovan je u okviru dvogodišnjeg projekta “Nove politike solidarnosti u kulturi i proizvodnji znanja”, kojim se podstiču i osmišljavaju novi oblici solidarnosti i isprepletanosti kultura na Balkanu.

Saradnja i razmena u oblasti istraživanja u kulturi i umetničkoj produkciji između stvaralaca u Prištini, Tuzli, Zagrebu i Beogradu deo je sveobuhvatnog istraživačkog poduhvata (2011-2012), na kojem rade CZKD, Multimedia centar iz Prištine, Centar “Grad” iz Tuzle i Bacači sjenki iz Zagreba.

Postavljajući pitanje solidarnosti i zajedništva na Balkanu, autori tog projekta traže puteve za prevazilaženje provincijalizma, izolacionizma, jednoumlja i nacionalizma koji dominiraju u državama nastalim nakon raspada Jugoslavije.

Projekte podržavaju i omogućuju Evropska unija - projekat “Podrška civilnom društvu” (EU-IPA), Švajcarski kulturni program (SCP) i Evropska kulturna fondacija (ECF).

Povezani linkovi: czkd.org / qendra.org / centargrad.com / shadowcasters.blogspot.com

Program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r