Pobednici 20. FKM
Najboljom koreografijom 20. Festivala koreografskih minijatura u Beogradu proglašena je austrijska “Wie soll ich das erklären” Dagmar Dachauer, a trijumf je ostvario i domaći umetnik Dušan Murić, koji je za rad “Privatno kretanje” osvojio drugu nagradu, kao i nagradu kritike i nagradu “Ohrabrenje”.
Treću nagradu osvojila je Maša Kagao Knez iz Slovenije za rad “LakeLess”.
Plaketu “Aleksandar Izrailovski” i nagradu publike odnela je izraelska koreografija “Ani-Ma”, čiji je autor Roni Chadash, saopštilo je Udruženje baletskih umetnika Srbije (UBUS), organizator FKM-a.
Pobednička koreografija “Wie soll ich das erklären”, u kojoj i igra autorka Dagmar Dachauer, koprodukcija je umfug-a i Plesnog teatra Ljubljana.
U međunarodnom takmičenju 20. FKM-a, održanom 3. i 4. juna na Sceni “Raša Plaović” Narodnog pozorišta u Beogradu, učestvovali su koreografi iz Austrije, Izraela, Slovenije, Italije, Mađarske i Srbije, odabrani među 41 prijavljenih iz 15 zemalja.
Privatno kretnje, Dušan Murić
Glavne festivalske nagrade u iznosu od 2.000, odnosno 1.000 i 500 evra, dodelio je stručni žiri koji su činili: umetnička direktorka Baleta SNG Ljubljana Sanja Nešković Peršin, koreograf Igor Kirov iz Makedonije, koreografkinja Dragana Bulut, koja živi i radi u Srbiji i Nemačkoj, plesna umetnica, koreografkinja i pedagoškinja Maša Kolar iz Hrvatske i baletski igrač i koreograf Aleksandar Ilić iz Srbije.
U žiriju kritike su bile Sanja Krsmanović Tasić, Ana Tasić i Irina Ivić.
LakeLess, Maša Kagao Knez
Na FKM-u se posebna pažnja poklanja domaćim stvaraocima u oblasti umetničke igre kroz podršku za dalji rad i promociju, pa u okviru takmičarskog programa Umetničko veće UBUS-a dodeljuje nagradu “Ohrabrenje” koreografu iz Srbije koji dobija sredstva za realizaciju premijerne celovečernje predstave.
Jubilarni FKM, koji traje do 15. juna, posvećen je svojim dosadašnjim laureatima – “velikanima minijatura”, koji su nastavili put uspeha u zemlji i inostranstvu. U tom duhu, program je sačinjen od više plesnih premijera, prezentacija i performansa, koji predstavljaju nagrađivane koreografe prethodnih festivalskih izdanja.
Prve revijalne večeri, 5. juna, na Sceni “Raša Plaović” predstaviće se umetnici koji su u proteklim godinama nagrađivani - Aleksandar Ilić, Boris Čakširan, Svetlana Đurović, Milica Perović i Ivana Tabori, a publika će imati priliku da pogleda i kratki plesni film Dunje Jocić, kao i premijerno izvođenje komada Marka Milića.
Četiri pesme za Tađa, Aleksandar Ilić
Publiku očekuju narednih dana još četiri naslova na više beogradskih scena, uključujući i festivalsku produkciju “Otisak u pesku”, u koreografiji prošlogodišnje dobitnice nagrade “Ohrabrenje” Mione Petrović, koja će biti izvedena 15. juna u Beogradskom dramskom pozorištu.
U završnici jubilarnog FKM-a publika će videti i “Balerine” Foruma za novi ples Srpskog narodnog pozorišta iz Novog Sada, u režiji i dramaturgiji Milene Bogavac, dobitnice specijalne nagrade UBUS-a za inovativni pristup 2015.
Za 6. jun u Bitef teatru najavljena je koreografija “Ale i bauci” Isidore Stanišić, a 10. juna na Velikoj sceni Narodnog pozorišta gostovaće Hrvatsko narodno kazalište Split predstavom “5 do 12” u koreografiji Igora Kirova, na muziku zvezde makedonske elektronske scene Kirila Džajkovskog.
Povodom jubileja FKM-a, do 13. juna u galeriji Centra za ravnotežu otvorena je i izložba “Velikani minijatura”, u saradnji sa Mikser festivalom. Reč je o retrospektivi koja posebnu pažnju posvećuje domaćim laureatima prethodnih festivalskih izdanja, koji su nastavili put uspeha u zemlji i inostranstvu. Izložba prikazuje upravo njihove nastupe u proteklih 20 festivalskih godina. Kroz pokret uhvaćen slikom na fotografijama Srđana Mihića, Jelene Janković, Lidije Antonović i Aleksandra Milosavljevića predstavljeni su učesnici prethodnih festivala kroz foto-plakate čiji je autor Aleksandar Milosavljević.
U Narodnom pozorištu, u foajeu ispred Scene "Raša Plaović", 3. juna biće otvorena i izložba odabranih fotografija “Apres” Nemanje Maraša, primenjenog umetnika i profesora Instituta za umetničku igru, koji izlaže svoje viđenje zabeleženo objektivom neposredno po završetku predstave. Njegova ideja je da momentalno zabeleženim trenutkom, sačuva dragocen i neponovljiv izraz kojim igrači pokazuju emocije i umor posle odigrane predstave.
Prateći program FKM-a obuhvata i ove godine seminar “Kritičke prakse u oblasti umetničke igre”, a čine ga do 17. juna predavanja i radionice, organizovane u Muzeju Narodnog pozorišta u Beogradu.
Festivalski sajt je fkmbelgrade.com, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org
*Foto: Aleksandar Milosavljević
(SEEcult.org)