• Search form

11.06.2018 | 09:52

Pobednici 3. Dok’n’Ritam

Pobednici 3. Dok’n’Ritam

Muzički dokumentarci “Zarobljeno vremeMilana Nikodijevića i “Moj svet je naopačkePetre Seliškar proglašeni su najboljim u domaćoj, odnosno međunarodnoj konkurenciji trećeg Dok'n'Ritam festivala u Domu kulture Studentski grad u Beogradu, a publika je nagradila film “Pobednici su dosadni” rediteljke Olivere Miletić o radio-voditelju Žikici Simiću.

Film “Moj svet je naopačke” Petre Seliškar odneo je nagradu za najbolje ostvarenje u međunarodnoj selekciji, uz obrazloženje žirija da, polazeći od legendarnog slovenačkog multimedijalog umetnika Frane Milčinskog-Ježeka, s lakoćom transcendira vreme i prostor, te uranja gledaoce u nadrealnu konstrukciju nove umetničke stvarnosti.

“Film osvaja nesvakidašnjom vizuelnošću i atmosferom, te razigranom i izuzetno kreativnom upotrebom arhive i muzike”, naveo je žiri, koji su činili rediteljka Morana Komljenović iz Rijeke, Maja Cvetković iz grupe E-Play i filmski kritičar Dejan Dabić, urednik filmskog programa Kulturnog centra Niš i selektor Festivala glumačkih ostvarenja “Filmski susreti”.

Specijalno priznanje u međunarodnom programu dodeljeno je filmu koji se odnosi na još jednog svestranog umetnika iz Slovenije, muzičara Roberta Pešuta, poznatijeg kao Magnifico. U filmu “Charlatan MagnifiqueMaje Pavlin dat je nepretenciozni portrtet čoveka čije su najbolje pesme veće zvezde od njega samog. “Pavlin na duhovit i pametan način iscrtava svet koji stoji iza same muzičke industrije, onog što je vidljivo i uvodi gledaoce iza kulisa, u proces stvaranja, života i stvaralačke igre”, naveo je žiri.

Nikodijevićev film pobedio je u domaćoj takmičarskoj selekciji uz obrazloženje da finim balansom između subjektivnog odnosa i objektivnih pokazatelja gradi priču o muzici i kulturi zemlje koja više ne postoji. “Gotovo prustovskom metaforom koju sugeriše naslov, film je ponudio čitavu paletu kvalitetnih sagovornika koji o sceni u nekadašnjoj SFRJ govore sa relevantne vremenske distance”, istakao je žiri.

Specijalnu nagradu u domaćem takmičarskom programu, žiri je dodelio dodelio filmu “Nedovršena simfonijaOlivere Miloš Todorović o Regionalnoj dečjoj filharmoniji, .
ceneći društvenu važnost tog orkestra. Time je zaokružena priča o saradnji unutar jednog kulturnog prostora kojoj, za razliku od prvonagrađenog filma, pripada sadašnjosti, a možda i budućnost, naveo je žiri, ističući da je svestan važnosti teme koju promoviše taj film, zbog čega želi da doprinese njenoj većoj vidljivosti.

Publika je proglasila najboljim film “Pobednici su dosadni” rediteljke Olivere Miletić o Žikici Simiću, radio-voditelju, autoru kultnih emisija Tajanstveni voz i Dole na uglu.

Nagrade festivala Dok’n’Ritam, održanog od 6. do 10. juna u Domu kulture Studentski grad, sastoje se od skulptura i novčanih iznosa koje su obezbedili Filmski centar Srbije i banka Societe Generale Srbija. Originalna skulptura koja predstavlјa nagradu delo je vajara Vitolda Košira, a replike koje su dobili autori proizveo je vajar Nikša Suzić.

Dobitnici nagrada, kao i umetnička direktorka Sandra Rančić i programski direktor Igor Toholj, zahvalili su publici na podršci, a svečano zatvaranje obeležio je koncert Sane Garić, kao i projekcija Toholjevog dokumentarnog filma “Svedok jednog vremena” o 60 godina dugoj istoriji Dvorane Doma sindikata – sada Kombank dvorani.

*Foto: Jovan Nedeljkov

(SEEcult.org)

  • 19.06.2018 | 10:00

    Cankarjev dom | Mestni muzej, Ljubljana

    SLOVENSKI IN EVROPSKI CANKAR - razstava (18.6.2018.-28.2.2019.) ob 100. obletnici smrti Ivana Cankarja

    https://www.cd-cc.si/sl/kultura/razstave/ivan-cankar-in-evropa

    06.10.2018 | 10:00

    Kibla, Maribor

    Kibla portal, Valvasorjeva 40, Maribor

    OSEBNO / PERSONAL - mednarodna skupinska razstava (5.10.2018.-8.2.2019.)

    Jozef Suchoža (Slovaška), Nataša Prosenc Stearns (Slovenija/ZDA), Jože Slaček in Jiri Kočica (Slovenija), Jure Fingušt (Slovenija), Janez Kardelj (Slovenija), Maruša Šuštar (Slovenija), Tadej Vaukman (Slovenija), Maša Jazbec (Slovenija), Artists&Poor's (Slovenija), Radovan Kunić (Hrvaška), Boštjan Novak (Slovenija), Dragica Čadež (Slovenija), Anka Krašna (Slovenija), Selma Selman (BH/ZDA), Nikita Shalenny (Ukrajina/UA), Nataša Berk, Vlado Repnik, Simon Macuh, Petra Kapš (Slovenija), Tincuta Heinzel in Hillevi Munthe, kuratorici - Poskusi, napake, preizkušnje in napake: Attempts, Failures, Trials and Errors: Teresa Almeida (Portugalska / ZK / Švedska), Beam (Nizozemska), Shih Wei Chieh (Tajvan), Kate Sicchio (ZDA) & Camille Baker (Kanada / ZK), Renata Gaui (Brazilija / ZDA), Maria Paulina Gutiérrez (Kolumbija), Tincuta Heinzel (Romunija/Nemčija/ZK), Shary Kock (Nizozemska), Aline Martinez Santos (Brazilija/Nemčija), Afroditi Psarra (Grčija/ZDA), Annette Schmid & Veerle Pennock (Nemčija/Nizozemska), Zoran Popovici (Romunija), Natacha Roussel (Francija/Belgija), Vitalii Shupliak (Ukrajina/Poljska), Giulia Tomasello (Italija/ZK), Pauline Vierne (Francija/Nemčija), ZEST Collective (Romunija), Ebru Kurbak (Turčija/Avstrija), Mili John Tharakan (Indija/ZK), Rebecca Stewart (ZDA/ZK)

    http://www.kibla.org

    16.10.2018 | 10:00

    Muzej Paje Jovanovića, Kralja Milana 21/IV, Beograd

    POGLED IZBLIZA. ATELJE PAJE JOVANOVIĆA - izložba (15.10.2018.-26.1.2019.) povodom 115 godina od osnivanja Muzeja grada Beograda

    autor izložbe: Isidora Savić, kustoskinja Muzeja grada Beograda

    http://www.mgb.org.rs

    19.10.2018 | 10:00

    Muzej afričke umetnosti, Andre Nikolića 14, Beograd

    MASINISA SELMANI (Francuska): PODELJENI SVETOVI - izložba (18.10.2018.-24.2.2019.)

    http://www.institutfrancais.rs/podeljeni-svetovi-masinise-selmanija

    19.10.2018 | 10:00

    UGM trgovina, Strossmayerjeva 6, Maribor

    TONI SOPRANO: ʹOUT TA KĒ - prodajna razstava (18.10.2018.-17.2.2019.)

    http://www.ugm.si

    07.11.2018 | 11:00

    Muzej primenjene umetnosti, Vuka Karadžića 18, Beograd

    Dan muzeja primenjene umetnosti Beograd

    KLASIČNO I SIMBOLIČNO - PRSTENJE I MINĐUŠE OD ANTIKE DO SREDNJEG VEKA IZ KOLEKCIJE MUZEJA PRIMENJENE UMETNOSTI - izložba (6.11.2018.-31.1.2019.)

    autor izložbe i kataloga: Mila Gajić, viši kustos MPU

    konzervacija: Milan Andrić

    grafičko oblikovanje: Dušan Tkačenko

    arhitekta postavke: Miroslava Petrović Balubdžić

    muzika za izložbu: Vasil Hadžimanov

    http://mpu.rs

    08.11.2018 | 11:00

    Dom Jevrema Grujića, Svetogorska 17, Beograd

    ČAROBNA MILENA - izložba Milene Pavlović Barili (7.11.2018.-31.3.2019.)

    http://www.iicbelgrado.esteri.it

    09.11.2018 | 11:00

    Galerija Klovićevi dvori, Jezuitski trg 4, Zagreb

    NIKOLA REISER: SENZIBILNI POETA SLIKARSTVA - retrospektivna izložba (8.11.2018.-3.2.2019.)

    kustosica izložbe: Danijela Marković

    autori tekstova: Akademik Tonko Maroević, Iva Körbler, Danijela Marković

    http://gkd.hr

    10.11.2018 | 10:00

    SANU, Beograd

    MARKO ČELEBONOVIĆ (1902-1986) - izložba (9.11.2018.-30.1.2019.)

    https://www.sanu.ac.rs

    10.11.2018 | 10:00

    Gradski muzej Subotica, Trg sinagoge 3, Subotica

    ROĐENJE HUMANOIDNE ROBOTIKE: 50 GODINA CENTRA ZA ROBOTIKU INSTITUTA „MIHAJLO PUPIN“ - izložba posvećena najstarijoj laboratoriji za robotiku u Jugoistočnoj Evropi (9.11.2018.-31.1.2019.)

    autor izložbe: Ivan Stanić, kustos Muzeja nauke i tehnike - Beograd

    organizacija: Gradski muzej Subotica i Muzej nauke i tehnike - Beograd

    http://www.gradskimuzej.subotica.rs

    http://www.muzejnt.rs

Video
25.12.2018 | 18:27

VOĐENJE: Ilija Šoškić - Akcione forme

Vođenje kroz izložbu Ilije ŠoškićaAkcione forme” koja je održana istovremeno u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine u Novom