• Search form

10.06.2023 | 23:26

Pobednici 33. Animafesta

Pobednici 33. Animafesta

Gran pri 33. Svetskog festivala animiranog filma – Animafesta u Zagrebu dodeljen je u konkurenciji kratkog filma ruskom Vanlav (Ванлав) rediteljke Varje Jakovljeve, dok je u dugometražnom programu glavnu nagradu odneo letonsko-američko-luksemburški film Moja romansa s brakom (My Love Affair With Marriage) Signe Baumane.

Gran pri filmu Vanlav, u produkciji studija SHAR, dodeljen je uz obrazloženje da je reč o ostvarenju o promeni igre moći između žrtve i počinioca, ispričanom s nesavršenostima, prljavštinom i drhtavim stilom koji podcrtava priču o zlostavljanju.

Varya Yakovleva, foto: Animafest

Žiri Velikog takmičenja kratkometražnog filma, koji su činili Hugo Covarrubias, Hisko Hulsing, Tal Kantor, Aneta Ozorek i Vuk Jevremović, dodelio je nagradu Zlatni Zagreb za kreativnost i inovativno umetničko postignuće Josephu Pierceu za francusko-britansko-češko-belgijski film Mera (Scale). Žiriju se, kako je naveo, svideo vrlo emotivan prikaz otuđenja koje izaziva zavisnost.

Nagrada “Zlatko Grgić” za najbolji prvi film napravljen izvan obrazovne institucije otišla je francuskom filmu Kao neka oporuka (A Kind of Testament) Stephena Vuillemina - za način kako se tema menja unutar priče uz osetljivu i ujedno uznemirujuću upotrebu linije i boja.

Članovi žirija dodelili su i posebne nagrade.

Hugo Covarrubias nagradio je tako tajvanski film Složene oči tropa Zhanga Xua Zhana, jer je pokazao nov pristup narodnim pričama s obnovljenim pristupom materijalnosti. Hiska Hulsinga posebno je dotakao ukrajinsko-nemački film Mariupolj. Stotinu noći (Маріуполь. Сто ночей) Sofije Melnjik, i to ne samo zbog stravične teme, nego i zato što beskompromisno prikazuje užase rata očima devetogodišnjeg deteta. Tal Kantor uručila je posebnu nagradu francuskom filmu After party svijeta (El After del Mundo) Florentine Gonzalez, uz obrazloženje da se delikatan glas generacije zabrinute za budućnost pojavljuje u tom filmu uz osećanje prema izumrlom svetu, a opet odražava želju za empatijom i povezanošću kroz ljubav prema prirodi i muzici. Aneta Ozorek odabrala je, pak, mađarski film Vrt srca (A szív kertje) Olivéra Hegyija, gorkoslatki film o mašti i moći sumnje u sebe. Vuk Jevremović dodelio je posebnu nagradu japanskom filmu Naša bol (Our Pain) Shunsakua Hayashija, opisavši ga kao nešto između psihodeličnog doživljaja i putovanja kroz bol... od rana izgubljene ljubavi do smrti voljene osobe.

Prema odluci žirija Velikog takmičenja dugometražnog filma, koji su činili: Mohamed Ghazala, Ivana Guljašević Kuman i Ferenc Mikulás, Gran pri je pripao latvijsko-američko-luksemburškom filmu Moja romansa s brakom Signe Baumane, i to prvenstveno zbog posebnog jezika animacije. “I animacija i dizajn prekrasno su izvedeni te preneseni na jednostavan način. Tako je i složenost emocije filmske teme postala opipljivija. Takođe, iako je ova priča ispričana već mnogo puta, ovaj je put to učinjeno na posve nov i svež način”, naveo je žiri.

Posebno priznanje dodeljeno je mađarsko-slovačkom filmu Plastično nebo (Műanyag égbolt) Tibora Bánóczkija i Sarolte Szabó, “vizuelno spektakularnom filozofskom filmu” koji se bavi ključnim ekološkim pitanjima našeg doba, te ujedno bezvremenim etičkim pitanjima.

Objedinjeni žiri studentskog i hrvatskog takmičarskog programa, koji su činili: Laura Gonçalves, Pavel Horáček i Irena Jukić Pranjić, dodelio je nagradu “Dušan Vukotić” za najbolji studentski film mađarskom ostvarenju Iznad oblaka (Felhők felett) Vivien Hárshegyi, nastalom na Univerzitetu za umetnost i dizajn Moholy-Nagy. Film je nagražen za “šarenu vožnju svežim, mahnitim i neverovatnim emocionalnim putovanjem uz snagu humora koji nam daje snagu da se suočimo sa svojim slabostima”.

Prema odluci istoga žirija, prvo posebno priznanje pripalo je japanskom filmu Zakrpa (Sewing Love) Xu Yuan (Univerzitet za umetnost Tama) jer bez ijedne reči jasno govori o tankoj granici između ljubavi i manipulacije – ludoj vožnji od bajke do horora – te savršeno upotrebljava potencijal animacije koji nas vodi na putovanje puno tečnosti, boje i pokreta kamere. Drugo posebno priznanje otišlo je američkom filmu Krzno (Fur) Zhen Li (Kalifornijski institut za umetnost) za neustrašivu upotrebu mogućnosti crtane animacije pune metamorfoza i eksperimentalnih trenutaka, te dubok psihološki doživljaj filma odrastanja.

Najboljim filmom hrvatskog takmičarskog programa proglašena je Eeva Lucije Mrzljak i Mortena Tšinakova u produkciji Eesti Joonisfilma i Adriatic Animationa zbog čudesne upotrebe snova kao pripovednog elementa. “Zbog tame i humora, zbog savršene kombinacije složenog stila i osećaja za estetiku koji provlači sklad svih elemenata kroz ceo film, od predivne kompozicije do savršenog osećaja za ritam i muziku”, istakao je žiri.

Eevi pripada i finansijska nagrada u iznosu od 1000 evra koju dodjeljuje Društvo hrvatskih filmskih reditelja.

Posebno priznanje uručeno je Martini Meštrović za Haljinu za finale u produkciji Kreativnog sindikata za poetičnost kojom fragmentiranost rutine sklapa u zaokruženu sliku u kojoj se pomiruju život i smrt i za susret kraljevskih ruha – onog kojim se slavi zenit života i onog kojim se slavi pomirenost s prolaznošću.

Najboljim radom u kategoriji VR animacije, na osnovu odluke žirija koji su činili: Reinhold Bidner, Michelle Kranot i Andrijana Ružić, proglašen je francuski film All Unsaved Progress Will Be Lost Mélanie Courtinat. Vodi nas; čuva nam prostor; promišljanje o osobnom iskustvu i univerzalnim vrijednostima. Tekstualan, kontekstualan. Poezija u VR-u, istakao je žiri.

Posebno priznanje žiri je, pak, uručio nemačkom projektu S glavnog trga Pedra Harresa (produkcija Filmskog univerziteta Babelsberg Konrad Wolf) jer se složio da je taj projekt upečatljiv i zaigran, te se koristi animacijom i VR imerzivnošću na pametan i podsticajan način.

Pobednika takmičarskog programa filmova za decu birao je žiri u sastavu Pino Fabro Barić, Relja Borović, Magda Jagarinec, Olga Korečić i Jana Šagadin. Žiri je glavnu nagradu dodijelio filmu Papučice za zvijezdu (Носки для Звезды) Olge Titove (produkcija SMF animation studio). "Trebalo je jako puno vremena da se napravi ovaj film, koji je uspešno spojio različite medije, a deluje kohezivno i lako ga je pratiti. Odlično su animirani detalji, a pokret je jako dobro i detaljno proučen pre animacije. Muzika se stapa uz scene i uvlači nas u radnju, kao da je prikazuje. Lutke su jako dobro napravljene, scenografija je lepa, a boje se lepo uklapaju zajedno", istakao je žiri.

Odlukom istog žirija posebno priznanje pripalo je francuskom filmu Idemo! (Ça Décale, autori: Chloé Musa, Annabelle Tamic, Alexandre Terrier, Louis Lukasik, Yann Laurent, Camille Flinois i Philip Gonçalves), koji se istakao odličnom animacijom koja se ne pridržava standarda. “Sviđa nam se izmena intenzivne i redukovane animacije, kombinacija 2D i 3D animacije, upotreba svetla i boja te Dreamcore/Weirdcore estetika u ovom filmu. Imali smo utisak da film izlazi ravno iz naše mašte. Volimo videti kada animatori polude s animacijama”, naveo je žiri.

Nagrada publike Mr. M za film iz programa Velikog takmičenja kratkometražnog filma odlazi u ruke Joãa Gonzaleza za portugalsko-francusko-britanski film Prodavači leda (Ice Merchants), dok će nagrada publike za dugometražni film iz takmičarskog programa biti objavljena naknadno.

Animafest je prikazao od 5. do 10. juna više od 300 filmova iz više od 40 zemalja, a ponudio je publici, između ostalog, i tematski blok posvećen naučnoj fantastici u animiranom filmu, te retrospektivu Williama Kentridgea.

Naredni, 34. Svetski festival animiranog filma biće održan od 3. do 8. juna 2024. godine.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r