Pobednici Interakcije, premijera novih dokumentaraca u KCB-u
Nagrada za najbolji film trećeg Festivala kratkog dokumentarnog filma “Interakcija”, svečano zatvorenog 26. avgusta u Užicu, dodeljena je filmu “1001 noć” Ree Rajčić iz Hrvatske, posebno priznanje dodeljeno je “Aheronu” Manuela Munjoza Rivasa iz Španije, a nagradu žirija mladih i nagradu publike osvojio je film “Šolje za čaj” Aleka Grina i Finbara Votsona iz Australije/Irske.
Pobednički film treće “Interakcije”, održane uporedo sa Užicem i u Čačku i Požegi, ocenjen je u obrazloženju žirija kao osvežavajuće ostvarenje koje odaje poštovanje melodramama koje obično zauzimaju većinu našeg svakodnevnog iskustva.
“Između neobičnih urlika paunova i preterano dramatične sapunice postoji maštovit mali svet koji se izgrađuje u čudan, komičan, ali jedinstveno ljudski sukob. To je trenutak prikazan sa savršeno tempiranim dva snimka do krupnog plana”, naveo je žiri, koji su činili dokumentarista Kris Filipone (SAD), filmska istraživačica i kustoskinja Nadica Denić (Srbija/Holandija) i ko-direktorka Vienna Shorts Festival Doris Bauer (Austrija), a ocenjivao je 15 kratkih dokumentaraca koje su odabrali umetnički direktor Festivala Dejan Petrović i programski savetnik Endru Mohsen, egipatski filmski kritičar i programer brojnih festivala.
Posebno priznanje dodeljeno je “Aheronu” kao zadivljujućem atmosferskom filmu koji sa “velikim umećem i bogatim detaljima stvara liminalni prostor i prelazno putovanje”.
Dvostruko nagrašena “Šolja za čaj”, prema navodima žirija mladih, prikazuje realnost kroz animirane slike, stvarajući emotivnu povezanost sa publikom. Žiri je istakao hrabrost reditelja da prikažu bitne životne teme, te dirljivu priču prikazanu kroz “dubok i zreo glas” koja je žiri mladih, koji čine učesnici Teen Doc radionice, potpuno dotakla i naterala ga da se zapita o ironiji ljudske egzistencije.
Nagrada žirija mladih podrazumeva novčani deo koji je obezbeđen od Vlade Švajcarske kroz program “Kultura za demokratiju” koji realizuje Hartefakt fondacija u Srbiji.
Festivalska publika u Užicu imala je priliku da premijerno pogleda i tri nova dokumentarna filma koja su nastala na 19. Međunarodnom studentskom kampu “Interakcija”, a tradicionalno, 27. avgusta biće prikazani i u Dvorani Kulturnog centra Beograda, u kojem se 15 učesnika iz 11 zemalja i okupilo najpre na uvodnoj radionici 10. avgusta.
Film “Pesma tihih suseda” (The Song of the Silent Neighbours) snimljen je u Požegi, prema scenariju i u režiji Debashisha Dasa iz Bangladeša. U ekipi su bili i snimateljka Zofia Polaniewicz (Poljska), montažer Daniel Morawitz (Austrija), snimatelj i dizajner zvuka Boris Milevski (Srbija), organizatorka Klara Jovanov (Hrvatska) i lokalni koordinator produkcije Mihailo Mitić.
Ekipa u Čačku snimila je film “Reka reci” (River to River), koji potpisuje scenarista i reditelj Platon Ogarev iz Rusije, a u ekipi su bili i snimatelj Platon Ogarev (Rusija), montažerka Kait Harlow (SAD), snimateljka i dizajnerka zvuka Imogen Cowan (Velika Britanija), organizator Nenad Pržulj (Srbija) i lokalni koordinator produkcije Srđa Čvorović.
Ekipa u Užicu snimila je “Izvor” (The Spring) koji potpisuje scenarista i reditelj Andrei Tache-Codreanu iz Rumunije. Snimatelj je bio Jake Bellew (SAD), montažerka Elina Kengsepp (Estonija), snimatelj i dizajner zvuka Samonjoy Bhattacharya (Indija), organizator Filip Antić (Srbija), a lokalne koordinatorke produkcije Neda Guzjan i Marta Savković.
Program “Interakcije” obuhvatio je, uz 3. Festival kratkog dokumentarnog filma i 19. Međunarodni studentski filmski kamp, i 12. Radionicu dokumentarnog filma, kao i Teen Doc radionicu, pokrenutu prošle godine, te novi program XR Interakcija – “Ko-kreiranje budućnosti” i prateći program "Interakcije" Meet2Talk, osmišljen sa ciljem da se kroz njega sretnu, upoznaju i razmene iskustva učesnika svih programa.
"Interakciju 2024" realizuje NFC Filmart u okviru programa "Užice - prestonica kulture Srbije 2024", u saradnji sa Gradskim kulturnim centrom Užice, a uz podršku Ministarstva kulture Srbije, Filmskog centra Srbije, Ministarstva turizma i omladine, Grada Užice, Grada Čačka, Opštine Požega, Ambasade SAD u Beogradu, podršku Vlade Švajcarske u okviru projekta "Kultura za demokratiju" koji sporovodi Hartefakt fond, Višegrad fonda, Centralno-evropske inicijative, Britanskog saveta (kroz program CC4WBs), Fondacije Hajnrih Bel u Beogradu, Media Deska – Kreativna Evropa Srbija, Austrijskog kulturnog foruma, kompanija Cinnamon Films i Textil Užice, Poslovnog kluba Zapadne Srbije i drugih partnera.
(SEEcult.org)