• Search form

30.05.2019 | 18:29

Početak saradnje Narodnog pozorišta i Dojčes teatra

Početak saradnje Narodnog pozorišta i Dojčes teatra

Narodno pozorište u Beogradu i Dojčes teatar započinju saradnju gostovanjem mladog ansambla tog berlinskog teatra koji izvodi dramu Tanje Šljivar o problemu trudnoće maloletnica, a u toku su pregovori i o dolasku jednog od velikih klasičnih komada, poput “Mizantropa” ili “Tri sestre”.

Predstava “Neustrašive – kao i sve slobodne devojke” Tanje Šljivar, u režiji Salome Dastmalči, na repertoaru je scene “Raša Plaović” 30. maja, a učestvuje i na 64. Sterijinom pozorju, u takmičarskom programu nacionalne drame.

Jedno od najboljih nemačkih i evropskih pozorišta, Dojčes teatar, poslednji put je gostovalo u Beogradu 2002. godine, kada je na Velikoj sceni Narodnog pozorišta izveden komad Gotholda Efraima LesingaEmilija Galoti”, u režiji Mihaela Talhajmera, u okviru Bitefa.

Dva teatra nedavno su potpisala u Berlinu sporazum o saradnji, a v.d. upravnica Narodnog pozorišta Ivana Vujić rekla je 30. maja na konferenciji za novinare da je posebno srećna što Dojčes teatar dolazi posle 18 godina predstavom nastalom prema tekstu srpskog pisca, odnosno drame Tanje Šljivar koja je inspirisana nedavnim stvarnim događajem – slučajem kada je, u jednom gradiću u Republici Srpskoj, nakon boravka na školskoj ekskurziji, zatrudnelo sedam 13-godišnjih devojčica.

Pošto su o tome izneli mišljenje crkva, država, škola i mediji, autorka je odlučila da podari glas samim protagonistkinjama, odnosno iracionalnoj energiji mladosti: kroz uzbudljive fragmente, višeznačne retrospekcije i začudna višeglasja predstavlja se sukob načela života (porođaj) i načela slobode (izbor abortusa). Nemačka rediteljka Salome Dastmalči funkcionalno je izoštrila tu potragu za identitetom, prevodeći igru na nivo kolektivnog rituala protkanog dirljivim dokumentarnim improvizacijama glumaca u asketski ustrojenom prostoru.

Glavna tema u toj predstavi je sloboda, i to ženska sloboda, što je važna tema u svakom društvu, istakla je Ivana Vujić, posebno ukazujući i na pedagoški aspekt rada Dojčes teatra koji uz dve profesionalne trupe, razvija i ansambl mladih umetnika pod mentorstvom profesionalaca (Junges DT). To je model koji bi želelo i Narodno pozorište da razvije, kako zbog podrške mladim umetnicima, tako i zbog razvoja mlade publike.

“Radimo sa glumcima koji još nisu profesionalci. Njima dajemo šansu, a na taj način se i samo pozorište otvara, jer smatramo da je važno da u teatar uđu i druga mišljenja”, rekla je dramaturškinja predstave “Neustrašive – kao i sve slobodne devojkeBirgit Lengers, dodajući da se Dojčes teatar trudi da prevazilazi granice i na druge načine, a jedan od njih je i međunarodna saradnja.

Birgit Lengers upoznala je Tanju Šljivar na konferenciji IETM-a u Sarajevu, gde je i saznala za izazovnu i interesantnu temu njenog komada, za kakvom je i bila u potrazi.

Rediteljka Salome Dastmalči rekla je da pozorište ima odgovornost da se bavi temama koje su za neke delove društva problematične ili se izbegavaju, a naročita odgovornost je pritom kada se radi o mladima i problemima kakvi su maloletnička trudnoća, pobačaji, samoubistva…

“Ljudi te teme izbegavaju, a važno je da se suočimo sa njima i tome učimo i mlade – da budu otvoreni i prema tabu temama. Komad Tanje Šljivar nudi upravo to. Trudne devojke društvo osuđuje, kaže obično da su neobrazovane, glupe, nižeg sloja…”, rekla je Salome Dastmalči, dodajući da, međutim, statistika u Nemačkoj pokazuje da je broj maloletničkih trudnoća isti među devojkama nižih i viših socijalnih slojeva.

Navodeći da se te devojke ne smeju odbaciti, ona je rekla da “treba biti kritičan prema društvu” i da je to i težište njenog rada. “Komad Tanje Šljivar odlična je osnova da se pozabavim ovim važnim temama”, rekla je Salome Dastmalči, koja je održala u Beogradu i radionicu za mlade glumce iz Srbije.

“Interesuje me da čujem kakav se pristup u nastavi neguje ovde. Smatram da je pravi način ponuditi im zaštićeni prostor u kojem mogu da se razvijaju, a ne izlagati ih pritiscima da bi razvili kreativnost. Nisu stroge hijerarhijske strukture pravi put za pozorište. Treba biti otvoren sa njima da bi pokazali ko su”, rekla je Salome Dastmalči.

Mlada glumica Marte Miler-Linten rekla je da je predstava “Neustrašive – kao i sve slobodne devojke”, koju igraju već godinu dana, dobila pozitivne kritike i da publika posebno hvali energiju mladog ansambla, kao i ozbiljnost teme koja navodi mnoge na razmišljanje.

“Sa bine vidimo da deo publike i zaplače, u nekim segmentima se smeju, primećujemo različite reakcije od izvedbe do izvedbe… Uvek mi je uzbudljivo da igramo, a sigurna sam da će tako biti i u Beogradu”, dodala je ona.

Gostovanje Dojčes teatra pomogao je Gete institut u Beogradu, a prema rečima predstavnice tog nemačkog kulturnog centra Sunčice Šido, izuzetno im je drago zbog mogućnosti da pomnognu saradnju dva pozorišta, i to ne samo zbog razmene predstava, već i pedagoškog iskustva.

Uloge tumače i Peter Šteden (Ana), Eren Gindar (Ena), Livija Marlene Volf (Ina), Kenoa Nort-Harden (Una), Emi Biter (Lea) i Bruno Libler (Mia).

Scenografiju i kostim uradila je Paula Velman, a koreografiju Nilufar Šahisavandi.

Komad Tanje Šljivar predstavljen je beogradskoj publici krajem aprila - javnim čitanjem tog teksta na sceni “Radionica”, u režiji Ivane Vujić. U tom prostoru ubuduće će, kako je najavljeno, jednom mesečno biti čitani i drugi savremeni dramski tekstovi iz regiona koje potpisuju reditelji mlađe generacije, a izvodi ansambl Narodnog pozorišta.

*Foto: Arno Declair

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav