Počinje 15. SFF
Takmičarski program igranog filma 15. Sarajevo film festivala (SFF) predstaviće od 12. do 20. avgusta deset ostvarenja debitanata i novih autora iz regiona, koji su već zauzeli posebno mesto u kontekstu evropskog filma.
Takmičarski program igranog filma 15. Sarajevo film festivala (SFF) predstaviće od 12. do 20. avgusta deset ostvarenja debitanata i novih autora iz regiona, koji su već zauzeli posebno mesto u kontekstu evropskog filma.
Prema rečima selektorke Elme Tataragić, većina filmova su debitantski i niskobudžetni, stvoreni pod teškim okolnostima, sa neverovatnom energijom i strašću prema filmskom stvaralaštvu, jer toj novoj generaciji autora nisu bitne granice i ograničenja, pravila i sredstva, navela je Elma Tataragić u obrazloženju selekcije 15. SFF-a, koji će imati dve svetske i po četiri internacionalne i regionalne premijere.
Ugledni rumunski scenarista Razvan Radulesku (Rădulescu) i korediteljka Melisa de Raf (Melissa de Raaf) debituju minimalističkim filmom “Kao prvo, Felicia”, koji se u svojoj priči odvija tokom jednog dana, a donosi bolnu porodičnu dramu nastalu na generacijskom jazu i potpuno različitim pogledima na svet.
Turski reditelj Asli Özge debituje filmom “Ljudi na mostu” koji kroz dokumentarističko-igrani pristup prikazuje mladu generaciju u današnjem Istanbulu, a sličnom temom bavi se i film “Jesen u mojoj ulici” debitanta Miloša Pušića iz Srbije o položaju mlade generacije izgubljene u srbijanskoj provinciji.
Kamen Kalev iz Bugarske debituje filmom “Istočni komadi”, intimnom pričom o bugarskom društvu ispričanom iz ugla dva brata koji pokušavaju da pronađu put u haotičnom društvu u tranziciji.
Film “Ordinary People” Vladimira Perišića iz Srbije donosi priču o mladiću koji tokom jednog ratnog dana postaje ubica, ispričanu iz distanciranog i hladnog, ali vrlo iskrenog ugla, dok su “Crnci” Gorana Devića i Zvonimira Jurića iz Hrvatske, premijerno prikazani na ovogodišnjem Pulskom festivalu, slični po temi, mada različiti u pristupu, jer donose priču o grupi vojnika u ratu, podcrtavajući njegov besmisao.
Posle premijere u Puli, Antonio Nuić ponovo učestvuje na SFF-u, svojim drugim igranim filmom “Kenjac”, pričom smeštenom u selu, u kojem se tokom rata okuplja ranjena porodica i o njihovom suočavanju sa duhovima prošlosti.
Grčki film “Očnjak” Jorgosa Lantimosa (Yorgos Lanthimos) je film koji stvara atmosferu horor-bajke u još jednoj priči o porodičnim problemima i odrastanju pod stalnim roditeljskim nadzorom, dok je “Prenos”, drugi film Rolanda Vranika, tragikomično delo apsurda koji se odvija u svetu u kojem je sva telekomunikacija neobjašnjivo prestala da funkcioniše, a likovi, naviknuti da provode sate ispred svojih ekrana, pate od simptoma odvikavanja.
Jedini veteran u trci za Srce Sarajeva je Damjan Kozole, filmom “Slovenka”, u kojem se bavi skrivenim problemima slovenačkog društva kroz pogled jedne studentkinje.
Prema navodima Elme Tataragić, svi filmovi u trci za nagrade SFF-a, koje će dodeliti žiri kojim predsedava beogradska glumica Mirjana Karanović, vizuelno su upečatljivi, autentični i originalni u načinu na koji vide svet.
Izražavajući uverenje da njihovo vreme tek dolazi, ona je napomenula da regionalna kinematografija nije puki mit, već je treba pažljivo pratiti, kao početak procesa koji definitivno menja perspektivu i estetiku evropskog filma.
Navodeći i da ovogodišnjom selekcijom Takmičarski program SFF-a konačno postiže punu zrelost, Elma Tataragić istakla je da je cilj i bio od samog početka otkrivanje novih talenata i podsticanje stvaralaštva u posebnim produkcijskim uslovima u kojima su filmovi u regionu i nastajali u proteklih deset godina i duže.
“Nije preterano reći da je kinematografija ove regije, zapravo, kinematografija koja je prošla kroz najdramatičnije promene, ne samo u strukturi produkcije, već i u svom sadržaju. Struktura regionalne produkcije s puno se toga morala nositi, jer su se od pada Berlinskog zida produkcijske strukture dramatično promenile. U vreme kada slavimo 20. godišnjicu pada Berlinskog zida, slavimo i rođenje nove filmske estetike u našoj regiji”, navela je Elma Tataragić.
Sajt SFF-a je www.sff.ba, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org.
(SEEcult.org)