Počinje 27. BJF - I ti si jazz
Beogradski džez festival (BJF) počinje 27. oktobra koncertom čuvenog američkog gitariste Peta Metinija (Pat Metheny), koji je i jedna od najvećih zvezda ovogodišnjeg programa, pored legendarnog autora i trubača sa ovih prostora Duška Gojkovića, koji će imati dvostruki nastup zbog velikog interesovanja, te džez velikane Čarlsa Lojda (Charles Lloyd) i Joahima Kuna (Joachim Kuhn), autore srednje generacije (Stefano Bollani, Marc Ribot, Cristine Branco i Elliot Sharp) i buduće zvezde kao što su Tigran Hamasyan i Anat Fort.
Intenzivan program 27. BJF-a najvećim delom će biti održan u obnovljenom Domu omladine Beograda, a sloganom “I ti si jazz” ističe jedinstvo s publikom, odajući i počast džezu kao slobodnoj muzici do čije definicije svako sam dolazi.
Najveća zvezda 27. BJF-a, Pet Metini, nastupa u Sava centru sa svojim triom (kontrabasista Larry Grenadier i bubnjar Bill Stewart), sa kojim je zatvorio i 30. Skopski džez festival (SJF).
Metini je gostovao u Beogradu još 80-ih (u Pinkiju), a prema rečima umetničkog direktora BJF-a Vojislava Pantića, najveća je zvezda tog festivala od kada je obnovljen 2005. godine, posle 15-godišnje pauze.
Dobitnik 18 nagrada Gremi u desetak kategorija, što je rekord među džez muzičarima, Metini je prodao 20-ak miliona ploča.
Gitarista raznovrsnih interesovanja (od post bopa, preko fusiona i latin jaža, do avangarde) ostvario je saradnje sa muzičarima iz raznih miljea (Steve Reich, Ornette Coleman, Gary Burton, Herbie Hancock, Dave Holland, Chick Corea, Charlie Haden i Brad Mehldau, David Bowie...). Impresivnoj kolekciji priznanja koje je stekao tokom karijere dodao je početkom ove godine i nagrade čitalaca magazina “Down Beat” za najbolji album (Orchestrion) i najboljeg gitaristu u 2010.
Prve večeri, ali u sali Amerikana DOB-a, nastupiće i Anat Fort Duo iz Izraela i SAD, kao i Joachim Kuhn “Chalaba” Trio.
Pijanistkinja Anat Fort, odrasla u Izraelu, a studirala u SAD, aktivna je na njujorškoj alternativnoj džez sceni, a u autorskom radu prikazuje raznovrsnost žanrovskih uticaja. Na 27. BJF-u će nastupiti u duetu koji čini i basista Gary Wang.
Nemački pijanista Kühn jedan je od najslavnijih evropskih džera svih vremena koji je živeo u više zemalja, nastupao solo, u malim sastavima, ali i sa velikim orkestrima, predstavljajući raznolik repertoar (free jaž, fjužn, klasiku, world music, primenjenu muziku...). “Chalaba” trio predstavlja mešavinu džeza, ritma i bluza, flamenka i muzike Magreba.
Zvezda druge festivalske večeri je Duško Gojković, koji će nastupom na BJF-u proslaviti i 80. rođendan, a s obzirom da je koncert 28. oktobra rasprodat još prošle nedelje, imaće nastup i 29. oktobra.
To je, inače, sedmo učesće Gojkovića na BJF-u, a publika će ga slušati u Velikoj sali DOB-a s Big bendom RTS-a, uz eminentne goste (dirigent Vojislav Simić i saksofonista Peter King).
Uoči Gojkovića, u Velikoj sali DOB-a nastupiće i novosadski Maja Misty Trio, koji postoji dve godine, a prošle je snimio debi album “Mistyland”. Trio izvodi autorsku muziku i nastupiće uz gošću - vokal koji bend tretira kao instrument, najavila je pijanistkinja Maja Alvanović.
Druge festivalske večeri nastupiće (u sali Amerikana) i italijansko-danski trio pijaniste i kompozitora Stefana Bollanija, kao i sastav Phronesis, koji čine muzičari iz Danske, Velike Britanije i Švedske.
Bollani je najpopularniji italijanski džez muzičar današnjice i jedan od malobrojnih iz Evrope koji su prihvaćeni i u SAD. Štićenik Enrica Rave, sa kojim i dalje povremeno nastupa, Bollani je dobitnik Evropske džez nagrade 2007. U triju radi sa istaknutim danskim umetnicima (Jesper Bodilsen - kontrabas, Morten Lund - bubnjevi), predstavljajući muziku baladnog i ambijentalnog karaktera. Aktuelni album “Stone in the Water” objavila je vodeća evropska džez kuća ECM.
Mladi trio Phronesis, dobitnik nagrade za džez album godine (Alive) u vodećim britanskim magazinima “MOJO” (rok) i “Jazz Wise” (džez), jedno je od najvećih iznenađenja u džez svetu 2010. Bend vodi danski kontrabasista Jasper Hoiby, a partneri su mu švedski bubnjar Anton Eger i pijanista Ivo Neame, jedan od predvodnika mlađe generacije džezera u Engleskoj.
Osim Duška Gojkovića, zvezde treće festivalske večeri, 29. oktobra, biće i kvarteti domaćeg muzičara Neše Petrovića i američkog saksofoniste Čarlsa Lojda, žive ikone džeza, koga beogradska publika još nije imala prilike da vidi.
Lojd je jedan od najvećih lidera i improvizatora svih vremena, a posle iskustava sa eminentnim bluz (B.B. King, Howlin’ Wolf) i džez muzičarima (Chico Hamilton, Cannonball Adderley), osnovao je kvartet sa (u to vreme anonimnim) pijanistom Keithom Jarrettom i bubnjarom Jack De Johnetteom.
Ostvarili su veliki uspeh na Monterej pop festivalu, nastupili kao prvi džez bend u Filmor Istu i bili jedan od prvih američkih sastava koji je nastupao u SSSR-u izvan kontrole establišmenta. Takođe, među prvim su džerima sa milionskim tiražom ploča (album “Forest Flower”).
Lojd je izabran za džez muzičara godine još 1967. Od 1989. je ekskluzivac kuće ECM. Album “Mirror” kritičari časopisa “Down Beat” izabrali su za najbolju ploču 2010.
Lojdov New Quartet čine i pijanista Jason Moran, basista Reuben Rogers i bubnjar Eric Harland.
Zvezda treće festivalske večeri je i domaći alt saksofonista i kompozitor Neša Petrović, koji je najavio “vrlo sažet i jasan koncert, pun energije”.
Petrović je izgradio karijeru paralelno u vodama džeza (niz malih sastava, orkestri RTV Sarajevo i RTV Ljubljana) i roka (Bajaga i instruktori, Električni orgazam, Partibrejkers, EKV, R. M. Točak, Emir Kusturica & The No Smoking Orchestra...), a sa sastavom Campus Caravan bio je jedan od pionira fuzije džeza i folklora u Srbiji 90-ih godina. Njegov novi kvartet označava njegov povratak u vode džeza, sa autorskim repertoarom u domenu post-bopa.
Treće festivalske večeri u sali Amerikana nastupiće i jermenski pijanista Tigran Hamasyan i jedna od vodećih interpretatorki fado muzike, portugalska pevačica Cristina Branco.
Hamasyan će predstaviti aktuelni solo album “A Fable”, miks savremenog džeza i jermenskih muzičkih inspiracija, dok će Cristina Branco, koja je diskografski aktivna od kraja 90-ih, predstaviti aktuelni, deseti album “Nao Ha So Tangos Em Paris” (Fado Tango) koji nudi interesantnu mešavinu osnovnog muzičkog opredeljenja sa argentinskim tangom, francuskom šansonom, kubanskim bolerom i džez baladama.
Završnica 27. BJF-a, 30. oktobra, biće u znaku bluza, a zvezda večeri je Eliot Šarp (Elliott Sharp), jedan od najznačajnijih njujorških avangardista.
Šarp je od kraja 70-ih objavio više od 80 albuma, predstavljajući se u različitim formatima i stilskim miljeima, od bluza i svih aspekata džeza, preko savremene orkestarske muzike, kompozicija za film i umetničke instalacije, eksperimenata sa kompjuterima i matematičkim modelima, do novijih trendova (noise, no-wave rock, techno).
Na 27. BJF-u nastupiće u projektu Electric Willie (vokalni solisti - Ladell Mclin i Tracie Morris), koji predstavlja originalno viđenje najvećih hitova rodonačelnika urbanog bluza Vilija Diksona (Willie Dixon).
Za završnicu 27. BJF-a najavljen je i slovenački saksofonista Igor Lumpert i Innertextures, te trio američkog gitariste Marca Ribota, koji je snimio više od 20 albuma pod svojim imenom i učestvovao na više od stotinu drugih (Solomon Burke, Elvis Costello, The Jazz Passengers, Caetano Veloso, Laurie Anderson, McCoy Tyner, Arto Lindsay, Alison Krauss i Robert Plant…).
Kao posebno iznenadjenje, na BJF-u je najavljen afrički muzički disident Cheikh Lo, vrhunski pevač i tekstopisac, prepoznatljiv gitarista, perkusionista i bubnjar, koji će održati koncert 30. oktobra u Velikoj sali DOB-a.
Karakterističan po harizmatičnom muzičko-scenskom performansu, Lo je jedan od istaknutih predstavnika afričkog talasa vorld muzike. Atraktivnog izgleda, sa dugim dredovima i živopisnom odećom, Lo odiše jedinstvenim spojem raznih uticaja zapadne i centralne Afrike sa elementima akustičnog fanka, kubanske i flamenko muzike. Poslednji album "Jamm" predstavlja njegovo najličnije i najmarkantije muzičko ostvarenje do sada.
Na samom kraju glavnog programa 27. BJF-a nastupiće i austrijski sastav Harry Sokal Groove, sastav saksofoniste Sokala koga smatraju jednim od najvećih evropskih sledbenika Johna Coltranea.
Sokal je bio godinama član Vienna Art Orchestra i kvinteta Art Farmera, a sarađivao je sa legendama kao što su Art Blakey, Dave Holland, Terje Rypdal, Joe Zawinul… U novom triju, uz istaknutog orguljaša Raphaela Wressniga, kreće se vodama soul-džeza, fanka i ritam i bluza.
Radionice učesnika biće održane u Muzičkoj školi “Stanković”, a u pratećem programu najavljene su i tribine i izložbe.
Komplet ulaznica za glavni program košta 4.200 dinara (manje od 50 evra).
Kao gradska manifestacija, BJF je organizovan pod pokroviteljstvom Sekretarijata za kulturu Beograda, a kao i prošle godine, kada je najveća zvezda bio legendarni američki saksofonista Wayne Shorter sa kvartetom, prijatelji BJF-a su Erste banka i Grand Casino Beograd.
BJF su podržali i Ministarstvo kulture Srbije, Državna lutrija Srbije, ambasade SAD, Portugala, Danske i Izraela, Italijanski institut za kulturu, Institut Servantes, Austrijski kulturni forum, Turistička organizacija Beograda, One Hi Fi...
BJF je osnovan 1974. kao samostalna manifestacija, u organizaciji DOB-a, a posle niza legendarnih muzičara koje je predstavio, 1990. održan je poslednji put pred 15-godišnju pauzu.
DOB je obnovio BJF 2005. godine, a festival je u međuvremenu uvršten među manifestacije od posebnog značaja za grad.
Tokom burne istorije, BJF je bio jedan od pet najznačajnijih u Evropi, a ugostio je legende kao što su Majls Dejvis, Čarli Mingus, Dizi Gilespi, Telonius Monk i Djuk Elington.
Elington je i započeo istoriju BJF-a, 31. oktobra 1971. godine, kada je sa svojim orkestrom otvorio prvo beogradsko izdanje čuvenog Njuport džez festivala.
Sajt BJF-a je www.belgrade-jazzfest.org, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)