Počinje 27. Nišville
Američki muzičar Solomon Bark (Burke), prozvan “kraljem soula” i “arhitektom američke muzike”, glavna je zvezda 27. niškog međunarodnog džez festivala Nišville, koji i počinje 12. avgusta njegovim nastupom u pratnji kompletnog velikog benda (gitara, bas, bubnjevi, klavijature, duvači, gudači i prateći vokali). To će biti prvo Barkovo gostovanje u Srbiji tokom karijere duže od pola veka.
Američki muzičar Solomon Bark (Burke), prozvan “kraljem soula” i “arhitektom američke muzike”, glavna je zvezda 27. niškog međunarodnog džez festivala Nišville, koji i počinje 12. avgusta njegovim nastupom u pratnji kompletnog velikog benda (gitara, bas, bubnjevi, klavijature, duvači, gudači i prateći vokali).
To će biti prvo Barkovo gostovanje u Srbiji tokom karijere duže od pola veka.
Bark je sa pokojnim Vilsonom Piketom (Wilson Picket) i Otisom Redingom bio 60-ih udarna igla izdavačke kuće Atlantic, a imao je presudni uticaj na stil mnogih poznatih pevača i sastava.
Među njima su i Roling Stons (Rolling Stones), koji su praktično i počeli pod njegovim direktnim uticajem, a i danas izvode Barkove klasike “Cry to Me” i “Everybody Need Somebody to Love”.
Iako je Barkova muzika kombinacija različitih stilova (bluz, kantri, gospel), poznat je i kao jedan od najupornijih soul čistunaca koji nikada nisu pristajali na komercijalne kompromise. Priznanje za to je stiglo i kroz članstvo u skoro svim kućama slavnih, kada je reč o popularnj muzici, ali i uručivanjem nagrade Gremi za najbolji savremeni bluz album “Don’t Give up on Me” iz 2002. godine (na kojem su se kao autori pesama pojavili Elvis Costello, Dan Penn, Nick Lowe, Tom Waits).
Prvog festivalskog dana nastupiće na glavnoj bini i holandska zvezda trubačke muzike Saskia Laroo sa svojim bendom, Ori Dakari iz Izraela, Rambo Amadeus i Lance Lopez iz SAD, dok će na drugom stejdžu svirati Jazzbook-a - Nišville future band, grupa Miše Mičevskog, Violentango iz Argentine, MP Trio i eL jazzyra.
Uoči nastupa Barka i njegovog benda, na niškoj Tvrđavi predstaviće se domaća grupa Hazari i Kornelije Kovač, a među učesnicima prvog festivalskog dana su i holandska zvezda trubačke muzike Saskia Laroo sa svojim bendom, Ori Dakari iz Izraela, Rambo Amadeus i Lance Lopez iz SAD, dok će na manjem stejdžu svirati Jažbook-a - Nišville future band, grupa Miše Mičevskog, Violentango iz Argentine, MP Trio i eL jazzyra.
Početak Nišvila proteći će i u znaku legendarnog “kralja romske muzike” Šabana Bajramovića, čiji će spomenik biti svečano postavljen ispred bivšeg Doma mladih u Nišu, a otkriće ga ministar kulture Srbije Nebojša Bradić i niški gradonačelnik Miloš Simonović.
Legendarni romski pevač i kantautor tako će ipak, posle višemesečne nezivesnosti u vezi sa lokacijom spomenika, dobiti javo priznanje u rodnom Nišu, a Nišville je to inicirao povodom dvogodišnjice njegove smrti.
Publika Nišvila imaće priliku 13. avgusta da uživa na glavnoj bini uz domaći sastav Divas Voice, zatim Flat Earth Society iz Belgije, Slivovitz iz Italije, Roy Hargrove Quintet iz SAD, britanski Georgie Fame Trio, hrvatsku pevačicu Zdenku Kovačiček i njen bend, kao i popularni domaći bend Kal, koji izvodi kombinaciju romske tradicionalne muzike i rokenrola. Na manjoj bini nastupiće Lav Kovač kvintet, Kaffe ball, The Banditi iz Italije, Lepi Jova i Koma.
Na Nišvilu će tokom vikenda, odnosno 14. avgusta, nastupiti Serkan Cagri iz Turske, italijanski Simone Zanchini Quartet, slavni Benny Golson & austrijski Kelag Big Band, Djabe i Steve Hackett, te Manu Dibango i Soul Makossa Gang iz Francuske i norveški Brakka Soundsystem, dok će na Gate bini svirati Alfama kvintet, Sethsat iz Makedonije, Alex Carpani bend iz Italije i Two Bags Bluesman.
Završnica 27. Nišvila biće 15. avgusta u znaku norveškog Terje Rypdal trija i nemačkog sastava De Phaž, a nastupiće i Falb Fiction iz Austrije, The Belles iz Bugarske, Vladimir Četkar bend iz Makedonije i domaći sastav Vrelo, kao i Misteria carpatica, Ossa kvartet, Jeuns, Rich Bitch i Tanja Jovićević i Eftekasat na manjoj bini.
U okviru Nišvila, biće održana i radionica sa istaknutim predavačima, učesnicima festivala, a besplatna je za polaznike, koji su mogli da se prijave preko festivalskog sajta, i predstavlja, prema rečima direktora Nišvila Ivana Blagojevića, novi korak u nastojanju da Niš dobije Džez akademiju.
Kompleti karata za 27. Nišvil koštaju 3.000 dinara, dok su za đake i studente 2.500. Pojedinačne karte koštaju hiljadu dinara, a komplet za VIP tribinu 4.000.
Nišvil i ove godine nudi posetiocima iz drugih gradova i susednih zemalja mogućnost “mini džez letovanja’, i to po ceni od svega sto evra, u šta je uračunat i komplet ulaznica i pun pansion (smeštaj i tri obroka dnevno) u dvokrevetnim sobama studentskog hotela kod tehničkih fakulteta u neposrednoj blizini niške Tvrđave.
Za korisnike tog “paket aranžmana” obezbeđen je i besplatan prevoz autobusima na relaciji Beograd-Niš-Beograd.
Sajt Nišvila je www.nisville.com, a kompletan program nalazi se i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)