• Search form

11.05.2015 | 12:08

Podižući zavesu

Podižući zavesu

Izložba “Podižući zavesu. Centralnoevropske arhitektonske mreže”, nastala u saradnji istraživača i organizacija iz Poljske, Austrije, Slovačke, Češke, Mađarske, Hrvatske i Srbije, biće otvorena 12. maja u Muzeju istorije Jugoslavije (MIJ) u Beogradu, a predstavlja uvod u dugoročni istraživački projekat koji se bavi ulogom centralnoevropske međunacionalne arhitektonske mreže i saradničkih krugova u različitim prekretnicama od početka 20. veka do adaptacija u periodu posle Drugog svetskog rata, kao i odrazom u post-socijalističkom stanju regiona.

Doprinos organizacija iz najaktivnijih centara u regionu tom projektu predstavlja svojevrstan pokušaj da se oživi i nadalje održava rad mreže.

Prema navodima organizatora tog projekta, koji je deo programa desete Beogradske internacionalne nedelje arhitekture (BINA), doprinos centralne Evrope formiranju i širenju modernosti je nepoznat ili se posmatra kao marginalna epizoda u posleratnoj istoriografiji globalnog pokreta moderne arhitekture, zbog njegovog odsustva iz glavnog narativa zapadne modernosti. Projekat “Podižući zavesu” (Lifting the Curtain. Central European Architectural Networks)  istražuje ključne promene koje su formirale modernost u centralnoj Evropi i analizira studije slučaja sa ciljem da pokaže lokalni prijem i afinitete ka globalnoj modernosti.

    Simone De Iacobis, LTC Venice, courtesy Polish Modern Art Foundation

U nameri da se prikažu specifičnosti nacionalnih i transnacionalnih narativa, kao i multidisciplinarnih transfera, izložba je fokusira ne na elemente, već na mehanizme arhitektonske produkcije.

Tridesetak studijskih tema je organizovano u šest tematskih celina (Saradnje, Istraživanje, Eksperimenti, Susreti, Razmene i Javnost).

Kao svojevrsni posrednici između tematskih celina, na izložbi su prikazane i pojedine arhitekte koje su oko sebe formirale arhitektonske krugove, radile na razvoju kolektivnog arhitektonskog diskursa i bitno doprinele prenosu modernizma u lokalne kontekste. Njihov rad prikazan je analitički, kroz dijagrame koji povezuju gradove, arhitekte, institucije i važnije događaje ili projekte.

Izložba je producirana u okviru pratećeg programa Bijenala arhitekture u Veneciji 2014. godine, u organizaciji Fondacije za poljsku modernu umetnost - PMAF, MIJ, BINA i Grupe arhitekata.

Prvo vođenje kroz izložbu (Iris Meder i Sarmen Beglarian) je odmah po otvaranju 12. maja u 14 sati, nakon čega je od 17 časova najavljeno predavanje “Uređivanje arhitektureMalgožate Kućijevič i Simona de Jakobisa u galeriji Artget Kulturnog centra Beograda.

Izložba će biti otvorena u MIJ do 12. juna, a realizovana je pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i nacionalnog nasleđa Poljske i Ministarstvo kulture i informisanja Srbije.

Partneri u projektu su Centralnoevropski arhitektonski istraživački Think-Tank TRACE, Austrijsko društvo za arhitekturu u Beču (ÖGFA), Centar za centralnoevropsku arhitekturu u Pragu (CCEA), Centar za mađarsku savremenu arhitekturu u Budimpešti (KEK) i Platforma 9,81 – Institut za arhitektonska istraživanja, Zagreb/Split.

Jubilarna, 10. BINA nudi od 7. do 30. maja u Kulturnom centru Beograda i drugim prostorima deset izložbi, a obuhvata i međunarodnu konferenciju “Građani i građenje grada”, te niz predavanja, tematskih šetnji, radionica za decu i mlade, prezentacija za stručnjake i izvođače, filmskih projekcija…

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r