Podrška ruskim pankerkama
Neke od najvećih zvezda svetske muzičke scene pozvale su ruskog predsednika Vladimira Putina da osigura da članice pank grupe Pusi Rajot (Pussy Riot) imaju fer suđenje u Moskvi, gde su u pritvoru od kraja februara zbog antirežimskog performansa koji su pokušale da izvedu u glavnoj crkvi.
I Putin se izjasnio povodom slučaja Pusi Rajot, navodeći da “to što su učinile nije dobro”, ali da ne misli da im treba “prestrogo suditi”.
Posle razgovora sa britanskim premijerom Dejvidom Kameronom u Londonu, gde ove nedelje boravi povodom Olimpijskih igara, Putin je izjavio da se nada da će sud doneti “ispravnu odluku, dobro potkrepljenu”, preneli su ruski mediji.
Članicama Pusi Rajot preti kazna do sedam godina zatvora, ali se izjava Putina sada tumači u zapadnim medijima kao najava blage kazne za Nadeždu Tolokonikovu, Mariju Alekinu i Jekaterinu Samucevič.
Britanske muzičke zvezde kao što su Džarvis Koker (Jarvis Cocker), Pit Tauzend (Pete Townshend), Nil Tenant (Neil Tennant) iz Pet Šop Bojs (Pet Shop Boys), Džoni Mar (Johnny Marr) iz Smitsa (The Smiths), Kejt Neš (Kate Nash), pevač grupe Franc Ferdinand, Aleks Kapronos, i mnogi drugi, potpisnici su pisma “Tajmsu” kojim su pozvali Putina da oslobodi članice Pusi Rajot.
Pojedini muzičari posvećuju i svoje koncerte grupi Pusi Rajot, pa je to ovih dana učinila u Norveškoj i američka pionirka panka Peti Smit (Patti Smith), koja promoviše na turneji novi album “Banga”.
Nazivajući slučaj Pusi Rajot primerom arogancije protiv mladosti i istine, Peti Smit je poručila da su njene misli sa tri mlade Ruskinje i da se nada da će predsednik probati da prodre malo dublje i u sebe i pronađe malo saosećanja i smisla za humor.
Potpisnici apela Putinu, objavljenog u “Tajmsu”, ocenili su da je sporni nastup Pusi Rajot u moskovskoj crkvi Hrista spasitelja bio “legitiman protest”, te da sudski postupak protiv njih predstavlja dokaz rastuće netolerancije ruske države prema neistomišljenicima.
Članice grupe Pusi Rajot optužene su za huliganizam motivisan verskom mržnjom i neprijateljstvom, a izjasnile su ovih dana na početku suđenja da nisu krive. Ipak, izvinile su se zbog uvreda koje je njihov nastup eventualno izazvao.
Njihove zapadne kolege navele su u pismu Putinu da su “ekstremno zabrinute” za tretman koji Pusi Rajot imaju u pritvoru.
“Posebno smo zabrinuti zbog nedavnih izveštaja da im se uskraćuje hrana i da su morale da se pojave na suđenju u kavezu”, navedeno je u pismu, u kojem je naglašena poruka da uloga umetnika i jeste da pravi legitimne političke proteste i bori se za slobodu govora.
“S obzirom da je u poseti Velikoj Britaniji ove nedelje, pozivamo predsednika Putina da osigura da ove tri žene imaju fer suđenje”, poručili su britanski muzičari.
Članice grupe Pusi Rajot, koja ima fluidnu postavu, u februaru su sa grupom istomišljenica, obučene u haljine neonskih boja i sa štrikanim “fantomkama” na glavi, protestvovale protiv Putina na više lokacija u Moskvi - u metrou, na krovovima zgrada, na Crvenom trgu... Poslednji nastup, koji su nazvale “pank molitva”, imale su u crkvi Hrista Spasitelja, najvećem hramu Ruske pravoslavne crkve u Moskvi.
Prema navodima odbrane, teme pesama grupe i performansi Pusi Rajot posledica su društvenih okolnosti i današnjeg vremena u Rusiji.
“U pesmi ‘Bogorodice, progoni Putina’ hteli smo da pokažemo reakciju mnogih Rusa na poziv patrijarha da se glasa za Vladimira Putina na predsedničkim izborima”, navele su članice grupe Pusi Rajot na suđenju, dodajući da u crkvi nisu izrekle nijednu uvredljivu reč na njen račun, niti vernika ili Boga”.
Crkvu su odabrale za performans zbog poziva poglavara Ruske pravoslavne crkve da se glasa za Putina, čiju politiku Pusi Rajot smatraju autoritarnom i antifeminističkom.
(SEEcult.org)