Pogled na umetnost 90-ih
Muzej grada Beograda predstavlja niškoj publici do 16. decembra deo radova iz svoje bogate zbirke savremene umetnosti koji su nastali na beogradskoj umetničkoj sceni 90-ih godina.
Autorka izložbe “Zaobilazne strategije: jedan pogled na beogradsku umetničku scenu devedesetih godina prošlog veka”, viša kustoskinja MGB Nada Seferović, odabrala je 45 dela 38 umetnika različitih generacija.
Reč je o radovima koji su se najvećim delom našli u zbirci MGB zahvaljujući poklonu Skupštine grada Beograda i radu njenih komisija za otkup umetničkih dela koje su ih birale u periodu 2003-2008.
Na izložbi u Galeriji Srbija, koja je otvorena 23. novembra, zastupljeni su: Marina Abramović, Mrđan Bajić, Milan Blanuša, Kosta Bogdanović, Jasminka Brkanović, Vesna Vesić Crnobrnja, Milun Vidić, Zoran Dimovski, Marija Dragojlović, Selma Đulizarević, Bora Iljovski, Milena Jeftić Ničeva Kostić, Zdravko Joksimović, Nina Kocić, Dobrivoje Bata Krgović, Dragoslav Krnajski, Veljko Lalić, Slobodan Era Milivojević, Dušan Milovanović, Tafil Musović, Predrag Peđa Nešković, Dušan Otašević, Neša Paripović, Tomislav Peternek, Dušan Petrović, Nikola Pešić, Rajko Popivoda, Ivana Popov, Slavoljub Radojčić, Jelica Radovanović, Dejan Anđelković, Rada Selaković, Vera Stevanović, Milica Stevanović, Slobodanka Stupar, Tomislav Todorović, Mariela Cvetić i Đorđije Crnčević.
Autorka izložbe nastoji da pruži tom postavkom odgovor na pitanje - kako danas, posle više od jedne decenije, izgleda pogled na umetnost koja je nastajala na beogradskoj sceni tokom turbulentnih i tmurnih, a za mnoge tragičnih 90-ih godina 20. veka?
Takođe, postavlja i pitanje da li je danas, posle nešto više od jedne decenije, moguće dovoljno jasno sagledati karakteristične pojave, umetničke prakse i pojedinačne umetničke iskaze koji su, noseći u sebi duh promena, tražili odgovore na suštinska egzistencijalna pitanja 90-ih, kao i u kojoj meri su na tom putu uspeli da sačuvaju istraživački duh, autentičnost i autonomiju?
Prema navodima Nade Seferović, čini se da je opšteprihvaćeno mišljenje ovog trenutka da scenu 90-ih godina karakteriše pre svega mnoštvo paralelnih tokova, različitih jezika i pojava nasleđenih iz ekspresivne i subjektivne umetnosti prethodne decenije istina u daleko mirnijem ključu i sa većim interesovanjem za konceptualne i mentalne procese rešavanja umetničkih problema. Dakle, uprkos tom mnoštvu paralelnih tokova i individualnih strategija, uslovno rečeno zasnovanih na neekspresionističkom i neokonceptualnom pristupu, uprkos nepostojanju generacijskih obeležja i uprkos izuzetno nepovoljnih okolnosti njihovog razvoja, umetnička kritika je još tada prepoznala, a danas potvrđuje, neke nove pojave koje su jasno odredile prostor
Muzej grada Beograda organizovao je izložbu u saradnji sa Galerijom savremene umetnosti u Nišu.
(SEEcult.org)