Pogledi na video umetnost
Video radovi francuskih i međunarodnih umetnika, u izboru direktora festivala “Videoforme” u Klermon-Feranu Gabrijela Sušera (Gabriel Soucheyre), kao i radova umetnika iz Srbije, u izboru Dragane Žarevac, biće predstavljeni naredne nedelje u Francuskom institutu u Beogradu, uz izložbu i predavanja sa projekcijama.
Video radovi francuskih i međunarodnih umetnika, u izboru direktora festivala “Videoforme” u Klermon-Feranu Gabrijela Sušera (Gabriel Soucheyre), kao i radova umetnika iz Srbije, u izboru Dragane Žarevac, biće predstavljeni naredne nedelje u Francuskom institutu u Beogradu, uz izložbu i predavanja sa projekcijama.
Sušer će biti i gost Beograda, povodom izložbe koja će biti otvorena 21. februara, a u njegovom izboru predstavlja radove umetnika kao što je slavni Pjerik Soren, ali i Rober Kroma, Loik Bertran-Šišester, Mihail Greku, Patrik Beržeron, Filip Rui, Vladimir Todorović, Ventureli Devis, Filip Fontes, Emilija Forstreter, Miler Levi i Natali Riš-Fernandez.
U okviru izložbe, Sušer će 22. februara održati i predavanje o Pjeriku Sorenu (Pierrick Sorin), francuskoj zvezdi video umetnosti, čiji su radovi i u najvećim zbirkama savremene umetnosti (Fondacija Kartije i Centar Žorž Pompidu u Parizu, Tejt galerija u Londonu, Gugenhajm u Njujorku).
Duhovni sin genijalnog Melijesa sa početka istorije filma, Soren se sam ili gotovo sam školovao, a uvek snima samog sebe, terajući nas da preispitujemo život svojim posebnim pogledom na ono što čini naš deo čovečanstva ili na svet koji njega okružuje.
Video umetnost iz Srbije biće predstavljena 23. februara na predavanju umetnice Dragane Žarevac, koja je za taj program izabrala Bobu Mirjanu Stojadinović, Dejana Kaluđerovića, Aleksandriju Ajduković, Danila Prnjata, Miodraga Krkobabića, Anicu Vučetić i Ranka Travnja.
Prema rečima Dragane Žarevac, nasuprot svim vrednostima koje su se u Srbiji raspadale tokom 90-ih, video umetnost je zablistala, ali se danas, međutim, “nalazi na sasvim drugačijoj koti”.
Dragana Žarevac će nastojati da ukaže na nekoliko mogućih pravaca kojima bi se moglo zaputiti pri razmišljanju o videu u Srbiji.
Smatrajući da je video ujedno i zabavna umetnost, Francuski institut organizuje i takmičenje za amatere od 12 do 25 godina, odnosno nagradni konkurs za jednominutni video na temu “Pokret!”
Konkurs je otvoren do 18. februara za radove snimljene mobilnim telefonom ili digitalnim aparatom ili kamerom, a dodela nagrada, u saradnji sa kompanijom Vip mobile, biće 17. marta.
Francuski institut u Srbiji (FIS), bivši Francuski kulturni centar, obnavlja tim programima veze sa videom kao mladim medijem koji je za 50 godina dobio “plemeniti pečat u savremenoj umetnosti i koji ne prestaje da se menja, zahvaljujući kreativnosti umetnika i napretku tehnologije”.
Festival “Videoforme”, čiji je Sušer direktor, najznačajniji je festival video umetnosti u Francuskoj, a ima i svoju galeriju, tromesečni list u digitalnoj formi, kao i DVD produkciju. Poseduje izuzetan fond video radova koji je u fazi digitalizacije. Bavi se i edukacijom profesora, organizuje programe za mlade, video konkurse i stručno vođenje kroz izložbe.
Već nekoliko godina ugošćuje umetnike kako bi im pomogao u njihovom istraživanju i produkciji, a kasnije ih promovisao u okviru manifestacija u Francuskoj ili svetu.
Među selektorima festivala “Videoforme” bila je i Dragana Žarevac, koja je poznata po radovima u različitim medijima (video, muzika, performans, crtež, net-art) kojima razotkriva privide lične, istorijske i društvene stvarnosti.
Obrazovanje u muzici i video umetnosti sticala je u Beogradu, Bombaju, San Diegu i Parizu. Njeni video radovi prikazani su na brojnim festivalima, TV stanicama izložbama i manifestacijama širom Evrope i u SAD, a dobitnica je nagrade Centra za umetnost i tehnologiju medija (ZKM) u Karlsrueu, Zlatne Sfinge za opus na Festivalu “Videomedeja” u Novom Sadu i nagrade Umetničke galerije “Nadežda Petrović” u Čačku na 23. Memorijalu Nadežde Petrović 2005. godine.
Radi i kao autorka programa koji predstavljaju srpsku video umetnost u inostranstvu, a strane umetnike i teoretičare u Srbiji. Takođe, autorka je brojnih radionica koje se bave vezom između videa i društva, a bila je i selektorka međunarodnim festivala video umetnosti (Videomedeja, Interferens, Videoforme).
Izložba u Francuskom institutu biće otvorena do 8. aprila.
(SEEcult.org)