• Search form

08.05.2017 | 23:44

Pohvala scene za doprinos sceni vizuelne umetnosti

Pohvala scene za doprinos sceni vizuelne umetnosti

Nagrada Pohvala za doprinos pojedinaca sceni savremene vizuelne umetnosti u Srbiji dodeljena je 8. maja u Magacinu u Kraljevića Marka u Beogradu Vesni Milosavljević, na osnovu odluke žirija, i Aleksandru Deniću, na osnovu glasova učesnika “Aukcije od nule”, koja je glavni metod finansiranja tog jedinstvenog priznanja poniklog sa same scene, za koje je radove doniralo više od 70 umetnika.

Žiri za dodelu Pohvale, koji su činili istoričar i teoretičar umetnosti Branislav Dimitrijević, istoričarka umetnosti Darka Radosavljević Vasiljević, predstavnica inicijatora nagrade – platforme Akumulator, Dragan Protić (Škart), jedan od dobitnika prethodne Pohvale, arhitekta i jedna od voditelja Ulične galerije Iva Čukić i novinar RTS-a Marko Rajković (Kulturni dnevnik), saopštio je da je imao težak zadatak da od svih predloženih kandidata, od kojih je u najužem izboru bilo šestoro (Vesna Milosavljević, Slađana Petrović Varagić, Miroslav Karić, Johanna Marcade, Goran Denić i Dušan Savić), izabere samo jednog za nagradu.

“Svi koji su se našli u užem izboru zaslužuju svaku Pohvalu, jer čine mnogo za umetničku scenu, što u dužem, što u kraćem periodu”, naveo je žiri, dodajući da je bilo predloga da se definiše više Pohvala: za utemeljenje novih praksi, za specifičan doprinos i uspešan nastavak porodičnih praksi, za nove energije... ali je usled postojećih propozicija, odlučio da ove godine dodeli samo jednu Pohvalu.

Na osnovu rasprave o svim kandidatinma iz najužeg izbora, žiri se našao pred velikom dilemom. Postavilo se pitanje da li posebno pohvaliti višegodišnji kontinuitet u radu ili novije prakse u razvoju umetničke scene, a prema tim principima, izdvojilo se dvoje kanditata: Johanna Marcadé i Vesna Milosavljević.

“Johanna Marcadé je u poslednjih par godina znatno uticala na osnaživanje scene, inicirala nove vaninstitucionalne formate i nove prostore, omogućila veće prisustvo lokalnih autora u međunarodnom kontestu. S druge strane, Vesna Milosavljević kontinuirano i neumorno podržava i promoviše savremenu umetničku scenu, hrabri je i prepoznaje ključne teme za njen razvoj”, naveo je žiri, dodajući da je, poštujući uslove inicijatora da mora da se opredeli za samo jednog kandidata, većinom glasova odlučio da “ovaj put Pohvala i velika zahvalnost ide u ruke Vesne Milosavljević”.

Vesna Milosavljević, kako je navedeno u obrazloženju, pre svega kroz jedinstveni kulturni portal SEEcult.org, već godinama prati, populariše umetničku scenu, inicira, pokreće i objavljuje originalne internet video formate poput “Vođenje”, “Kritika na delu”, “Abeceda nezavisne kulture”.

“Tekstovi koji se objavljuju na SEEcultu nisu samo puka informacija, već inteligentno odabranim rečima i podacima ukazuju na stav. Pored toga, 24 sata je aktivna, spremna da pomogne, ustupi sopstvenu dokumentaciju…”, naveo je žiri u obrazloženju, koje je pročitao Branislav Dimitrijević.

Vesna Milosavljević je, primajući Pohvalu, zahvalila žiriju i umetnicima koji su donirali radove za to jedinstveno priznanje, ističući da joj je velika čast i to što se već drugi put našla u najužem izboru sa tako izuzetnim drugim kandidatima.

Istakla je i da je za SEEcult.org podjednako zaslužan njen kolega, istoričar umetnosti Miroljub Mima Marjanović, od koga je svojevremeno mnogo i naučila o samoj sceni.

"Hvala vam i što ću ovaj dan zapamtiti po Pohvali, a ne po objavljivanju  rezultata gradskog konkursa”, rekla je Vesna Milosavljević povodom ponovnog izostanka podrške gradskih vlasti Beograda za veliki deo nezavisne kulturne scene i savremene umetničke produkcije.

Dodala je da se nada da će pozitivna energija sa dodele Pohvale i jedinstvena solidarnost različitih aktera scene doprineti i efikasnijoj borbi za promenu sadašnjeg stanja i stvaranje uslova za život dostojan čoveka.

Za nagradu Pohvala predloženo je ove godine 58 kandidata, a u uži izbor, na osnovu sabiranja pojedinačnog glasanja i diskusije, izabrano ih je 12. Osim kandidata iz najužeg izbora, to su i Miroslav Mandić, Milan Kralj, Ivan Zupanc, Dušan Rajić, Danilo Prnjat i Žolt Kovač.

U sledećoj diskusiji izdvojilo se šetoro kandidata koji su sa punim brojem glasova (5) ušli u najuži izbor.

Uz Vesnu Milosavljević, u najužem izboru bila je i Slađana Petrović Varagić, istoričarka umetnosti, kustoskinja i smenjena direktorka Kulturnog centra Požega, u kojem sada vodi Gradsku galeriju.

“Pored toga što je vrsan kustos, što se, pre svega, pokazuje na programima Galerije Kulturnog centra Požega, postala je sinonim borbe za odbranu profesije i ličnog profesionalnog dostojanstva, pogotovo u manjim sredinama preopterećenim uticajem vladajuće politike na kulturnu scenu, lokalnim podmetanjima koji se odnose i na privatni život. I dalje se bori, a kvalitetan program galerije koju vodi je uspela da sačuva”, istakao je žiri.

U najužem izboru bio je i istoričar umetnosti Miroslav Karić, jedan od kustosa Remonta – nezavisne umetničke asocijacije.

“Najaktivniji kustos savremene umetnosti u Beogradu i veliki poznavalac umetničke scene, uvek prisutan, otvoren i znatiželjan. Poseduje izvrsne lične osobine koje ga čine omiljenim u zajednici. Svom poslu pristupa na sveobuhatan način, kako kroz ostvarivanje prisnosti u komunikaciji, tako i kroz sposobnost povezivanja različitih aktera. Inicira i učestvuje u velikom broju lokalnih i međunarodnih projekata. Miroslav je neko ko bezrezervno pomaže drugima. Nikad smoren, uvek pun entuzijazma i elana”, istakao je žiri.

Johanna Marcade, kako je istakao žiri, Francuskinja je koja pre gotovo deset godina došla u Srbiju i čini čudo. “Poput neke centrifuge privlači, akumulira, rastavlja i sastavlja lokalnu strip i fanzin scenu, obavljajući naizgled nemoguću misiju da stvari pokrene, da smisao i operacionalizuje. Žoana je zaslužna što imamo internacionalni festival ‘Novo doba’, što je pokrenuto i funkcioniše krajnje neobično mesto ‘Matrijaršija’, gde se susreću i nešto zajedno rade nespojive ličnosti”.

Među kandidatima u najužem izboru bio je i Goran Denić koji je, kako je obrazložio žiri, nesvesno, iz srca i ličnog ubeđenja, pokrenuo mnoge inicijative koje su do samo pre par godina bile fikcija, a danas su model na osnovu koga mnogi funkcionišu, a to i dalje radi. “Sa iskustvom duha Afrike gde je studirao i ličnim nemirom, drma i uznemirava lokalne prakse. Kao umetnik uvek je problematičan jer provocira sistem. Kao organizator, pokrenuo je nove formate: DŽKC - Džepni kulturni centar, ZMUC - Zemunski mali umetnički centar, Debele bicikliste, Mobilne rezidencije u Srbiji i regiji, pa i najnoviji projekat Muzej korupcije”.

Dušan Savić, takođe u najužem izboru za Pohvalu, istoričar je umetnosti sa specifičnom izlagačkom praksom. Galerijsku avanturu započeo je kao asistent Jelene Spaić u Galeriji FLU da bi kasnije bio jedan od inicijatora galerije Inex filma. Nakon toga je blisko sarađivao sa ekipom okupljenom oko Kvake 22, inicirao nastanak Legata Frenklin u okviru koga je digitalizovao preko 2.500 naslova i organizovao niz prezentacija različitih umetnika. Trenutno je i likovni urednik Galerije Doma omladine, u okviru koje nastavlja specifičnu kustosku praksu i pravi recentan i važan izložbeni prostor, istakao je žiri.

Dodeli Pohvale prethodila je "Aukcija od nule", a u ponudi su bili radovi koje su donirali umetnici: Dragan Petrović, Ivan Šuletić, Siniša Ilić, Sanja Stojkov, Jagoda Mićović, Kamerades, Svetlana Mijić, Vanja Vikalo, Jelena Mijić, Dušica Dražić, Marko Stojanović, Predrag Terzić, Darko Dacović, Tijana Radenković, Nepraktične žene, Milan Nešić, Jovana Mitrović, Nevena Ostojić, Darko Stanimirović, Nemanja Knežević, Jamesdin, Ljiljana Bursać, Mirza Dedać, Mane Radmanović, Siniša Janjić RE, Zoran Todorović, Šejma Fere, Dimitrije Tadić, Škart, Aleksandra Kovačević, Sanvila Porej Đermanović, Jana Vasiljević, Emilija Radojičić, Boris Burić, Aleksa Vitorović, Andrijana Bugarić, Ognjen Lopušina, Viktorija Jovanović, Monika Lang, Luka Knežević Strika, Wostok, Jana Vuković, Sofija Vojinović, Milica Pantelić, Jana Ljubičić, Aleksandar Denić, Nikola Džafo, Milica Jovanović, Vladimir Veljašević, Lazar Bodroža, Marija Strajnić, Mario Kolarić, Ivana Čalija, Srđan Veljović, Neda Kovinić, Olivera Parlić, Nenad Trifunović, Aleksandra Perović Mihajlović, Vladimir Perić, Marija Knežević, Yann Lepentrec, Lidija Delić, Nina Ivanović, Milica Dukić, Vladimir Ilić, Jovana Budošan, Karkatag Kolektiv, Irena Đukanović, Dušan Rajić...

Početna cena svakog rada je bila nula dinara, a u licitaciji je mogao da učestvuje svako ko je kupio čip sa brojem po simboličnoj ceni od 150 dinara.

Celokupan prihod od aukcije - u iznosu od 201.684 dinara,  ide direktno u nagradni fond Pohvale, čiju je dodelu inicirala pre dve godine grupa umetnika okupljenih oko platforme Akumulator.

Cilj “Aukcije od nule”, koju su vodili Iva Čukić i Dušan Čavić, nije propitivanje umetničke vrednosti dela, jer njeni inicijatori smatraju da čak i ako neko kupi određeni rad za jedan dinar, odnosno dobije ga na poklon, on ostvaruje svoj potencijal komunikacije u većoj meri nego ukoliko ostane u vlasništvu autora, daleko od očiju javnosti. Pored obezbeđivanja sredstava za novčani deo nagrade, inicijativa Akumulator želi da umetnost učini dostupnijom i ispita novčanu vrednost koju su ljudi spremni da pridaju nekom delu u kontekstu krize tržišta umetnosti, kao i krize generalno u Srbiji.

Akumulator okuplja aktere savremene vizuelne umetničke prakse različitih profila, pokrenuta kao podrška postojećim i novim zajedničkiim inicijativama koje za cilj imaju unapređenje i bolju vidljivost umetničke scene u Srbiji.

Tim Akumulatora čine: Darka Radosavljević, Mane Radmanović, Radomir Lazović, Luka Knežević - Strika, Aleksandar Nikolić, Slobodan Stošić i Jelena Mijić.

Prvi dobitnici nagrade Pohvala su Saša Rakezić (Aleksandar Zograf), Dragan Protić (Škart) i Nikola Džafo, a svečano im je uručena u februaru 2015. godine u galeriji Remont u Beogradu.

*Foto: Pohvala

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav